Lipiec - Sierpień 2008

Ks. Janusz Czarny

Wakacje z Bogiem
Anna Kowałek

Rodziców i dzieci kłopoty z wakacjami
Anna Litwin

Problem zła i św. Augustyn
Łukasz Henel

Błogosławiona s. Marta Wiecka
Stanisław Wróblewski

Kościół w oczach PZPR
Piotr Sutowicz

Do czego prowadzi zdrada małżeńska?
Z ks. Bolesławem Orłowskim rozmawia Bożena Rojek

Wrocławski Turniej Tenorów
Joanna Pietrasiewicz

„Pijafka” – bo wystarczy tylko chcieć
Marta Anioł

Wrocławski Turniej Tenorów
Joanna Pietrasiewicz

Rewelacyjni soliści, uskrzydlony dyrygent, wspaniała orkiestra, przepiękna muzyka i mistrzowska oprawa to wszystko sprawiło, że koncert „Wrocławski Turniej Tenorów”, który odbył się 24 czerwca, w święto Św. Jana Chrzciciela – patronalne święto Archidiecezji Wrocławskiej i Miasta Wrocławia okazał się wielkim wydarzeniem artystycznym, świętem muzyki i spełnieniem marzeń miłośników opery.

W czasie „Wrocławskiego Turnieju Tenorów” konkurowało ze sobą trzech znakomitych młodych śpiewaków – Rafał Bartmiński – solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Przemysław Borys – student Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie prof. Bogdana Makala oraz Pavlo Tolstoy – solista Opery Nova w Bydgoszczy. Solistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod batutą Francesco Bottigliero z Włoch.

Tego wieczoru przy wrocławskiej katedrze, królowały czarowne dźwięki wielkich przebojów muzyki operowej. Koncert skonstruowany był w formie widowiska światło i dźwięk. Rozpoczął się od odegrania hejnału z wieży katedry. Trębacz przy blaskach pochodni odegrał hejnał, którym zawsze rozpoczynano turnieje rycerskie.

Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej porwała słuchaczy brawurowym wykonaniem uwertury do opery „Nabucco” G. Verdiego – a było to zaledwie wstępem do tego co melomani mogli usłyszeć i zobaczyć. Ten wieczór należał do trzech tenorów – których „pojedynek” był imponującą prezentacją talentu i kunsztu wokalnego. Rafał Bartmiński i Pavel Tolstoy należą do najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia. Każda europejska scena z otwartymi rękami przyjęłaby ich w swoje szeregi. Pavel Tolstoy zachwycał niezwykle piękną barwą, która w pewnych fragmentach przypominała Jana Kiepurę. Rafał Bartmiński to wybitnie muzykalny śpiewak, jego sposób frazowania i interpretacji był wzorowany na wielkich mistrzach takich jak P. Domingo i J. Carreras. Zachwycił mistrzowskim wykonaniem arii Tosca z opery G. Pucciniego. Honoru Wrocławia dzielnie bronił Przemysław Borys, uczeń prof. Bogdana Makala, student ostatniego roku Wrocławskiej Akademii Muzycznej, który nie ustępował pola swoim kolegom z Warszawy i Bydgoszczy. Jego aria „Vesti la giubba” z opery „Pajace”, Leoncavallo, została owacyjnie przyjęta, tak jak owacyjnie zostały przyjęte „Grenada” i „O sole mio”, wykonane wspólnie przez trzech tenorów.

Ostrów Tumski zmienił się tego wieczoru w wielką salę koncertową. Przybyły tłumy nie tylko melomanów śpiewu operowego ale i przechodnie i turyści zwiedzający w tym czasie ten piękny zakątek Wrocławia.

Ogromne brawa dla orkiestry, która pod batutą Francesco Botigliero, wychowanka wielkiego Carlo Marii Giuliniego fantastycznie akompaniowała solistom tego koncertu. A kiedy Francesco Bottigliero poprowadził jedno z najpiękniejszych Intermezzo z „Cavaleria Rusticana” („Rycerskość wieśniacza”) P. Mascaniego orkiestra stała się gwiazdą tego turnieju.

Niespodzianką koncertu było wspólne odśpiewanie refrenu pieśni neapolitańskiej „O sole mio”, którego słowa ułożył reżyser koncertu, Janusz Telejko. Słońce Wrocławia, co pięknie lśnisz, rozświetlaj naszej przyszłości dni – refren został wspólnie odśpiewany przez Metropolitę Wrocławskiego Abp M. Gołębiewskiego, bp. E. Janiaka, wiceprezydenta A. Grehla, oraz B. Zdrojewską – Przewodniczącą Rady Miejskiej.

Organizatorem koncertu było Katolickie Radio Rodzina, które, przypomnijmy, było już organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych. Któż nie pamięta jak zachwycali nas na koncertach K. Jakowicz, S. Toczyska, J. Rappe, czy wspaniały wzruszający koncert Jana Pietrzaka i elity warszawskich aktorów w kwietniu tego roku. Wszechstronną działalność Radia, promującą wartościową kulturę dostrzegły m.in. władze Wrocławia. W tym roku prezydent Rafał Dutkiewicz, przyznał Katolickiemu Radiu Rodzina nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia.