Styczeń 2006

Nowy biskup we Wrocławiu
Komunikat Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego

Umiłowani w Panu Archidiecezjanie,

W pierwszym moim słowie skierowanym do Was w Roku Pańskim 2006 z radością powiadamiam, że Ojciec Święty Benedykt XVI ustanowił nowego biskupa pomocniczego dla lokalnego Kościoła Wrocławskiego, powołując do tej godności ks. prałata prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego.

Biskupi – jak uczy Sobór Watykański II – postawieni przez Ducha Świętego, jako pasterze dusz sami zajmują miejsce Apostołów oraz zostają posłani, aby wraz z papieżem i pod jego władzą zapewnić trwałość dziełu Chrystusa, wiecznego Pasterza. Chrystus bowiem dał Apostołom oraz ich następcom nakaz i władzę, by nauczali wszystkie narody, uświęcali ludzi w prawdzie oraz obejmowali ich troską pasterską. Z tej racji biskupi stali się przez Ducha Świętego, który został im dany, prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami: i pasterzami (DB 2).

Ksiądz profesor Andrzej Siemieniewski – który przez święcenia biskupie zostanie obdarzony tą świętą władzą i apostolskim posłannictwem – urodził się 8 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Środowisko parafialne, a przede wszystkim dom rodzinny przekazał mu głęboką wiarę, nauczył go kochać Boga, Ojczyznę i każdego człowieka, a także cenić ludzi trudnej, codziennej pracy.

Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i po trzyletnich studiach na Politechnice Wrocławskiej – idąc za głosem powołania – obecny Nominat wszedł na seminaryjną drogę przygotowania do kapłaństwa. Jako absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, w dniu 1 czerwca 1985 roku, przyjął święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk mojego Poprzednika na stolicy Arcybiskupów Wrocławskich, Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza.

Po święceniach – przez dwa lata – pracował w duszpasterstwie jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, w Świdnicy. W latach 1987-1991 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie w roku 1991 uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu teologii duchowości.

Od roku 1991 Biskup Nominat pełnił liczne i odpowiedzialne funkcje w Archidiecezji, jak: ojciec duchowny alumnów w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz adiunkt przy Katedrze Teologii Życia Wewnętrznego. W kolejnych latach obowiązki ks. Siemieniewskiego poszerzyły się znacznie, powierzono Mu bowiem funkcję asystenta kościelnego Młodzieżowych Ruchów i Stowarzyszeń Kościelnych. W roku 1997 został powołany na kierownika Katedry Teologii Duchowości w Papieskim Wydziale Teologicznym, w roku zaś następnym uzyskał tytuł doktora habilitowanego teologii duchowości. Pełnił też – przez jedną kadencję – funkcję prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. W roku 2004 mianowany Wikariuszem Biskupim do spraw stałej formacji kapłanów, z tego tytułu należy też do Rady Kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej. W dowód uznania dla pełnej poświęcenia i zaangażowania pracy Nominata, Ojciec Święty Benedykt XVI, na początku swego pontyfikatu, zaliczył Go do grona swoich Honorowych Kapelanów.

Biskup Nominat jest szeroko znany i ceniony jako kaznodzieja, konferencjonista i rekolekcjonista pracujący chętnie zarówno z duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym, jak również z laikatem, zwłaszcza z młodzieżą uczestniczącą w pracach ruchów i stowarzyszeń o profilu formacyjno-modlitewnym.

Przy wszystkich swoich bogatych zajęciach, Ksiądz Biskup Nominat ciągle pogłębia swoją formację intelektualną i poszerza swój dorobek naukowy, dowodem tego jest między innymi fakt, że tylko w latach 2001-2004 opublikował 27 samodzielnych jednostek wydawniczych.

Święcenia biskupie nasz Dostojny Nominat przyjmie w sobotę 11 lutego br., o godz. 11°° w Archikatedrze Wrocławskiej. Do udziału w tej uroczystości zapraszam Duchowieństwo Diecezjalne i Zakonne Archidiecezji oraz tych spośród laikatu, którym warunki pozwolą przybyć w tym dniu do Matki kościołów Archidiecezji. Liczę szczególnie na obecnych i byłych studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego, w którym nasz Nominat pracuje nieprzerwanie od roku 1991. Gorąco polecam osobę Księdza Biskupa Nominata modlitwom Ludu Bożego Archidiecezji Wrocławskiej. Trzeba Mu wypraszać moce Ducha Świętego, aby jako dobry pasterz z miłością i oddaniem służył lokalnemu Kościołowi Świętemu na Dolnym Śląsku.

Proszę także o modlitwy w intencji pozostałych biskupów i kapłanów, którzy sprawują święte posłannictwo pasterzowania w Archidiecezji Wrocławskiej. Spoczywa bowiem na nich trudne i odpowiedzialne zadanie umacniania wiary, nadziei i miłości pośród ludu Bożego we współczesnym świecie.

Całym sercem polecam Was, Drodzy Archidiecezjanie, a w szczególności Biskupa Nominata Andrzeja, macierzyńskiej opiece Królowej Polski oraz świętej Jadwigi Trzebnickiej i wszystkich naszych Świętych Patronów.

Nasz Pan Jezus Chrystus, Którego Tajemnicą Wcielenia i Narodzenia w tych dniach szczególnie się radujemy, niech zwróci ku Wam swoje Oblicze i niech Was napełni miłością i pokojem.

Marian Gołębiewski
Arcybiskup Metropolita Wrocławski