Maj 2009

Powrót do korzeni
Rozmowa z ks. kard. Joachimem Meisnerem

I Komunia św. – wyzwanie dla rodziców
Joanna Mielniczuk

Jakubowymi drogami
Andrzej Kofluk

Maryjne kapliczki ze Św. Katarzyny
Justyna Maciejewska

Korepetycje z historii
Juliusz Woźny

„Szczęść Boże” i „z Bogiem” ze Smardzowa
Estera Ryczek

Pytania i odpowiedzi, których nie znajdziecie w Internecie
Anna Sutowicz

Konkurs na najpiękniejszą bajkę
Ewa Szuszkiewicz

Przedwojenna działalność księdza Stefana Wyszyńskiego
Jan Wikiera

Czy eutanazja jest moralnie dopuszczalna?
Z ks. Michałem Chłopowcem rozmawia Bożena Rojek

Pożegnanie Piotra Bednarza
Andrzej Wiszniewski

Czego nam brakuje... do szczęścia?
Mateusz Godek

Strona główna

Archiwum

„Szczęść Boże” i „z Bogiem” ze Smardzowa
Estera Ryczek


W odległości zaledwie 15 km na południowy wschód od Wrocławia leży niewielka miejscowość – Smardzów. Wydawałaby się zakątkiem jakich wiele na terenie powiatu wrocławskiego, aczkolwiek tuż na samym wjeździe, ukazuje się zmotoryzowanym podróżnikom zaskakujący widok. W czerwono-żółtych barwach prezentuje się tablica o dużych rozmiarach, z wyraźnym napisem: „Szczęść Boże”, pod którą ustawiony jest wizerunek św. Dominika, a na samym dole podpis: „Smardzów wita”. O dziwo, na wyjeździe również możemy dopatrzyć się takiej samej tablicy, z tą różnicą, iż miejscowość żegna się z przejezdnymi – „Z Bogiem! Smardzów żegna”. To wyjątkowe przedsięwzięcie wymagało gruntownego zbadania.

Krótka historia

Nazwa wsi gminnej Smardzów (niegdyś Smardzewica) jest nazwą polską wywodzącą się od nazwy Smardz, która prawdopodobnie odnosiła się do miana osoby trudniącej się wypalaniem pni na obszarach leśnych (smardz). Wieś położona jest w gminie św. Katarzyna, usadowiona na obszarze Niziny Śląskiej, we wschodnim krańcu województwa dolnośląskiego. Historia miejscowości sięga okresu XII wieku, kiedy prawdopodobnie po raz pierwszy została użyta nazwa Smardzów. Najstarsi i najbardziej wpływowi na terenie ówczesnego regionu byli członkowie niektórych rodzin lokalnych oraz zakon oo. dominkanów, do którego odnosi się założenie symbolu wsi.

Symbol wsi

Smardzów w swojej historii nie wyróżnia się zbyt szczególnymi wydarzeniami czy postaciami historycznymi. Stąd głównym założeniem projektu symbolu wsi jakiego dokonali przedstawiciele tej miejscowości, miało być odniesienie do tradycji, do pradziedziców ówczesnego obszaru. Smardzów stanowił w części własność Kościoła, gdyż terytorium zostało przekazane w darze na rzecz zakonu dominikanek, którego kościół miał za patronkę św. Katarzynę. Stąd nawiązanie do wizerunku św. Dominika, patrona zakonu, ministrantów i młodzieży.

Skąd taki pomysł?

