Marzec 2011

Piotr Sutowicz

Sługa katechezy
Ks. Józef Pater

Causa vortret – spór o pierwszeństwo
Wojciech Kucharski

Czy klasykę można odczytywać na nowo? czyli Norwid w XXI wieku
Jan Wikiera

Wychwalajmy mężów sławnych
Ks. Bogdan Giemza SDS

Uwaga: depresja
Anna Żarowska

Dlaczego warto się spowiadać?
Z ks. Andrzejem Dziełakiem rozmawia Bożena Rojek

W kolejce do nieba
Anna Żarowska

Młodzi światu
Manuela Ciszek

PAMIĘCI KS. DZIEKANA WAWRZYŃCA BOCHENKA SDS
Wychwalajmy mężów sławnych
Ks. Bogdan Giemza SDS

Na kartach Pisma świętego Starego Testamentu w Księdze Syracha znajdujemy cenne uwagi odnoszące się do pielęgnowania pamięci o ludziach, którzy w jakiś sposób zaskarbili sobie nasze serca: Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, (…) chwała ich nie będzie wymazana. Ciała ich w pokoju pogrzebano, a imię ich żyje w pokoleniach. Narody opowiadają ich mądrość, a zgromadzenie głosi chwałę (Syr 44,1.13-15).

Przywołując te słowa, chciałbym nawiązać do postaci ks. dziekana Wawrzyńca Bochenka ze Zgromadzenia Salwatorianów, który mocno wpisał się w powojenną historię sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i Archidiecezji Wrocławskiej.

Co z książką o ks. Bochenku?

Dnia 30 stycznia br. minęło 15 lat od śmierci ks. Wawrzyńca Bochenka (1915-1996). Co jakiś czas spotykam się z pytaniem, kiedy się ukaże zapowiadana od wielu lat książka o ks. Bochenku. Chciałbym pokrótce wyjaśnić. W styczniu br. otrzymałem w wersji elektronicznej dotychczas opracowane materiały i mogłem pokrótce zapoznać się ze stanem przygotowań książki pozostawionym przez zmarłego nagle w 2010 r. ks. prof. Antoniego Kiełbasę. Miała ona liczyć kilka rozdziałów, obejmując całe życie i posługę kapłańską ks. Bochenka, dokumentowane licznymi zdjęciami. Osobny rozdział miały stanowić wspomnienia o ks. Dziekanie, zebrane od kilkudziesięciu osób. W chwili obecnej uporządkowane i opracowane są wspomnienia, nadto początkowe rozdziały książki obejmujące dzieciństwo, lata formacji do kapłaństwa, pierwsze lata działalności duszpasterskiej w Krakowie i Cieszynie oraz przybycie do Trzebnicy. Pozostałe rozdziały wymagają opracowania. Została więc do przygotowania najobszerniejsza i najważniejsza część książki obejmująca ponad pięćdziesiąt lat posługi w Trzebnicy i podejmowaną w tym okresie działalność poza Trzebnicą.

Po licznych rozmowach i konsultacjach, została podjęta decyzja przez zarząd domowy wspólnoty Salwatorianów w Trzebnicy, by w bieżącym roku wydać wspomnienia opatrzone dokumentacją zdjęciową i wstępem wprowadzającym do lektury. Nadmienię, że zostało zebranych prawie siedemdziesiąt wspomnień biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich. Chcielibyśmy, by książka ze wspomnieniami ukazała się do sierpnia 2011 roku. Wtedy też mogłaby się odbyć promocja książki.

Gdy chodzi o opracowanie biografii naukowej ks. Bochenka, to jestem na etapie wstępnych rozmów z osobami, które mając odpowiednie kompetencje, chciałyby się włączyć w przygotowanie pracy zbiorowej obejmującej różne aspekty życia i działalności ks. Dziekana w Trzebnicy i na innych polach służby Kościołowi i Ojczyźnie.

Prośba o pamiątki po ks. Dziekanie

Inną sprawą związaną z pamięcią o ks. Wawrzyńcu Bochenku jest przygotowanie wystawy w Muzeum Kultu św. Jadwigi w Trzebnicy. Można by taką wystawę połączyć ze wspomnianą promocją książki.

Zwracam się zatem z prośbą do byłych i obecnych mieszkańców Trzebnicy i okolic oraz osób, które pamiętają ks. Bochenka, by zechciały udostępnić na zasadzie wypożyczenia lub też ofiarować na stałe do wspomnianego Muzeum pamiątki związane z osobą ks. dziekana Wawrzyńca Bochenka. Mogą to być m.in. zdjęcia, upominki, nagrody otrzymane od ks. Bochenka lub inne przedmioty, które pozwoliłyby utrwalić w pamięci jego osobę i działalność duszpasterską na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat.

Proszę w tej sprawie kontaktować się ze mną:
ks. Bogdan Giemza SDS
ul. Jana Pawła II 3