Marzec 2001

Zamyślenia na progu nowego tysiąclecia

Kardynałowie w Kościele

Czerwień symbolem gorącej miłości

Purpurat ze Śląska

Wszędzie tam, gdzie polski żołnierz

Krzyżyk i gwóŸdŸ

Dietrich Bonhoeffer - świadek Jezusa Chrystusa pośród braci

Kaplica czaszek po renowacji

Ukryty skarb

www.plastikowedzieci.pl

Błogosławieni czyli szczęśliwi

Pascha Tour

Czy szatan istnieje?




Strona główna

Archiwum

Purpurat ze Śląska
Kardynał Leo Scheffczyk


Przed ogłoszeniem nazwisk nowo kreowanych kardynałów, prasa niemiecka typowała do tej godności bpa Karla Lehmanna z Moguncji - przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bpa Waltera Kaspra - Sekretarza Papieskiej Rady do spraw Jedności Chrześcijan oraz profesora z Monachium - ks. Leona Scheffczyka. Prognozy się spełniły, a do tej grupy doszedł jeszcze bardzo nam bliski abp z Paderborn - Johannes Joachim Degenhardt, który 17 X 1998 r. otrzymał we Wrocławiu na Papieskim Wydziale Teologicznym doktorat honoris causa, a nazajutrz przewodniczył w Trzebnicy uroczystościom ku czci św. Jadwigi.

Kardynał Leo Scheffczyk pochodzi ze Śląska i wiele razy odwiedzał ziemię ojczystą. Urodził się 21 II 1920 r. w Bytomiu, na terenie parafii pw. św. Jacka, gdzie został ochrzczony 29 lutego tegoż roku. Rodzicami jego byli: Alfred - urzędnik pocztowy i Jadwiga z d. Kościelny. Obydwa nazwiska wskazują na polskie korzenie nowego Kardynała. Kamienica, w której przed drugą wojną światową mieszkała rodzina Scheffczyków, stoi do dziś przy placu Słowiańskim. Od 1931 r. należeli oni do nowo utworzonej parafii pw. św. Barbary. Po ukończeniu szkoły podstawowej Leo był uczniem miejscowego gimnazjum katolickiego. W latach 1938-1941 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Teologii Katolickiej. Po drugiej wojnie światowej w 1945 r. kontynuował studia teologiczne we Freising k. Monachium, a po ich ukończeniu w l947 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Grafing i Traunwalchen na terenie archidiecezji München-Freising. W 1948 r. został powołany na stanowisko prorektora Wyższego Seminarium Duchownego w Königstein k. Limburga, utworzonego dla alumnów pochodzących z dawnych terenów Niemiec Wschodnich.

W 1950 r. obronił pracę doktorską z zakresu teologii dogmatycznej. Habilitował się w 1957 r. w Monachium u prof. Michała Schmausa, autora znanego podręcznika do dogmatyki katolickiej. Jako samodzielny pracownik naukowy Scheffczyk zaczął w 1959 r. pracować w Tübingen. W 1965 r. został powołany do Monachium na katedrę po swoim mistrzu prof. Schmausie, gdzie pozostał do przejścia na emeryturę w 1985 r. Jego wielka pracowitość i dokładnie zorganizowany tryb życia zaowocowały licznymi publikacjami. Jest on autorem 80 książek, 400 recenzji, 500 innych rozpraw i ogromnej liczby artykułów. Do literatury o światowym znaczeniu weszły: "Dogma der Kirche - heute noch verstehbar?", "Maria, Leitbild der Christen", "Katholische Glaubenswelt" i "Christus Gottessohn". Nadto współredagował podręcznik do historii dogmatów i "Marienlexikon". W latach 1966-1984 należał do zespołu red. "Münchner Theologischen Zeitschrift".

Z papieżem Janem Pawłem II prof. Scheffczyk nawiązał kontakt przed wyborem na stolicę św. Piotra. W 1976 r. był on gościem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie po raz pierwszy rozmawiał z kard. Karolem Wojtyłą. PóŸniej, jak wyznał A. Schallerowi, dziennikarzowi z "Münchner Kirchenzeitung" (4 II 2001), Metropolita Krakowski napisał do niego list w pewnej kwestii teologicznej, na który też otrzymał odpowiedŸ. Po wyborze na papieża - opowiadał dalej Leo Scheffczyk - pewnego razu powiedział mi Ojciec św., że moja książka o Zmartwychwstaniu, tłumaczona na język polski, leży na jego biurku. Ostatni raz przed moją nominacją, mówiłem z Janem Pawłem II w Rzymie, w grudniu 2000 r. Zapytany wprost przez dziennikarza: Co oznacza dla Was godność kardynała? - prof. Scheffczyk odpowiedział: Obiektywnie stanowi ona zaszczytne (częściowe, ze względu na wiek) powołanie do kolegium kardynałów najbliższego gremium doradców papieża. Subiektywnie oznacza ona dla mnie nową formę odpowiedzialności za wiarę i Kościół w obecnych czasach.

Prof. Scheffczyk przez wiele lat należał do Komisji Wiary przy Konferencji Biskupów Niemieckich. Służy wielu instytucjom i osobom prywatnym, jako mądry i wzbudzający zaufanie doradca. Interesuje go rozwój ruchu zwanego neokatechumenatem; wspiera w Rzymie Uniwersytet Opus Dei, za co Wydział Teologiczny tej instytucji w Navarra obdarzył go doktoratem honoris causa. Mimo wieku jest nadal aktywny.

Kardynał Leo Scheffczyk należy niewątpliwie do współczesnych wybitnych teologów; cechuje go jasność myśli i wierność Kościołowi oraz tradycji chrześcijańskiej.

ks. Antoni Kiełbasa SDS