Grudzień 2008

Czas oczekiwania
Anna Żarowska

Gdyby Bóg nie stał się człowiekiem...
R.P.

Co nam w duszy gra w czasie Adwentu?
Ks. Jacek Tomaszewski

Dzieciątka narodzenie
Anna Kowalek

Syberyjskie Boże Narodzenie
s. Ewa Jędrzejak SMCB

Czy prezydent Obama wybierze życie?
Rozmowa z ks. bp. Stanisławem Budzikiem

Co dalej z wystawą na torach?
Juliusz Woźny

Magia, okultyzm, wróżbiarstwo – cała prawda
Bartosz Trojanowski

60 lat Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Kazimierz F. Papciak SSCC

Twierdza przy Grabiszyńskiej
Artur Adamski

Czy godzi się w imię „wyższych wartości” ujawnić tajemnicę?
Z ks. Marianem Biskupem rozmawia Bożena Rojek

Otoczmy troską życie
Ks. abp Marian Gołębiewski

Doktor honoris causa PWT

Magia, okultyzm, wróżbiarstwo – cała prawda
Bartosz Trojanowski

W dniach 20-22 listopada odbyło się XXIV Ogólnopolskie Forum Młodych pod tytułem „Magia, okultyzm, wróżbiarstwo – cała prawda”. Trzeba przyznać, że temat, który podjęli alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, organizatorzy tego sympozjum, był bardzo odważny i nieczęsto podejmowany.

Czy wrocławianie interesują się magią i okultyzmem, czy fascynują się wróżbiarstwem?

Organizatorzy Forum przed jego rozpoczęciem przeprowadzili wśród wrocławian sondę dotyczącą tematów omawianych podczas obrad. Wśród ankietowanych w różnym wieku, aż 90% uważało się za chrześcijan. Okazało się, że wyniki sondy są bardzo interesujące.

Otóż na pytanie: Czy czyta Pan/Pani horoskopy?

Tak - 100, nie - 93

52% ankietowanych czyta regularnie horoskopy. A spośród nich niemal połowa twierdzi, że horoskopy sprawdzają się w ich życiu.

Kolejnym zagadnieniem, o które pytano były wizyty u wróżki. Na pytanie czy korzystał(a) Pan/Pani kiedyś z usług wróżki (osobiście lub telefonicznie)? Nasi respondenci odpowiedzieli następująco:

Tak - 14, nie - 179

7% ankietowanych korzystało z usług wróżki. W głównej mierze była to wizyta osobista. Nikt nie przyznał się do tego, że kiedykolwiek korzystał z usług wróżki telefonicznie.

Następne pytanie dotyczyło, uprawiania jogi. Trzeba przyznać, że świadomość ludzi co do jogi jest różna. Niektórzy pytali, czy chodzi o ćwiczenia, czy też o medytacje. Jednakże autorzy ankiety postanowili nie wprowadzać rozróżnienia. Odpowiedzi na to pytanie przedstawiają się następująco:

Tak - 17, nie - 176

A zatem 8 % badanych uprawia jogę, często ogranicza się to tylko do ćwiczeń, jak dopowiadali ankietowani.

Na pytanie o jakiś amulet na szczęście nasi respondenci udzielili następujących odpowiedzi:

Tak - 45, nie - 148

23% osób badanych nosi jakiś amulet na szczęście. Trzeba dodać, że dopytywaliśmy się jakie to amulety. Czasem zdarzało się, że ktoś mówił, że nosi krzyżyk, ale taką odpowiedź korygowaliśmy, gdyż nie jest to amulet.

Pytanie: Czy widzi Pan/Pani jakiś konflikt między wiarą w Boga a horoskopami i wizytami u wróżki, budziło dużą konsternację i zakłopotanie u ankietowanych. Często chwilę się zastanawiali zanim udzielali odpowiedzi, a często prosili o wyjaśnienie pytania. Odpowiedzi jakich udzielili na ten temat:

Tak - 74, nie - 119

Tylko 40% odpowiedziało, że widzi jakiś konflikt między wiarą w Boga a takimi praktykami. Choć trzeba przyznać, że część z tych osób sama czyta horoskopy, czy nawet korzystała z usług wróżki.

Wyniki sondy są jednoznaczne. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne są praktyki magiczne. Myślą, że to tylko zabawa. Nie widzą konfliktu tego typu praktyk z wiarą w Boga. Choć niektóre praktyki są jeszcze nie dość popularne, to trzeba zauważyć, że tendencja jest rosnąca, przecież jeszcze kilka lat temu nikt nie mówił o jodze itd.

Ogromne zainteresowanie

Jednak frekwencja na XXIV Forum przeszła najbardziej optymistyczne oczekiwania. Audytorium było tak wielkie, że momentami były problemy z pomieszczeniem się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jednak nikt nie zważał na niewygody, wszyscy przybyli z zaciekawieniem słuchali wykładów prelegentów, znawców zagadnienia.

Wśród tematów, które zostały wplecione w plan Forum znalazły się te, które poruszały zagadnienie psychomanipulacji (prelegent R. Tekieli), propagandy ezoteryzmu i New Age w społeczeństwie (A. Wronka), magii jako zagrożenia duchowego (J. Zięba), opętania (ks. A. Jagiełło), neopogaństwa w mediach (M. Więczkowska), jogi (s. Michaela). Nie zabrakło jednak dostrzeżenia alternatyw i odwołań do chrześcijańskich korzeni. Omówienia dokumentu Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego: Jezus Chrystus dawcą wody żywej – chrześcijańska refleksja na temat New Age, podjął się ks. bp A. Siemieniewski. Był także temat: Duch Święty a duch neopogaństwa, który przedłożył ks. B. Ferdek. O mistycyzmie uczniów Jezusa na zakończenie Forum Młodych mówił ks. A. Łuźniak. Wśród gości znalazł się także były bioenergoterapeuta K. Zielski, który złożył wstrząsające świadectwo praktykowania bioenergoterapii. Były także konwersatoria do wyboru dotyczące zabobonów w życiu codziennym, homeopatii i Harry’ego Pottera.

W związku z tak wielkim zainteresowaniem tą tematyką organizatorzy Forum Młodych wyrazili swoje zadowolenie, że udało się tak licznej grupie słuchaczy uświadomić jak wielkie zagrożenie niesie magia, okultyzm, wróżbiarstwo itp.

Warto podkreślić, że podczas trwania Sympozjum została roztoczona modlitewna klamra, każdego dnia. Rano celebrowano Eucharystię w intencji uczestników i organizatorów oraz o dobre owoce tegorocznego Forum Młodych. Wieczorem były zaś nabożeństwa uświadamiające, że tylko Jezus jest źródłem naszego szczęścia.

O sukcesie tegorocznego Forum świadczą goście, którzy licznie przyjechali nie tylko z całej Polski, ale także z Białorusi i Słowacji. Wyjeżdżając, goście wypowiadali się na temat tegorocznego Forum Młodych w samych superlatywach.