Wrzesień 2010

Wilki w owczej skórze
Ks. Piotr Mrzygłód

Wychowanie obywatela
Joanna Kunert

Lekcja historii
Elżbieta Nowak

Kodeks Postępowania Nauczyciela prozą pisany
Agnieszka Jędrzejowska

Polska emigrująca
llona Migacz

Apostoł kultu Świętej Jadwigi
Ks. Bogdan Giemza SDS

Nasz Przyjaciel
Ks. Piotr Nitecki

Skarby cystersów czekają...
Barbara Rak

Pielgrzymami jesteśmy
Ks. Bogusław Konopka

Jak uczyć dzieci szacunku do rodziców?
Z o. Mariuszem Tabulskim rozmawia Bożena Rojek

Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata
Jan Paweł II

Siedem chorób głównych


Strona główna

Archiwum

Pielgrzymami jesteśmy
Ks. Bogusław Konopka


Ostatnio ukazał się we Wrocławiu przewodnik „Polskie Sanktuaria, Kościoły, Miejsca Pielgrzymkowe”, który przedstawia wiele miejsc pielgrzymkowych zasługujących na odwiedzenie. „Sanktuarium”, to według „Kodeksu Prawa Kanonicznego” (kan. 1230) świątynia lub inne miejsce święte, do którego pielgrzymują wierni, z powodu szczególnej pobożności. Jan Paweł II uczył nas, że „zawsze i wszędzie sanktuaria chrześcijańskie były lub starały się być znakami Boga oraz Jego działania w historii. Każde z nich jest przypomnieniem tajemnicy Wcielenia i Odkupienia”.

Każde sanktuarium funkcjonuje za zgodą Stolicy Apostolskiej lub ordynariusza miejscowego. Sanktuaria mogą być: lokalne, regionalne, diecezjalne, narodowe lub międzynarodowe. W swoich początkach są często pamiątką wydarzenia uważanego za nadzwyczajne i stanowiące motyw wprowadzenia na trwałe nabożeństw, a także świadectwem pobożności i wdzięczności ludu za otrzymane dobrodziejstwa. Ze względu na częste znaki Bożego miłosierdzia, które tam się dokonują, są uprzywilejowanymi miejscami Bożej obecności oraz wstawiennictwa Najświętszej Dziewicy, świętych i błogosławionych. Przez swoje usytuowanie, często w miejscach górzystych i samotnych, dzięki surowemu lub szczególnie pięknemu krajobrazowi, w którym się znajdują są też znakiem harmonii kosmosu i odbiciem piękna Boga. Przez głoszone w nich homilie stanowiące zachętę do prawdziwego nawrócenia są też zaproszeniem do życia w miłości, do licznych dzieł miłosierdzia, do prowadzenia życia odznaczającego się naśladowaniem Chrystusa. Przez praktykowanie w nich życia sakramentalnego stanowią ośrodek umacniania wiary, wzrastania w łasce, ucieczki i nadziei w zmartwieniach, a przez ukierunkowanie eschatologiczne kierują wiernych ku transcendencji i prowadzą drogami codziennego życia do sanktuarium w niebie.

W Polsce, już w XI wieku wierni odbywali pielgrzymki do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie oraz św. Stanisława w Krakowie. Od XIII wieku już liczni pątnicy – ze wszystkich warstw społecznych – odwiedzali groby świętych i wiernych zmarłych w opinii świętości, kościoły, miejsca święte z przeświadczeniem, że tam otrzymują potrzebne łaski. Ta religijna praktyka przetrwała do naszych czasów, choć na przełomie XX i XXI wieku problem odległości stał się sprawą drugorzędną dzięki różnym środkom lokomocji. Dlatego ruch pielgrzymkowy w naszych czasach otrzymywał nowe oblicze. Wyjeżdżają grupy diecezjalne, dekanalne, parafialne i całe rodziny do miejsc pielgrzymkowych czy na wakacyjny wypoczynek na drugi koniec Polski, mijając wiele różnych znanych miejscowości. Warto jednak w wielu takich miejscach zatrzymać się, aby na chwilę odpocząć w podróży, a przy okazji poznać lepiej bogatą historię tych miejsc, zatrzymać się na modlitwie i medytacji.

Opublikowany ostatnio przewodnik o polskich sanktuariach omawia 56 miejsc pielgrzymkowych: Bardo, Bochnię, Brzozowice, Czermną, Duklę, Gdańsk-Oliwę, Gietrzwałd, Głogówek, Górę św. Anny, Górkę Klasztorną, Jasną Górę, Kalisz, Kalwarię Pacławską, Kalwarię Zebrzydowską, Kałków – Godów, Kamień Pomorski, Kamień Śląski, Kartuzy, Kazimierz Dolny, Kodeń, Kraków, Krzeszów, Leśna Podlaska, Leśniów-Żarki, Leżajsk, Licheń, Lipnicę Murowaną, Lubiń, Ludźmierz, Niepokalanów, Obory, Obrę, Odporyszów, Paradyż, Piekary Śląskie, Poznań, Prudnik Las, Rokitno, Skarżysko- Kamienną, Skulsk, Stary Sącz, Strzelce Opolskie, Szczecin, Szczepanów, Świętą Lipkę, Święty Krzyż, Trzebnicę, Turzę Śląską, Tychy, Wambierzyce, Wąchock, Wąwolnica, Wrocław, Zakopane i Ziębice. W spisie polskich miejscowości pielgrzymkowych dostrzegamy trzy kościoły z archidiecezji wrocławskiej: Katedrę św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz Bazyliki Mniejsze: św. Jadwigi w Trzebnicy i św. Jerzego w Ziębicach.

Przewodnik po polskich sanktuariach zaopatrzony jest w topografię najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce oraz w ciekawą bibliografię obejmującą 75 opracowań naukowych. Zawiera on krótką historię wskazanego sanktuarium oraz liczne, barwne ilustracje ukazujące piękno i bogactwo tych miejsc. Warto więc sięgnąć do tej książki, w rodzinach i w parafialnych grupach pielgrzymkowych, aby pobożnie, ciekawie i dobrze wykorzystać czas wypoczynku oraz zobaczyć wiele pięknych miejsc w naszym kraju.

Polskie Sanktuaria, Kościoły, Miejsca Pielgrzymkowe, Wstęp o. Jozafat R. Gohly OFM. Wydawnictwo ZET Wrocław 2009, ss. 328.