Czerwiec 2006

Proszę was...
Benedykt XVI

Chciałbym każdemu z Was uścisnąć dłoń, patrząc w oczy!
Krzysztof Bramorski

Ewangelia Judasza – czy zagrożenie dla wiary?
ks. Mariusz Rosik

Equipes Notre Dame – ruch duchowości małżeńskiej
Zofia i Stanisław Skrzyneccy

Żył wśród trędowatych
Sławomir Wiśniewski

Zapomniany przyjaciel Polski
Artur Adamski

Prawda czy fałsz?
Jan Hawryliszyn




Strona główna

Archiwum

Equipes Notre Dame – ruch duchowości małżeńskiej
Zofia i Stanisław Skrzyneccy



Czym jest Equipes Notre Dame

Equipes Notre Dame stanowi ruch duchowości małżeńskiej powstały po to, aby odpowiedzieć na wymagania chrześcijańskich par pragnących w pełni przeżywać swoje życie małżeńskie na bazie sakramentu małżeństwa.
Członkami END są chrześcijanie, których łączy Sakrament Małżeństwa, a ich małżeństwo uznane jest przez Kościół, i którzy wyrażają wolę przynależenia do ruchu, zgadzają się na uczestnictwo w życiu wspólnotowym ekipy i ruchu. Pragną być wiernymi duchowi Equipes Notre Dame i wprowadzać w życie metody ruchu. Respektują wolność sumienia pozostałych uczestników ekip oraz ich różnorodność ludzką i społeczną oraz pragną pozostawać wierni Papieżowi i żyć w zgodzie z nauką Kościoła. Ruch pomaga małżonkom, którzy w nim uczestniczą, być aktywnymi w Kościele i świecie.
Misja Equipes Notre Dame (END) jest specyficzna i bezpośrednia: pomagać parom małżeńskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa. Jednocześnie ich celem jest: głosić światu wartość małżeństwa chrześcijańskiego poprzez słowo i świadectwo życia.
Equipes Notre-Dame jest międzynarodowym ruchem małżeństw katolickich, rozwijającym się na całym świecie i działającym w 63 krajach. Zapoczątkowany został we Francji w 1938 roku z inicjatywy kilku małżeństw, które zapragnęły "inaczej i głębiej" przeżywać sakrament małżeństwa, oraz kapłana – ks. Henri Caffarela, który pomagał im w odkrywaniu duchowych bogactw tego sakramentu. Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu 25 lutego 1939 roku.
Ta pierwsza grupa małżeństw dokonała najistotniejszych odkryć. Jednym z nich było stwierdzenie, że uświęcanie się w małżeństwie nie tylko jest możliwe, ale i normalne, ponieważ sakrament małżeństwa stanowi prawdziwą drogę świętości. To właśnie dzięki sakramentowi małżeństwa, miłość, która łączy Chrystusa z Kościołem tworzy również jedność między mężem i żoną. Ludzka miłość uświęcona przez Boga prowadzi małżonków do niego według sobie właściwych praw i dzięki sobie właściwym łaskom.
Innym cennym odkryciem było stwierdzenie faktu, że nic nie łączy ludzi tak ściśle, jak – poparte modlitwą – wspólne poszukiwanie i odkrywanie woli Bożej: co jest konieczne dla małżeństwa, aby w pełni się rozwinęło. Odkryto również owocność współpracy małżonków z kapłanem, który wnosi w życie ekipy bezcenną rolę płynąca z sakramentu kapłaństwa.
Te odkrycia dały początek wypracowywanej stopniowo – podczas comiesięcznych spotkań ekip – duchowości małżeńskiej, o której ogólnie można powiedzieć, że jest formą życia wewnętrznego, ożywianego przez Ducha Świętego, a która wyraża się w sposobie, w jaki małżonkowie codziennie pomagają sobie nawzajem, w drodze do Boga.
W dniu 8 grudnia 1947 roku została proklamowana KARTA END uznana za akt założycielski ruchu. Jest ona fundamentem, na którym ruch został solidnie zbudowany w okresie powojennym i nie przestał rozwijać się na całym świecie. Są w niej zawarte miedzy innymi duch i metody ruchu, które są na zawsze charakterystyczne dla END. Po przyjęciu KARTY nadającej END odpowiednie oblicze, istotnym wydarzeniem w życiu ruchu stały się Międzynarodowe Zgromadzenia. Mają one na celu wyrażenie Bogu dziękczynienia, wspólnotowe zamanifestowanie radości, podsumowanie ubiegłych lat, wsłuchanie się w głos Kościoła i pogłębienie duchowości. Idea zwołania takiego Zgromadzenia zrodziła się w 1954 roku, kiedy END zorganizowały pielgrzymkę do Lourdes, podczas której podjęły inicjatywę ks. H. Caffarela – powierzenia ruchu Matce Bożej, ponieważ Maryja jest najlepszym przewodnikiem na drodze do Boga i wzorem poddania się Jego woli. Zgromadzenia odbywają się co 6 lat, a ich dotychczasowe miejsca to:
– Rzym (1959) – "Rola rodziny w Kościele",
– Lourdes (1965) – "END w służbie Nowego Przykazania",
– Rzym (1970) – "Aggiornamento END",
– Rzym (1976) – "Ewangelia i Kościół",
– Rzym (1982) – "Małżeństwo i Eucharystia",
– Lourdes (1988) – "Drugi oddech",
– Fatima (1994) – "Rodzina w sercu misji Kościoła",
– Santiago de Compostella (2000) – "Być małżeństwem chrześcijańskim w Kościele i świecie".
Najbliższe (X Międzynarodowe Zgromadzeniem END), odbędzie się w Lourdes we wrześniu 2006, a jego hasło brzmi: "Miejcie wasze lampy zapalone". Spodziewany jest przyjazd około 10 000 przedstawicieli ekip z całego świata.
W 1976 roku w Rzymie został przyjęty drugi po KARCIE konstytucyjny dokument END zatytułowany "Czym jest ekipa Notre Dame?". Dokument ten postanowiono zredagować z powodu dużej ekspansji ruchu na całym świecie i uczestnictwa w nim małżeństw z różnych kręgów kulturowych, co powodowało duże zróżnicowanie potrzeb i oczekiwań tych ekip w stosunku do uczestnictwa w ruchu. Dokument ten zachowuje jedność ruchu na całym świecie. W maju 2001 roku został wydany "Przewodnik Equipes Notre Dame", który uściśla w wewnętrznym regulaminie warunki funkcjonowania ruchu i jego członków. W 1992 roku Rada Papieska ds. Świeckich uznała ruch Equipes Notre Dame za międzynarodowe stowarzyszenie wiernych prawa kanonicznego, mające osobowość prawną. Ostateczne zatwierdzenie Statutów Kanonicznych END, dokonało się za zgodą tejże Rady w dniu 26 lipca 2002 roku.

