Grudzień 2009

Święta Bożego Narodzenia, czyli co?
Justyna Serafin

Adwent to dobry czas
ks. Kacper Radzki

Najnowszy polski przekład Pisma Świętego – w pierwszą rocznicę ukazania się
ks. Ryszard Zawadzki

„Pan Tadeusz” – burzliwe dzieje rękopisu
Barbara Lekarczyk-Cisek

Wsłuchiwać się w Słowo i modlitwę
kard. Zenon Grocholewski

„Do duszy spływa spokój” – z dziejów pewnej szkoły
Anna Sutowicz

Dyskutowali o ciele
Adam Kwaśniewski

Portret kardynała
Władysław Kalityński

Święta Renifera?
Krzysztof Bramorski

Galerianki
Marta Nowakowska

Co różni rodzinę chrześcijańską od innych rodzin?
Z ks. Stanisławem Paszkowskim rozmawia Bożena Rojek

Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz doktorem honoris causa wrocławskiej Akademii Medycznej
Arkadiusz Förster

O. Stanisław Golec odszedł do Domu Ojca
Marek Zygmunt

Strona główna

Archiwum

Dyskutowali o ciele
Adam Kwaśniewski


„Forum Młodych” – to impreza składająca się z cyklu wykładów i wydarzeń kulturalnych, których tematyka dotyka spraw wiary i życia chrześcijańskiego. Jubileuszowe – XXV Forum Młodych – które odbyło się w tym roku w dniach 18-21 listopada, zostało przeprowadzone po hasłem: „Ciało – świątynia Ducha czy nasza własność?”. „Forum Młodych” – to impreza składająca się z cyklu wykładów i wydarzeń kulturalnych, których tematyka dotyka spraw wiary i życia chrześcijańskiego. Jubileuszowe – XXV Forum Młodych – które odbyło się w tym roku w dniach 18-21 listopada, zostało przeprowadzone po hasłem: „Ciało – świątynia Ducha czy nasza własność?”.

W ramach Forum słuchacze mogli wziąć udział w dziewięciu wykładach i dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy dzień został poświęcony ciału pod kątem tematów jego obecności w świecie. Można więc było wysłuchać wykładu ks. dr. Janusza Czarnego „Czy człowiek pochodzi od małpy?” poświęconego teorii ewolucji i jej odniesienia do wiary chrześcijańskiej oraz prelekcji ks. prof. Mariusza Rosika „Jezusa Chrystusa mowa ciała”, która dotyczyła gestów i postaw Jezusa, jakie zostały zawarte w Ewangeliach. Ostatnim akordem pierwszej sesji wykładowej było wystąpienie znanego dziennikarza i publicysty dr. Tomasza Terlikowskiego pt. „«Kult ciała» w mass mediach”. Tego dnia odbył się również panel dyskusyjny poświęcony ochronie życia, w którym wzięli udział, obok wspomnianego już Tomasza Terlikowskiego, ks. dr Marek Gancarczyk – redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, prof. Stanisław Cebrat – genetyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, pani Olimpia Jabłońska – rzecznik prasowy „Marszu dla życia”, pan Mariusz Dzierżawski z fundacji „Wybierz życie” oraz brat Rafał Sikora z warszawskiej rady zakonu Rycerzy Kolumba. Panel poprowadził rektor MWSD we Wrocławiu, ks. dr Adam Łuźniak. Podjęta dyskusja nie dotyczyła pytania „czy chronić życie?”, ale „jak skutecznie otoczyć je troską”. Rozmowa była bardzo pasjonująca ponieważ biorące w niej udział osoby mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami na gruncie ruchów „pro life”.

