Listopad 2008

Ten synod to nowy impuls
rozmowa z ks. abp. Marianem Gołębiewskim

Uczta mądrości
Ks. Janusz Czarny

Wszystko przemija – tylko miłość trwa wiecznie
Łukasz Henel

„Ojcu Świętemu się nie odmawia”
Ks. Piotr Nitecki

Radość Wszystkich Świętych
Anna Żarowska

Przystanek starość
Anna Kowalek

Spuścizna pisarska św. Pawła
s. Ewa J. Jezierska OSU

Z życia rekolekcjonisty
Konrad Mazurkiewicz

„Twarze Pana Cogito” w Ossolineum
Janusz Wałek

Czy można oswoić śmierć?
Anna Sutowicz

Polska i niemiecka młodzież na styku trzech granic
ks. Adam Ryszard Prokop

Co czeka nas po drugiej stronie życia?
Z ks. Bogdanem Ferdkiem rozmawia Bożena Rojek

15 lat minęło
Karol Białkowski

Strona główna

Archiwum

Polska i niemiecka młodzież na styku trzech granic
ks. Adam Ryszard Prokop



Żyjąc na terenie przygranicznym między Polską, Niemcami i Czechami najszybciej można odczuć polityczne zbliżenie się między narodami po otworzeniu granic, ale również najdotkliwiej zauważa się fakt, że ludzie z tych trzech krajów wciąż między sobą mają mało kontaktu, a bariera językowa skutecznie utrudnia komunikację, zarówno starszym, jak i młodszym pokoleniom. Religijnie te tereny są też bardzo zróżnicowane: z jednej strony silnie zlaicyzowane Czechy i Niemcy, gdzie wśród mniejszości chrześcijańskich dominują protestanci, z drugiej strony katolicka Polska.

Najlepszą receptą na wszelkie uprzedzenia i zawiązanie pozytywnych więzi są wspólne kontakty i projekty. Dlatego z inicjatywy Żytawskiego Dekanalnego Duszpasterstwa Młodzieży już od dwóch lat młodzież katolicka z okolic Żytawy/Zittau idzie z Wrocławską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę, skąd przynosi niezliczone wspomnienia, zarówno w sferze duchowej, jak i w tej ludzkiej. W ramach wdzięczności pojawiła się inicjatywa, by młodzież z Polski i z Czech zaprosić na weekend do Niemiec, gdzie poprzez czas spędzony na wspólnej modlitwie i zabawie, będzie można się lepiej poznać i zawrzeć nowe znajomości.

Z okazji międzynarodowego spotkania młodzieży na styku trzech granic rozpisany został konkurs liryczny „Młodość, poeci Boga”. Nadesłane teksty prezentowały bardzo zróżnicowane doświadczenia religijne młodych poetów z Polski i z Niemiec. Z utworów nadesłanych z terenów Archidiecezji Wrocławskiej najlepiej został oceniony wiersz pt. „Feniks” Łukasza Szymona Krzysztofczyka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Strzelinie, który zajął drugie miejsce. Z poezji nadesłanej na konkurs składa się też w dużej części polskoniemiecki tomik pt. „Babel 2008”, wydany specjalnie na tę okazję, a którego celem było zilustrowanie odmiennych, ale autentycznych sposobów przeżywania Boga i religii z perspektywy kilkunastu autorów. Recytacja wybranych wierszy zamieszczonych w tomiku oraz ogłoszenie wyników konkursu „Młodość, poeci Boga” wypełniło pierwszy wspólny wieczór w piątek 10 października.

Na zaproszenie do udziału w spotkaniu zareagowała wyłącznie polska młodzież z terenów Archidiecezji Wrocławskiej – osoby z Oleśnicy i Brzegu Dolnego związane z zespołem „Bethel”, które poznały młodzież niemiecką podczas tegorocznej pielgrzymki, oraz młodzi z parafii pw. św. Mikołaja w Brzeziej Łące. Sobota minęła na zabawach integracyjnych, warsztatach metajęzykowych, była też okazja do zwiedzania okolic przed wieczornym koncertem zespołu „Bethel”, który w młodzieżowych rytmach skutecznie zachęcał wszystkich do uwielbiania Boga ponad granicami języka i mentalności.

W niedzielę, jak przystało na Dzień Pański na porządku dnia stała jedynie Eucharystia w języku łacińskim, wypełniona tak polskim, jak i niemieckim śpiewem. Następnie Polacy ruszyli w drogę powrotną do kraju, zostawiając Niemców na miejscu, ale z nadzieją ponownego zobaczenia, gdyż już wkrótce odbędzie się kolejne międzynarodowe spotkanie młodzieży na styku trzech granic, tym razem na ruinach klasztoru na Oybinie. Oczywiście z nadzieją, że jak najwięcej młodych z Polski zechce przyjąć to zaproszenie, i wraz z Czechami i Niemcami wspólnie chwalić Boga za różnorodność kultur i języków.