Ekipa podstawowa i formy pracy

Małżeństwa dobrze znają słabość swej woli i granice swoich sił, codziennie doświadczają, jak trudno jest żyć po chrześcijańsku w świecie pogańskim, ale również wierzą w siłę pomocy braterskiej – dlatego małżeństwa pragnące należeć do ruchu organizują się w ekipę, którą tworzy 5 do 7 małżeństw. Spotykają się one co miesiąc, aby wzajemnie wspierać się w drodze do domu Ojca, aby przyjmować Jego miłość, by tą miłością obdarzać się nawzajem, w końcu, by miłość Boga objawić światu. Spotkanie miesięczne rozwija i podtrzymuje przyjaźń miedzy członkami ekipy; jednocześnie urzeczywistnia wspólnotę Kościoła. Małżeństwa gromadzą się dlatego, że zwołuje je Chrystus Pan. Spotkanie miesięczne jest punktem centralnym w życiu ekipy, jest zgromadzeniem chrześcijan, którym Chrystus obiecał, że będzie pośród nich – zgromadzonych w Jego Imię. Obecność kapłana na spotkaniu przypomina obecność Chrystusa i ją urzeczywistnia. Kapłan pełni w ekipie funkcję doradcy duchowego, kieruje małżeństwa ku pogłębianiu i przeżywaniu tej świadomości, że są oni komórką Ciała Mistycznego, którego głową jest Chrystus. Życie każdego małżeństwa ma być wciąż orientowane na miłość. Troska o wzrost miłości Boga wyraża się w wysiłku znalezienia miejsca w życiu członków ekip na modlitwę, czytanie Słowa Bożego i odpowiadanie na nie, także w wysiłku zdobywania i pogłębiania wiedzy o Bogu i swojej religii, w częstym przystępowaniu do sakramentów świętych i praktykowaniu ascezy. Miłość bliźniego – to umiejętność słuchania, dialogu, to dzielenie się całym swoim życiem, zwłaszcza życiem duchowym, to troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci, pomoc konkretnym małżeństwom znajdującym się w potrzebie, szczera gościnność oraz świadczenie o miłości Chrystusowej przez służbę w Kościele i różnych strukturach życia społecznego. Temu ukierunkowaniu życia, by nie stało się martwą literą, służą konkretne elementy pracy wewnętrznej, które w ruchu nazywa się "zadaniami". Nie są one celem same w sobie, lecz środkiem prowadzącym do celu.
Ekipa jest fundamentalną komórką w ruchu. Aby ją utworzyć, chętne małżeństwa zgłaszają swoja gotowość parze z ekipy odpowiedzialnej, która kieruje do nich małżeństwo zwane "parą pilotującą". To ona przedstawia KARTĘ END, metody i cele ruchu oraz wprowadza małżonków w pracę w ekipach. Po kilku comiesięcznych spotkaniach, małżonkowie decydują się na przystąpienie do ruchu lub rezygnują z tej drogi.

