Listopad 2010

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce
Ks. Piotr Nitecki

Naprotechnologia – nadzieja dla niepłodnych małżeństw
Ks. Tadeusz Reroń

Wujkową drogą. Zapiski z podróży na Kresy śladami ks. Aleksandra Zienkiewicza
Halina Styś

Trudne małżeństwa
Ilona Migacz

Kto się wywyższa
Jan Konrad Górecki

Wobec człowieka potrzebującego miłosierdzia
S. Aleksandra Nadolska

Historia kata
Krzysztof Szwagrzyk

XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy
Zbigniew Lubicz-Miszewski, Wojciech Kowalski, o. Bogdan Giemza SDS

Medytacje z księdzem Jerzym
Ks. Bogusław Konopka

Czy Kościół dopuszcza karę śmierci?
Z ks. Piotrem Niteckim rozmawia Bożena Rojek

Nowy kardynał z Polski

Marzenie babci Sabci
Elżbieta Nowak

Nowy kardynał z Polski

Podczas audiencji ogólnej 20 października Ojciec święty Benedykt XVI zapowiedział zwołanie na 20 listopada kolejnego, trzeciego podczas swego pontyfikatu, konsystorza, na którym zamierza włączyć do Kolegium Kardynalskiego 24 nowych członków. Wśród nich znalazł się także jeden Polak: ks. abp Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

Kardynał Kazimierz Nycz urodził się 1 II 1950 w Starej Wsi koło Oświęcimia, a w latach 1967-1973 kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 20 V 1973, następnie był wikariuszem w Jaworznie-Szczakowej (1973-1975) i w Raciborowicach (1975-1977). Po studiach specjalistycznych w Krakowie i Lublinie oraz uzyskaniu doktoratu (1981) był wykładowcą katechetyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i pracownikiem Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, duszpasterzem w Skawinie i wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 14 V 1988 mianowany został przez papieża Jana Pawła II, jako biskup tytularny Villa Regis, biskupem pomocniczym kard. Franciszka Macharskiego w archidiecezji krakowskiej, święcenia biskupie przyjął 4 VI 1988. 9 VI 2004 mianowany został ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim, ingres do katedry w Koszalinie odbył 7 VIII 2004, od grudnia tegoż roku jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. 3 III 2007 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim, ingres do Archikatedry Warszawskiej odbył 1 IV 2007. Jego dewizą biskupią są słowa: Ex hominibus, pro hominibus („Z ludu i dla ludu”).

W chwili ogłoszenia ostatnich nominacji papieskich Kolegium Kardynalskie liczy 203 członków, z których 122 nie ukończyło jeszcze 80 lat i może uczestniczyć w konklawe. Do Kolegium Kardynalskiego należą także dwaj aktualnie urzędujący arcybiskupi polscy: Stanisław Dziwisz z Krakowa (od 2006 r.) oraz Kazimierz Nycz z Warszawy (od 2010 r.). Należą doń także kardynałowie polscy, którzy ze względu na wiek utracili już prawo udziału w konklawe: Franciszek Macharski (od 1979 r.), Józef Glemp (od 1983 r.), Henryk Gulbinowicz i Andrzej Maria Deskur (obaj od 1985 r.), Zenon Grocholewski i Marian Jaworski (obaj od 2001 r.), Stanisław Nagy (od 2003 r.), i Stanisław Ryłko (od 2007 r.). Do grona tego należą także kardynałowie pochodzenia polskiego z różnych krajów świata: Kazimierz Szoka (od 1988 r.) i Józef Majda (od 1994 r.) ze Stanów Zjednoczonych, Kazimierz Świątek (od 1994 r.) z Białorusi oraz Marian Jaworski z Ukrainy (od 2001).