Lipiec 2006

List biskupów polskich do Ojca Świętego Benedykta XVI

Znamy już oblicze patrona Wrocławia
Bożena Rojek

Najbardziej wpływowa osoba na świecie
Barbara Bartnik

Trzeba odwagi pójścia za Nim
Z Karolem Klauzą rozmawia Krzysztof Kunert

O mass mediach na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu
Magdalena Szafrańska

Co zawdzięczamy św. Ignacemu Loyoli?
ks. Kazimierz Kucharski SJ

Przyjacielu, porozmawiajmy o... szczęściu
Ewa Marmulewicz

Śp. prof. dr Józef Andrzej Gierowski
Krystyn Matwijowski

Upalny lipiec 1946 roku
Stanisław Opasek

Kościół na Ołbinie
Artur Adamski

Czy potrafisz poruszyć swoje wnętrze?
ks. Rafał Kowalski

E-dialog kościelny
Marcin Malessa

Zapraszamy na Podyplomowe Studia Biblijne

O mass mediach na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu
Magdalena Szafrańska

Adhortacja posynodalna Evangelii nuntiandi poucza, że nie wystarcza używać mass mediów do szerzenia orędzia wiary, lecz trzeba włączać to orędzie w nową kulturę stworzoną przez środki społecznego komunikowania (por. EN 45). Ta myśl przyświecała organizatorom i prelegentom otwartych wykładów zatytułowanych Jan Paweł II a media, które odbyły się 5 czerwca 2006 na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowane przez studentów Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa działających przy wrocławskiej uczelni teologicznej, miało na celu ukazanie nauki Jana Pawła II o mediach oraz recepcji jego osoby poprzez wybrane medialne środki komunikowania.

W trakcie sesji zebrani mieli możliwość wysłuchania wystąpień dwóch wybitnych osobistości związanych z katolickimi mediami, mianowicie redaktora naczelnego tygodnika Niedziela, ks. dr. Ireneusza Skubisia oraz ks. dr Jerzego Rasiaka, znanego wrocławskiego filmowca, referenta diecezjalnej Komisji ds. środków masowego przekazu. Ks. I. Skubiś w swym przedłożeniu Jan Paweł II a media masowe skupił się na zaprezentowaniu nauczania Jana Pawła II w odniesieniu do dziennikarstwa. Prelegent wyakcentował m.in. znaczenie poszanowania prawdy, zasadę prymatu osoby oraz wiodącą rolę sumienia w realizacji dziennikarskiej posługi. Wskazał także na potrzebę formacji teologicznej osób pracujących na rzecz ewangelizacji poprzez media oraz potrzebę znajomości specyficznego języka mediów w przekazie wiary. Centralny punkt wykładu ks. J. Rasiaka stanowiła prezentacja multimedialna, zawierającego unikatowe zdjęcia dokumentujące związki kardynała Karola Wojtyły z Dolnym Śląskiem oraz pierwsze lata pontyfikatu, filmu Pasja według księdza Jerzego. Poszczególne wystąpienia kończyły się wieloma, ciekawymi pytaniami słuchaczy.

Spotkanie okazało się ważnym wydarzeniem we wrocławskim środowisku teologicznym, które poprzez Podyplomowe Studia Dziennikarstwa na co dzień podejmuje naukową refleksję nad relacją wiary i mas mediów. Inicjatywę studentów dziennikarstwa trzeba traktować jako istotny wkład w próbę zrozumienia fenomenu osoby Jana Pawła II i jego otwartej postawy wobec mass mediów.