Poziomy odpowiedzialności END

Najmniejszą jednostką organizacyjną ruchu jest ekipa podstawowa – 5 do 7 małżeństw. Od 5 do 20 ekip tworzy sektor, a kilka sektorów tworzy region. Największą organizacyjnie strukturą END jest superregion, który grupuje regiony z terenu danego kraju, bądź regiony z krajów sąsiednich. Na każdym szczeblu struktury ruchu odpowiedzialność jest powierzona parze małżeńskiej.
Najwyższym szczeblem odpowiedzialności w ruchu jest Międzynarodowa Ekipa Odpowiedzialnych (ERI), którą tworzy 5 do 6 małżeństw z całego świata i kapłan. Wybór członków ERI jest podyktowany międzynarodowym charakterem ruchu. Małżeństwa ERI angażują się w jej działanie osobiście, a nie jako przedstawiciele krajów, z których pochodzą. ERI sprawuje kolegialnie odpowiedzialność za ruch i reprezentuje END wobec hierarchii Kościoła i innych instytucji. Jej naczelnym zadaniem jest jednak czuwanie nad jednością END, respektując zarazem ich różnorodność wynikającą z przynależności do różnych kręgów kulturowych.

Ruch Equipes Notre Dame w Polsce

Ruch Equipes Notre Dame w Polsce został zapoczątkowany w sierpniu 2001 roku. Grupa małżeństw miała możliwość przeżywania rekolekcji z parą Odpowiedzialną Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnych (ERI), po których większość spośród nich przystąpiła do tego międzynarodowego stowarzyszenia. Powstały pierwsze ekipy, przetłumaczone zostały na język polski dokumenty, materiały formacyjne i rozpoczęła się praca w ekipach. Nawiązany został kontakt z para, należącą do Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnych (ERI), odpowiedzialną za strefę END, w której znajduje się Polska. Na przełomie kwietnia i maja 2002 roku para ta uczestniczyła w rekolekcjach dla małżeństw, pragnących iść drogą END. Podczas ich pobytu została również wybrana para odpowiedzialna sektora wydzielonego END Polska, a następnie ekipa odpowiedzialna sektora.
Na początku 2006 roku pracę formacyjną w ramach END przeżywało ponad 150 małżeństw, skupionych w 34 ekipach. W maju 2003 roku, małżeństwa END odbyły pierwszą pielgrzymkę na Jasna Górę, aby powierzyć Maryi małżeństwa, rodziny i kapłanów – doradców duchowych ekip. Dokonano Aktu Oddania Matce Jezusa całego ruchu END w Polsce. Stało się tradycją, że każdego roku w maju, małżeństwa z ruchu END pielgrzymują do sanktuariów maryjnych w tych diecezjach, w których
istnieją ekipy. Pielgrzymki takie odbyły się w 2004 roku do Górki Klasztornej i w 2005 roku do Wrocławia – do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin, a w roku 2006 odbędzie się pielgrzymka do Matki Bożej Pięknej Miłości królującej w katedrze bydgoskiej.
Ruch Equipes Notre Dame organizuje rekolekcje weekendowe i wakacyjne otwarte, to znaczy dostępne dla wszystkich małżeństw. Serdecznie zapraszamy do udziału w nich małżeństwa zainteresowane pogłębianiem swojej duchowości. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.end.org.pl, gdzie można uzyskać więcej informacji.
Serdecznie zapraszamy!