Grudzień 2008

Czas oczekiwania
Anna Żarowska

Gdyby Bóg nie stał się człowiekiem...
R.P.

Co nam w duszy gra w czasie Adwentu?
Ks. Jacek Tomaszewski

Dzieciątka narodzenie
Anna Kowalek

Syberyjskie Boże Narodzenie
s. Ewa Jędrzejak SMCB

Czy prezydent Obama wybierze życie?
Rozmowa z ks. bp. Stanisławem Budzikiem

Co dalej z wystawą na torach?
Juliusz Woźny

Magia, okultyzm, wróżbiarstwo – cała prawda
Bartosz Trojanowski

60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Kazimierz F. Papciak SSCC

Twierdza przy Grabiszyńskiej
Artur Adamski

Czy godzi się w imię „wyższych wartości” ujawnić tajemnicę?
Z ks. Marianem Biskupem rozmawia Bożena Rojek

Otoczmy troską życie
Ks. abp Marian Gołębiewski

Doktor honoris causa PWT

Doktor honoris causa PWT

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie, wybija godzina przyjęcia uznania i wdzięczności za przykładną służbę Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, Słowu Bożemu i nauce. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu honoruje dzisiaj Twoje naukowe i kościelne dokonania i włącza Cię do grona swoich doktorów honorowych. Wśród nich są już znakomite nazwiska. Jest kard. Józef Ratzinger, obecny Papież Benedykt XVI. Jest były sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. Jest kardynał koloński Joachim Meisner i jest Twój poprzednik na stolicy arcybiskupiej wrocławskiej – kard. Henryk Gulbinowicz. Chylimy czoła przed Twoimi dokonaniami. To Boża Opatrzność wyniosła Cię na fali swego błogosławieństwa. Niech Cię nadal prowadzi drogami fides et ratio. W chwili otrzymania zaszczytnego tytułu doktora honoris causa mówimy Ci z wdzięcznością i miłością językiem Kościoła: Archiepiscopus Wratislaviensis Marianus Gołębiewski vivat, crescat et floreat. Nunc – Veni ad lauream!
Z laudacji ks. bp. prof. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego i profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Ksiądz Arcybiskup prof. Marian Gołębiewski jest doskonale przygotowany do interpretowania Pisma Świętego. Jest wybitnym uczonym biblistą. Ma bardzo dobrze opanowany warsztat naukowy, nie wspominając już o sprawnym posługiwaniu się zarówno językami biblijnymi, jak i nowożytnymi. Ma przy tym niezwykłą umiejętność pisania o rzeczach trudnych w zupełnie nieskomplikowany sposób. Jest cenionym i szanowanym biblistą.
Z recenzji ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Nie sądzę, że Nominatowi nadaje się doktorat honoris causa tylko i wyłącznie z racji wybitnych osiągnięć naukowych. (…) Cieszę się ogromnie z tego, że Wrocław docenił swego nowego pasterza. Powtarzam, Pasterza, który inaczej, a może po prostu bardziej – że się tak wyrażę – nowocześnie, w dobrym tego słowa znaczeniu, pragnie pozyskać katolików metropolii dla Chrystusa.
Z recenzji o. prof. Hugolina Langkammera OFM, emerytowanego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego