Listopad 2000

Służyć Kościołowi

Człowiek musi być sługą Prawdy

Kim była św.Elżbieta Węgierska?

Najważniejsze spotkanie

Siostra Śmierć

15 lat parafialnego pośrednictwa

Podzielić się domem

Wiara, która daje nadzieję

Pokarm na każdy dzień

Samotność ukryta

Mój przyjacielu...

Poczet prymasów

O Bogu - z pasją

Spieszmy się

O Bogu – z pasją

„Znam twoje postępowanie,
nie jesteś zimny ani gorący
Obyś był zimny albo gorący,
nie zaś letni...”

Cóż może łączyć natchnione teksty Pisma Świętego z głośną, ciężką muzyką zawierającą elementy metalu, punka, reggae, folku i hard core’a? Na pozór niewiele, lecz w rzeczywistości niewyobrażalnie dużo — niezliczona ilość koncertów, mnóstwo sprzedanych płyt, tysiące fanów w różnych wieku, a co najważniejsze, idea głoszenia poprzez muzykę prawdy o Bożej Miłości.

„Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa” — te słowa, pochodzące z drugiego Listu Św. Pawła do Tymoteusza, wzięli sobie za myśl przewodnią członkowie zespołu 2TM2,3, popularnie zwanego „Tymoteuszem”. Tworzą go znani polscy muzycy związani głównie z ostrym rockiem: Tomek „Budzy” Budzyński, Robert „Litza” Friedrich, Darek „Maleo” Malejonek, Marcin Pospieszalski, Piotr „Stopa” Żyżelewicz, Robert Drężek oraz Angelika Górna, Beata Kozak i Joszko Broda.

Zespół istnieje od 1996 roku i na swoim koncie ma już trzy albumy: „Przyjdź”, „2TM2,3” oraz „Pascha 2000”. Zastanawia fakt, że tak różni muzycy, którzy na co dzień grają w rozmaitych zespołach, postanowili zebrać się i stworzyć coś razem. Każdy z nich ma przecież swoją własną wizję muzyki i jest pełen różnorakich doświadczeń życiowych (nie zawsze najlepszych). A jednak kilka lat temu zostali dotknięci przez Boga i nawrócili się. Było to niezwykłe wydarzenie na polskiej scenie rockowej. Ich życie, niejednokrotnie niewiele mające wspólnego z chrześcijaństwem, zmieniło się radykalnie. Postanowili dać świadectwo wiary i wspólnie zająć się głoszeniem Dobrej Nowiny w sposób muzykom najbliższy — przez muzykę. Udało im się niezwykle oryginalnie pogodzić różne style muzyczne — od szybkiego, głośnego brzmienia gitar i perkusji do delikatnych i spokojnych dźwięków rozmaitych fletów, trąbek i piszczałek. A wszystko to ma służyć przekazaniu głębokiej prawdy zawartej w tekstach, których źródłem jest Pismo Święte. Słowa utworów to po prostu ciekawe kombinacje cytatów ze Starego i Nowego Testamentu.

„Kto nie umie kochać, ten umarły jest
To jest najważniejsze, żeby kochać się
Miłość nie zna lęku, miłość większa jest niż strach
Gdy kochamy braci, to Bóg jest zawsze w nas”

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo mówić o Bogu, a zwłaszcza do ludzi młodych, często zbuntowanych przeciwko wszystkim i wszystkiemu. 2TM2,3 kieruje do nich Słowa Prawdy, a robi to z pasją, żywiołowością i energią, która sprawia, że Dobra Nowina dociera do rozmaitych odbiorców. Trudno wyobrazić sobie tłum młodych ludzi żywiołowo skaczących pod sceną i wykrzykujących na całe gardło teksty psalmów lub Apokalipsy. A właśnie tak bardzo często wyglądają koncerty Tymoteusza. Młodzież licealna, studenci, a także ludzie starsi potrafią wznieść wysoko ręce i w rytm muzyki po prostu się modlić. I nie ma w tym żadnej agresji, nienawiści czy wulgarności tak charakterystycznej dla najostrzejszych form rocka!

„Z głębokości wołam do Ciebie:
Panie, wysłuchaj mego głosu!
Niech Twe uszy będą otwarte
Na głos mojej modlitwy!”

24 października we Wrocławiu, w Technikum Żeglugi Śródlądowej przy ul. Brücknera odbył się koncert Tymoteusza „Pascha 2000 Tour”. Gośćmi specjalnymi poprzedzającymi ich występ były dwa zespoły: NON i prosto z Londynu DUST. Wszyscy muzycy podkreślali, że przyjechali nie tylko po to, aby zagrać koncert, lecz również, by „dawać świadectwo Prawdzie”. 2TM 2,3 wykonał utwory stare i nowe. W związku z tym można było usłyszeć m.in. „Marana Tha”, „Psalm 8”, „Kto nas odłączy”, a także „II Pieśń Sługi Pańskiego”, „Psalm 13”, „Psalm 34” oraz „Szalom”, „Psalm 40” i „Nie lękaj się”. Wszystko zagrane było w sposób mistrzowski, jak przystało na fachowców! Muzycy występowali prawie przez dwie godziny z tą samą energią, zaangażowaniem i radością. W sposób niezwykły udzielało się to licznie zgromadzonym uczniom szkół średnich, studentom, całym rodzinom, księżom i zakonnikom. Publiczność spontanicznie i żywiołowo reagowała na kolejne dźwięki dobrze znanych utworów, głośno wtórując wykonawcom. Jest to dowód, że radykalne teksty, niekomercyjna muzyka i określona postawa życiowa członków 2TM2,3 stanowi doskonałe narzędzie ewangelizacyjne skierowane nie tylko do ludzi młodych.

Bogate brzmienie gitar i perkusji, nastrojowe flety i przejmujący śpiew Angeliki oraz skaczący tłum i ręce wzniesione w charakterystycznym geście modlitewnym, to tylko zewnętrzne przejawy tego, co dzieje się gdzieś w środku. Koncert zakończył się wspólną modlitwą i gorącym zaproszeniem na Katechezy Neokatechumenalne (prawie wszyscy członkowie zespołu należą do neokatechumenatu). I aż trudno uwierzyć, że po występie zespołu grającego taki rodzaj muzyki publiczność w miłej i spokojnej atmosferze może rozejść się do domów — bez żadnych awantur, rozbojów i bijatyk! Dla wielu był to z pewnością czas świetnej zabawy, lecz również okazja do głębszej refleksji nad sensem życia i wiary. Na tym właśnie polega ewangelizacyjna działalność Tymoteusza — poprzez muzykę przekazywać prawdę o Bogu.

„Powiedzcie to ubogim,
Pwiedzcie to grzesznikom:
Nie lękaj się, nie lękaj się!”

Iwona Janus