Luty 2010

Kształtował sumienie narodu
Ks. Jerzy Lewandowski

Świadek wiary
Ks. Waldemar Irek

Doskonały kapłan w niedoskonałym człowieku
Ks. Kacper Radzki

Oni rodzą się dla Nieba
Adam Kwaśniewski

Jordan w Cerkwi greckokatolickiej
Wasyl Typusyak

Liturgia i służba bliźnim były pasją jego życia
Ks. Ryszard Staszak

Moja największa wygrana
Z Marianem Kasprzykiem rozmawia Barbara Rak

Jak dwie połówki pomarańczy?
Anna Nowakowska

„Dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej”
Jan Wikiera

Między polityką a ewangelizacją
Piotr Sutowicz

Co znaczy nawrócić się i czynić pokutę?
Z ks. Marianem Biskupem rozmawia Bożena Rojek

Wielki Post turbo
Alicja Gębarowska

List przeora Taizé
Fr. Alois

Strona główna

Archiwum

List przeora Taizé
Fr. Alois


Oto mija dokładnie dwadzieścia lat, od momentu, kiedy to po spotkaniu europejskim, młodzi zaczęli spotykać się na modlitwie ze śpiewami z Taizé w tym pięknym kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku.

Od tego czasu modlitwa ta była kontynuowana z wielką wiernością co miesiąc przez młodych ludzi z wrocławskich duszpasterstw akademickich i parafii i tak ciepło goszczona przez księdza Stanisława Pawlaczka. Ta długotrwała wierność porusza nas i bądźcie pewni, że jest ona wsparciem dla nas, braci.

Dla nas wszystkich, tak życiodajne jest otwieranie się na każdym etapie naszego życia na kontemplację. Wpatrywać się w Jezusa, pozwolić, by dotknęło nas Jego Słowo, Jego Eucharystia, zwracać się ku Niemu – w ten sposób idziemy do żywego źródła i pozwalamy mu w nas płynąć.

Nawet jeśli zdarza się nam doświadczać trudności ze zrozumieniem Bożej obecności – tak bardzo wykracza ona poza to wszystko, co możemy sobie wyobrazić – to oddajemy się Jezusowi, aby nieść pokornie i radośnie świadectwo tej obecności.

Brat Roger obdarzał szczególnymi względami Polskę i młodych Polaków. Niedawno, podczas europejskiego spotkania w Poznaniu, mówiłem, że dla nas, braci, ta miłość do Polski stanowi część dziedzictwa, które nam pozostawił. Młodych z Wrocławia kochamy w sposób szczególny, ponieważ dwukrotnie przygotowywaliśmy spotkanie europejskie w Waszym mieście.

Z wyrazami głębokiej więzi braterskiej, bliski każdemu i każdej z Was.

Taizé, 26 stycznia 2010


Od 29 grudnia do 3 stycznia Poznań był gospodarzem zorganizowanego przez wspólnotę z Taizé Europejskiego Spotkania Młodych. Do stolicy Wielkopolski przybyło ok. 30 tys. osób z całej Europy, młodzieży towarzyszyło ok. 20 hierarchów z Polski, Włoch i Holandii. Dolnośląska reprezentacja liczyła przeszło 400 uczestników. Wszyscy zostali przyjęci przez poznańskie rodziny i parafie, a obok modlitwy i spotkań nie zabrakło również czasu na poznanie lokalnych, poznańskich zwyczajów i, co podkreślali uczestnicy, polskiej gościnności. Kolejne spotkanie ESM odbędzie się w Rotterdamie.