Wrzesień 2005

Św. Teresa na Osobowicach
Krystyna Wilczyńska

Uroczystości odpustowe św. Jadwigi w Trzebnicy

W zgodzie z Bogiem i z własnym sumieniem
Bożena Rojek

Uroczystości odpustowe św. Jadwigi w Trzebnicy w 2005 r.

Tematy:
75 lat Metropolii Wrocławskiej.
60 lat Polskiej Administracji Kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
40 lat po "Orędziu Pokoju", wymiana listów między Episkopatami Polski i Niemiec.

I
18-27 września – XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy pod hasłem: Rola Trzebnicy w dziejach Śląska po 1945 r.

II
7-15 października – Nowenna przed uroczystościami św. Jadwigi Śląskiej. Temat refleksji: Śląsk w hołdzie Świętej Jadwidze.

Program uroczystości odpustowych
14-16 października

Piątek 14 października
Piesza Pielgrzymka Młodzieży Duchownej – alumnów seminariów duchownych oraz nowicjatów i junioratów zakonów i zgromadzeń zakonnych z terenu archidiecezji wrocławskiej.
godz. 15.00 – Konferencja na temat: Rola kultu Świętej Jadwigi Śląskiej w procesie integracji europejskiej wygłosi ks. prof. dr hab. Antoni Kiełbasa SDS.
godz. 15.30 Msza św. koncelebrowana z homilią pod przewodnictwem JE księdza biskupa Józefa Pazdura.

Sobota 15 października
Przed południem – Pielgrzymka liturgicznej służby ołtarza (ministranci, lektorzy, kantorzy, schole) oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
godz. 10.00 – Konferencja archidiecezjalnego moderatora liturgicznej służby ołtarza.
godz. 11.00 – Msza św. koncelebrowana, z homilią pod przewodnictwem JE ks. biskupa Edwarda Janiaka.
Po południu – Piesza pielgrzymka młodzieży i dorosłych z Wrocławia.
godz. 17.00 – Msza św. koncelebrowana z homilią przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem JE ks. biskupa Edwarda Janiaka. Po Mszy św. koncert dla młodzieży.

Niedziela 16 października
Liturgiczna Uroczystość Świętej Jadwigi, Patronki Śląska
Centralne Uroczystości Odpustowe
godz. 11.00 – Msza św. koncelebrowana przy ołtarzu polowym.
Przemówienie powitalne wygłosi ks. prowincjał Jerzy Madera.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy JE ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Kazanie wygłosi JE ks. biskup Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.
Procesję ulicami miasta poprowadzi prowincjał salwatorianów ks. Jerzy Madera.
godz. 16.00 – Koncert finałowy XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Trzebnicy: W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II (bazylika).
godz. 18.00 – Nabożeństwo Różańcowe i Msza św. z kazaniem.

DUSZPASTERSKIE WSKAZANIA:
– W piątek, 14 października o godz. 18.00 – Nabożeństwo Różańcowe. Msza św. z kazaniem i procesją z relikwiami Świętej Jadwigi.
– W dniach 15 i 16 października – Msze św. z kazaniami o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 (suma).
– O godz. 14.00 wspólna Droga Krzyżowa na Kalwarii w Lesie Bukowym. W bazylice o godz. 15.00 wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu.
– W dniach odpustu od godz. 6.30 pielgrzymi mogą przystąpić do sakramentu pokuty.
– Centralne uroczystości ku czci św. Jadwigi, patronki Śląska, w niedzielę 16 października o godz. 11.00 będą transmitowane przez archidiecezjalną rozgłośnię "Radio Rodzina". Do Trzebnicy serdecznie zapraszają księża salwatorianie.