W drugi dzień spotkania podjęto kwestię drażliwych problemów moralnych, związanych z ciałem, a które szczególnie elektryzują młodych ludzi. Pierwszym prelegentem w tym dniu był ks. dr Bolesław Orłowski, który podjął temat: „Homoseksualizm – spór o prawdę!”. Kolejny poruszony temat, który przedstawił ks. dr Aleksander Radecki brzmiał: „Akceptacja własnej płciowości – problem transseksualizmu”. Ostatni wykład dopołudniowej sesji drugiego dnia wygłosił znany wrocławski duszpasterz akademicki ks. Stanisław Orzechowski – „Orzech”. Ks. prałat od bardzo wielu lat specjalizuje się w przygotowywaniu młodych ludzi do sakramentu małżeństwa, stąd też jego wykład – „Seks – miłość czy egoizm?”. Kolejnym punktem programu forum był popołudniowy panel dyskusyjny poświęcony roli sportu w życiu człowieka, nosił on tytuł „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Wzięli w nim udział znani sportowcy: Paweł Rańda – wioślarz, wicemistrz olimpijski z Pekinu oraz szermierz Tomasz Motyka, który z ostatnich igrzysk także wrócił ze srebrnym medalem. Oprócz nich dyskusję podjęli także dr Ernest Kuchar – specjalista medycyny sportowej oraz ks. Kacper Radzki, który jest również instruktorem sztuk walki.

Ostatni dzień Forum poświęcony był ciału, które nie zawsze jest doskonałe. Pierwszy wykład wygłosili Małgorzata Gorący, wiceprezes wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, oraz poseł Sławomir Piechota. W czasie swojej prezentacji „Niepełnosprawni – tacy sami jak my” przekonywali oni, że pomimo tego, iż podejmuje się coraz więcej inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, ich sytuacja w naszym kraju ciągle znacznie odbiega od europejskich standardów. Kolejny wykład wygłosiła dr Danuta Sadownik od wielu lat zajmująca się terapią anoreksji i bulimii. „Wypaczony obraz piękna ludzkiego ciała – problem anoreksji” to temat jej prelekcji. Ostatni wykład, który zaprezentował ks. prof. Bogdan Ferdek przeniósł słuchaczy na grunt eschatologii. „Czy zmartwychwstaniemy? Jakie będzie wówczas nasze ciało?” to pytania na które starał się udzielić odpowiedzi ks. profesor.

Przez cały czas trwania Forum Młodych uczestnikom wykładów i spotkań towarzyszyła wystawa Fundacji PRO – „Wybierz życie”. Gościła on już w wielu miastach Polski, także we Wrocławiu. Wszędzie wzbudzała ona wiele kontrowersji związanych z tym, że prezentuje zdjęcia zabijanych w wyniku aborcji dzieci. Jednak jak stwierdził sam pan Marek Dzierżawski – inicjator i koordynator wystawy – „jest ona okrutna i ohydna, bo taka jest właśnie aborcja”.

Z całą pewnością wielu uczestników Forum Młodych zapamięta z tego roku nie tylko ciekawe wykłady i panele dyskusyjne, ale także wydarzenia modlitewne i kulturalne. Interesująca okazała się pantomima „Dożywotnio usprawiedliwiony” w wykonaniu aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy Radomira Pioruna. W kolejne dni Forum od strony kulturalnej zaangażowani byli przede wszystkim studenci. Wystąpiła m.in. „Kapela Kota” – zespołu utworzonego i prowadzonego przez Bartłomieja Kota, diakona MWSD, Teatr „Kątem” z Jeleniej Góry oraz studenci akademii muzycznych, m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska i Wrocławia z repertuarem muzyki filmowej.

Nie sposób mó­wić o Forum Młodych bez nawiązania do codziennej wspólnej modlitwy i Eucharystii. Oficjalnie spotkania rozpoczął w czwartek abp Marian Gołębiewski, a homilię wygłosił Rektor MWSD ks. Adam Łuźniak. W trakcie trwania Forum uczestnicy wzięli również udział w nabożeństwie eucharystycznym, które odbyło się w kościele pw. św. Bartłomieja. W przygotowanie liturgii, obok kleryków MWSD, zaangażowali się świeccy studenci teologii oraz z duszpasterstw akademickich.