Czerwiec 2009

Ks. Andrzej Nowicki

W służbie Bogu i człowiekowi
Rozmowa z ks. biskupem Edwardem Janiakiem

Tu rozum i nauka wzmacniają wiarę
Andrzej Niedźwiecki

W piątek 5 czerwca na „Olimpie”
Tadeusz Czerniewski

Gdzie żyją wrocławianie
Jan Wikiera

Nowe cuda świętej Faustyny
Bartosz Trojanowski

Czy wiara w przesądy i zabobony jest groźna?
Z ks. Januszem Czarnym rozmawia Bożena Rojek

Neoprezbiterzy 2009

Polskość to dar z nieba, od Boga mi dany
Piotr Sutowicz

Kardynał Nagy – nowym doktorem honoris causa
Paweł Kucia

10 maja w Krakowie wręczony został, przyznany wcześniej przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, tytuł doktora honoris causa wybitnemu teologowi ks. kard. prof. Stanisławowi Nagyemu. Uroczystość ta odbyła się wyjątkowo w dawnej stolicy Polski w auli Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego z powodu nie najlepszego stanu zdrowia Księdza Kardynała. To najwyższe odznaczenie, jakim może uhonorować wyższa uczelnia zostało przyznane właśnie ks. kard. Stanisławowi Nagyemu, jak zauważył rektor PWT ks. prof. Waldemar Irek w laudacji, ponieważ przez całe życie realizował on ideał powołania kapłańskiego i akademickiego zawsze będąc wiernym wierze katolickiej, nauczaniu Kościoła i Papieżowi. Warto też zauważyć, że nowo kreowany doktor honoris causa był przez trzydzieści lat związany z Wrocławiem i naszą uczelnią jako jej profesor.

Uroczystość nadania Doktoratu Honoris Causa uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Episkopatu Polski, zarówno z Metropolii Wrocławskiej na czele z ks. abp prof. Marianem Gołębiewskim Wielkim Kanclerzem PWT, jak i z innych diecezji. Obecnych było czterech kardynałów: Stanisław Dziwisz, Henryk Gulbinowicz, Franciszek Macharski i Marian Jaworski, obecny był też nuncjusz apostolski, ks. abp Józef Kowalczyk. W uroczystości tej wzięli również udział przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. ze środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obecny był uczeń i wieloletni współpracownika kardynała Nagyego, ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL. Polską Akademię Nauk reprezentował przewodniczący sekcji nauk teologicznych ks. prof. Marian Rusecki. Obecny był również prof. Tadeusz Więcławski, rektor Politechniki Wrocławskiej, a zarazem Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Oprócz władz uczelnianych obecni byli również profesorowie i wykładowcy na czele z ks. prof. Janem Kruciną i ks. prof. Andrzejem Nowickim, kierownikiem Katedry Teologii Fundamentalnej i Religiologii PWT. Środowisko studenckie reprezentowali klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i innych seminariów afiliowanych do PWT. Całą uroczystość uświetnił chór Pueri Cantores Wratslaviensis pod kierunkiem ks. Stanisława Nowaka, który funkcjonuje przy Papieskiej Uczelni.

W przewidzianym na wykład czasie kard. Stanisław Nagy złożył najserdeczniejsze podziękowania tym wszystkim, których Bóg postawił na drodze jego życia. Ze szczególnym rozrzewnieniem dziękował wszystkim wykładowcom i studentom, dla których dobra się poświęcał i, z którymi dzielił się posiadaną wiarą i wiedzą. Kardynał Nagy został piętnastym doktorem honoris causa PWT, w gronie których są także m. in. kard. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, kard. Angelo Sodano, kard. Joachim Meisner i Helmut Kohl.