Październik 2001

Mroczny dzień w dziejach ludzkości


Ofiary światowego terroru


Nauczanie społeczne Prymasa Tysiąclecia
Janusz Zabłocki

Legenda o Świętej Jadwidze
ks. Antoni Kiełbasa SDS

Przybytek Niebieski
Marek Perzyński

Najważniejsza - praca w parafiach
Andrzej Sujka

Czy naprawdę wina?
Anna Maria Teresa

Nowy etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ks. Roberta Spiskego
Ks. Michał Machał

Musica sacra - Musica profana
Daniel Zapała

Budowniczy świątyń Pańskich
ks. Piotr Nitecki

Homiliarz księdza Michalca
Maria Lubieniecka




Strona główna

Archiwum

Nowy etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ks. Roberta Spiskego
Ks. Michał Machał


Upłynęło już kilka lat od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego wrocławskiego kapłana i zakonodawcy Ks. prałata Roberta Spiskego. Poszerzyła się z pewnością znajomość życia i działalności tego Wrocławskiego Apostoła wśród biednych dzieci, młodzieży i dorosłych XIX-wiecznego Wrocławia. Przybyło opracowań i publikacji związanych z życiem i działalnością założonego przez niego Zgromadzenia Sióstr Jadwiżanek.

Po blisko sześcioletnim okresie żmudnych i niewidocznych dla szerszego ogółu prac procesowych nad życiem, cnotami i opinią świętości Sługi Bożego jako kandydata na ołtarze, całość dokumentacji trafiła wreszcie do Rymu. Stało się to dokładnie 8 stycznia 2001 r. wraz z udziałem naszego arcypasterza Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza, przełożonej generalnej Zgromadzenia Matki Michaeli Andorfer oraz siedmioosobowej delegacji sióstr reprezentujących Zarząd Zgromadzenia. Była to pierwsza sprawa, jaka wpłynęła do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych tuż po zakończeniu Roku Jubileuszowego i na początku nowego stulecia i tysiąclecia chrześcijaństwa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że była to chwila upragniona przede wszystkim przez Zgromadzenie Jadwiżańskie i wszystkie środowiska zainteresowane przybliżeniem Kościołowi i światu postaci tego XIX wiecznego Śląskiego Kandydata na ołtarze, ale także całego zespołu osób tworzących Trybunał procesowy, Komisję Biegłych Historyków oraz tych wszystkich, którzy zaangażowali się w odczytywanie, tłumaczenie i opracowywanie pism i dokumentacji związanej z postacią Sługi Bożego.

Po wizycie w Kongregacji i bardzo serdecznym przyjęciu przez Prefekta, dziś już kardynała, Jose Saraiva Martins, Portugalczyka, a także Sekretarza abp. Edwarda Nowaka, doszło też do wzruszającego spotkania całej delegacji z Ojcem św. Janem Pawłem II podczas audiencji generalnej w auli Pawła VI w dniu 10 stycznia. Po raz kolejny Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi mogło się przypomnieć Ojcu Świętemu i prosić o Jego wsparcie i błogosławieństwo na ten nowy etap prac i trudów związanych z procesem beatyfikacyjnym swojego Założyciela.

Od tej pory całość dokumentacji, czyli tzw. Transumpt w czterech kompletach, po dwa w języku polskim i włoskim, zostaje włączona do Archiwum Kongregacji i staje się przedmiotem dalszych czynności procesowych. Funkcja procesowego pełnomocnika, czyli postulatora - po piszącym te słowa - na etapie diecezjalnym, zostaje powierzona ks. infułatowi dr. Michałowi Jagoszowi, kapłanowi krakowskiemu, na stałe rezydującemu w Rzymie. Pod jego kierunkiem zostaje sporządzona tzw. kopia publiczna, licząca 1300 stron - tylko jeden komplet - która staje się przedmiotem studiów na pierwszym etapie wrocławskiej sprawy beatyfikacyjnej w Kongregacji Świętych. Ten tzw. pierwszy etap każdego procesu o wyniesienie do chwały ołtarzy przez akt beatyfikacji, a później kanonizacji w Kongregacji polega przede wszystkim na zbadaniu całości materiału procesowego opracowywanego przez lata w diecezji, gdzie proces się rozpoczął, pod kątem zgodności tych prac z wymogami prawa kościelnego, mającego zastosowanie w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Jest to więc jakby swoista weryfikacja i ocena całości materiału procesowego pod kątem jego dalszej przydatności do kontynuowania tego procesu już na szczeblu najwyższym, czyli w Kongregacji. Oznacza to, że pozytywny wynik tej pierwszej czynności procesowej w Kongregacji jest warunkiem od którego zależy w ogóle możliwość kontynuowania tego procesu w Rzymie, gdzie zapadają ostateczne decyzje będące w gestii samego Następcy Piotra, odnośnie do orzeczenia w zakresie beatyfikacji i kanonizacji kandydata na ołtarze.

W niespełna pół roku od złożenia akt procesowych w Kongregacji, bo już 22 czerwca br. został ogłoszony Dekret ważności procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ks. Roberta Spiskego na szczeblu diecezjalnym. Oznacza to, że wszystkie dotychczasowe prace związane z tym procesem, zarówno od strony merytorycznej, jak i formalnej zostały przeprowadzone zgodnie z wymogami Kongregacji i mogą stanowić podstawę do dalszych prac procesowych prowadzonych już pod auspicjami tego najwyższego Urzędu Kościelnego powołanego dla rozstrzygania takich spraw.

W tym miejscu należy wyrazić serdeczne podziękowanie dla całego zespołu osób uczestniczących w tym procesie na szczeblu diecezjalnym, a przede wszystkim dla Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi, teologów, prawników, historyków i językoznawców, którzy podjęli się trudnych zadań w tym procesie. W sposób szczególny tę wdzięczność należy wyrazić ks. prof. Henrykowi Misztalowi, kierownikowi Katedry Prawa Kanonizacyjnego na KUL, który był konsultorem w tym procesie przez cały okres jego trwania.

Dnia 6 lipca 2001 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wyznaczyła Relatora Sprawy, którym - na czas trwania procesu w Kongregacji - został dominikanin, dobrze znający historię Śląska - O. Ambrogio Eszer. Natomiast jego najbliższym współpracownikiem do opracowywania tzw. positio, które ma zawierać syntezę życia i działalności oraz cnót i opinii świętości Sługi Bożego Ks. Roberta Spiske został - piszący te słowa - dotychczasowy postulator w procesie na szczeblu diecezjalnym.

Zachęcamy serdecznie do modlitwy o pomyślny przebieg prac związanych z procesem beatyfikacyjnym ks. Roberta Spiskego w Rzymie, a zwłaszcza do polecania swoich najtrudniejszych spraw życiowych oraz intencji, opiece i wstawiennictwu Sługi Bożego. Z uwagi na to, że może się to bardzo przyczynić do przyśpieszenia procesu beatyfikacyjnego prosimy bardzo, aby informacje o nich, a zwłaszcza podziękowania za ich wysłuchanie, kierować pod adres Zgromadzenie Sióstr Jadwiżanek we Wrocławiu: Siostry św. Jadwigi, ul. Sępa Szarzynskiego 29.

Ks. Michał Machał