Kwiecień 2001

Anna Gibasiewicz

Obowiązek czy szansa?
ks. Jacek Froniewski

Telewizja z ręką na pulsie
Maria Małgosiewicz

Człowiek błogosławieństw
Marcin Fila

Kościół i bezpieka
ks. Piotr Nitecki

Ostatnia droga Balthusa

Ile kosztuje Msza św.?
ks. Jacek Froniewski

Relikwie Męki Pańskiej
ks. Tomasz Hergesel, Danuta Kryszczuk

Każdego roku w czasie Wielkiego Tygodnia, gdy rozważamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, zwracamy szczególną uwagę na materialne pamiątki tamtych wydarzeń. W ubiegłym roku przedstawiliśmy na tych łamach ("Nowe Życie" 2000 nr 3) rzymską Bazylikę Świętego Krzyża Jerozolimskiego (s. Croce), gdzie relikwie te - a zwłaszcza tablica z napisem I.N.R.I. z Krzyża Jezusa - odbierają szczególna cześć ze strony wiernych. Michael Heseman, w oparciu o książkę którego ("Die Jesus Tafel - Die Entdeckung der Kreutz Inschrift") przedstawialiśmy rzymskie relikwie Męki Pańskiej wymienia także inne miejsca, gdzie oddawano cześć relikwiom krzyża; należało do nich m.in. stare, węgierskie miasto królewski Esztergom, które weszło w posiadanie fragmentu krzyża, jako podarunek cesarza bizantyjskiego. Cesarz Justynian II przekazał w roku 569 relikwie krzyża do Poitiere we Francji, gdzie żyła św. Radegonda. Jej klasztor został zaraz po tym przemianowany z Notre Dame na Sainte Croix. Katedra Notre Dame w Paryżu kryje w swoim skarbcu dwie relikwie krzyża. Jeszcze dzisiaj każdy nowy arcybiskup Paryża otrzymuje ją do ucałowania podczas swej pierwszej wizyty w katedrze. Również i w wiedeńskim Hofburgu w skarbcu Habsburgów znajdują się fragmenty krzyża podarowane przez cesarza bizantyjskiego. Cztery kawałki krzyża z europejskich kościołów - S. Croce w Rzymie, z katedry we Florencji, z katedr w Pizie i Notre Dame w Paryżu poddano badaniom mikroskopowym. Wilhelm Ziehr potwierdza: "pochodzą one bez wyjątku z drzew oliwnych".

Święty Gwóźdź

Do co najmniej 33 kopii Świętego Gwoździa znajdujących się w znaczniejszych kościołach chrześcijaństwa dodawano mikroskopijne fragmenty zeszlifowane ze świętego gwoździa. Takie kopie, które zetknęły się z autentycznym gwoździem, rozdawano przez długie lata pielgrzymom, także w S. Croce. Najwcześniej wspomnianym prawdziwym jest Św. Gwoźdź z S. Croce. Ma on 11,5 cm długości, jest kwadratowy o szerokości krawędzi 0,9 cm. Końcówka jest odłamana, jego pierwotna długość musiała wynosić 14 cm. Gwoździe tego typu stosowali Rzymianie do ukrzyżowań. Ponieważ, zgodnie z zapisami, św. Helena znalazła w Jerozolimie trzy gwoździe krzyża, z których tylko dwa przesłała swojemu synowi, należy przyjąć, że ten trzeci pozostał w Rzymie.

Belka poprzeczna

Tuż po wejściu do Kaplicy Relikwii w S. Croce rzuca się wchodzącym w oczy duża belka, dobrze oświetlona za szybą, schowana w ścianie kaplicy. Wiemy o niej, że w roku 1570 została wmurowana w stopień ołtarza w kaplicy św. Heleny. Identyfikowano ją jako relikwie z krzyża "dobrego łotra". Ta belka o długości 1,78 m i szerokości 13 cm, wyeksponowana dopiero w XX w., stanowi ciekawą relikwię. Nie widać na niej dziur po gwoździach, co odpowiada tradycji chrześcijańskiej, obaj łotrzy przedstawiani są zawsze na krzyżu przywiązani. Ukrzyżowanie z użyciem gwoździ było w pewnym sensie aktem łaski, gdyż prowadziło do szybkiej śmierci, do wyzwolenia z męki. Ewangelie mówią o tym, że obaj łotrzy żyli jeszcze, że musiano im łamać kości nóg, gdy dzień chylił się ku zachodowi, gdy Jezus już umarł na krzyżu.

Ciernie z Korony Cierniowej

Inną relikwię Męki Pańskiej umieszczoną w osobnym relikwiarzu są ciernie z korony. Od końca IV w. korona cierniowa była czczona w Jerozolimie, a od czasu cesarza Justyniana (527-565) w Konstantynopolu. Także i ona została odnaleziona przez św. Helenę. W 1204 roku wpadła w ręce krzyżowców i poszczególne ciernie zostały wówczas przekazane do licznych kościołów w Europie zachodniej. Główna część tej relikwii pozostała jednak w Konstantynopolu. Kiedy miasto zostało zaatakowane ze wszystkich stron przez Bułgarów, Turków i Greków cesarz Balduin II potrzebował pieniędzy i wsparcia wojskowego. Aby je zdobyć, dał w zastaw Wenecjanom relikwię i udał się w podróż przez Europę w nadziei znalezienia pomocy i zorganizowania nowej wyprawy krzyżowej. W roku 1237 stanął w Paryżu przed królem Ludwikiem IX. Młody król nie wykazał zainteresowania planami wojennymi cesarza Balduina II, ale z zaciekawieniem słuchał o relikwii cierniowej. Głęboko wierzącego Ludwika zafascynowała myśl o wejściu w posiadanie świadka męczeństwa Jezusa. W końcu zdecydował się na odkupienie od Wenecjan oddanej im w zastaw relikwii. Dwa lata trwały uzgodnienia, zanim przedstawiono Ludwikowi wszystkie gwarancje autentyczności relikwii. Ostatecznie kupił ją za bajońską sumę 135.000 funtów. W uroczystej procesji, na której czele szli król Ludwik i jego brat Robert z matką, wniesiono koronę do Paryża. Nie wiemy, czy król nie był rozczarowany, gdy otworzył cenny relikwiarz i stwierdził, że korona cierniowa to obręcz ze związanego sitowia o średnicy 21 cm w którą wplecione były pojedyncze gałązki krzewu cierniowego. Dwa lata później król Ludwik otrzymał od cesarza Balduina II inne relikwie, m.in. część fragmentu krzyża z Konstantynopola, płaszcz purpurowy, gąbkę, którą zwilżano usta Jezusowi, i 30 cm fragmentu całunu. Ponieważ faktycznie całun turyński jest niekompletny - brakuje odbicia stóp - należy przyjąć, że ten ostatni fragment może być brakującą częścią. Przybywając do Rzymu pamiętajmy i o Bazylice S. Croce, gdzie możemy z czcią i zadumą pochylić się nad niemymi świadkami męki naszego Pana Jezusa Chrystusa - tabliczką I.N.R.I., fragmentami krzyża, św. gwoździem i tym, co pozostało z korony cierniowej.