Od 2003 roku stanowisko sołtysa miejscowości Smardzów piastuje Edward Skiba. Człowiek, który z wsią jest związany od urodzenia. To dzięki jego inicjatywie Smardzów może zasłynąć jako wyjątkowo „powitalna” miejscowość. To nie tylko mój pomysł – stwierdza z uśmiechem pan Edward – wszyscy się do tego przyczynili i mieszkańcy i nasz ksiądz proboszcz Tadeusz Rusnak. Bo tak szczerze powiedziawszy to nasz kapłan przekazał mi tę propozycję, ja, oczywiście, całkowicie podpisałem się pod tym pomysłem i udało się, mamy tablice. Faktycznie udało się! Pomimo trudności, które napotykano, mieszkańcy wspólnie dokonali wyjątkowego przedsięwzięcia. Nie jest łatwo, zwłaszcza jeżeli wszelkie finanse sami musimy zorganizować, nie otrzymaliśmy od gminy żadnych dotacji ale nas to i tak nie zniechęci – dodaje sołtys. Mieszkańcy wspólnie organizują pieniądze przekazując własne środki składkowe. To wzbudza wśród mieszkańców poczucie wspólnoty. Dodatkowo dzięki trudom i ciężkiej pracy społeczności, Smardzów zdobywa nagrody pieniężne w konkursach, chociażby w konkursie wieńców dożynkowych, którego zostali laureatem. To był dla nas powód do dumy, zwłaszcza że nasz wieniec ustawiono tuż przy ołtarzu w trakcie pielgrzymki Stowarzyszeń Sołtysów na Jasnej Górze. Nawet bp Styrna pochwalił nasze wspólne dzieło – wspomina pan Edward. Smardzów otrzymał wspaniały dar w postaci osoby pana Edwarda Skiby, nie bez powodu został okrzyknięty tytułem „Sołtysa roku 2004”. Dzięki prezesurze Krajowego Stowarzyszenie Sołtysów, promuje swoją miejscowość na każdym kroku, w trakcie wspólnych wyjazdów, spotkań modlitewnych czy też corocznych zjazdów sołtysów w Licheniu. Wszystkim mieszkańcom zależy na promocji i rozwoju wsi, wspólnymi siłami dokonują znacznie więcej.

Tablica pamiątkowa

Sołtys Smardzowa jest bardzo dumny z postawionych tablic a jeszcze bardziej wzbudza w nim podziw pamiątkowa tablica, którą usytuowano na terenie placu w 2005 roku. Tablica pamiątkowa, tzn. ten wbudowany kamień to pomysł jednego z naszych mieszkańców, osoby którą wysiedlono z Kresów. Niestety taka historia, bolesne przeżycia, dlatego chcieliśmy upamiętnić wszystkich ludzi w 60. rocznicę przyjazdu mieszkańców z Kresów, wbudowując ten kamień – relacjonuje sołtys. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz powiatowych gminnych, a spotkanie rozpoczęto Mszą polową na terenie placu przy tutejszej świetlicy. Małżonka Pana Edwarda przygotowała wystawę fotograficzną pt. „Smardzów wczoraj – Smardzów dzisiaj”, którą mogli oglądać przybyli goście.

Społeczność

Dokumentacja fotograficzna, którą zbiera sołtys w trakcie swoich kadencji, ukazuje niewielką społeczność, która dzięki ciężkiej pracy, oddaniu i poświęceniu, może dokonać wiele dobrego. Ludzie tutaj dobrze się rozumieją, łączą nas wspólne zabawy, imprezy. Każdy znajdzie dla siebie rozrywkę i ten starszy przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka oraz ten najmłodszy, kiedy wspólnie urządzamy festyn na Dzień Dziecka czy też bale przebierańców, jasełka – podkreśla sołtys. Smardzów to wyjątkowe miejsce, mało znane, ale jakże bogate, bogate dzięki tutejszej społeczności, przedstawicielom władz gminnych. Ludzie się jednoczą, dokonują pięknych wspólnych przedsięwzięć. Mieszkańcy Smardzowa dbają o to, by pozostawić po sobie wyjątkowe pamiątki.

Plany na przyszłość

Pan Edward Skiba nie poprzestaje na dotychczasowych działaniach Zamierza jeszcze zrobić wiele dobrego dla mieszkańców. Wierzy, iż uda mu się zrealizować kolejne postawione przez siebie cele. Pokłada nadzieję w Bogu i dzięki swojej wytrwałości planuje w przyszłym roku zdobyć finanse na zrobienie sztandaru Smardzowa. I tego życzę, Panie Sołtysie!