Pielgrzymka Mężczyzn Dolnego Śląska do Sanktuarium w Krzeszowie

We wrześniu ubiegłego roku w środowisku świeckich mężczyzn pojawiła się myśl, aby z pomocą Ducha Świętego zorganizować 11 maja 2024 pierwszą Pielgrzymkę Mężczyzn Dolnego Śląska do Sanktuarium w Krzeszowie, pięknej Europejskiej Perły Baroku z ponad 300-letnią tradycją pielgrzymkową, dedykowaną Maryi i Józefowi.

Pragniemy by na wzór innych miast w Polsce (np. Kalisz, Góra Św. Anny, Piekary, Gietrzwałd.) również Krzeszów stał się miejscem, do którego będą regularnie pielgrzymować katoliccy mężczyźni Dolnego Śląska. Gdzie będą mogli umacniać wiarę, budować braterskie więzi oraz rozwijać męskie, katolickie środowisko dolnośląskie w obecności Maryi i Józefa, by za ich orędownictwem wypraszać łaski u Jezusa Chrystusa. Mężczyzna silny w Panu to fundament zdrowej rodziny oraz wzrastania dzieci w wartościach katolickich, a mężczyźni zjednoczeni we wspólnocie dzięki wzajemnemu wsparciu i dzieleniu się swoją odpowiedzialnością, będą mogli lepiej realizować swoje powołanie do małżeństwa i ojcostwa. A także wychowywać synów na prawdziwych mężczyzn, a córki na wspaniałe kobiety.

Wydarzenie ma charakter między-diecezjalny, ponad-wspólnotowy oraz między-parafialny. Zostało  pobłogosławione i objęte patronatem honorowym przez ks. abp Józefa Kupnego oraz posiada błogosławieństwo ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego – Biskupa Diecezji Legnickiej, do której przynależy Krzeszów. Patronat prasowy przyjął Tygodnik Niedziela Wrocławska, archidiecezjalne pismo Nowe Życie, Radio Plus oraz Gość Świdnicki. Przygotowania do  pielgrzymki koordynuje Komitet Organizacyjny „Męskie Poruszenie”, w skład którego wchodzą mężczyźni zaangażowani w dolnośląskich męskich wspólnotach, np.: Rycerze Zakonu Jana Pawła II, Żołnierze Chrystusa, Rycerze Kolumba, Mężczyźni św. Józefa, Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia, Straż Maryjna, Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie, Plutony Różańcowe,  Ukryci w Sercu Niepokalanej, Róże Różańcowe itp. Drzwi są nadal otwarte dla każdego, kto chciałby włączyć się w prace organizacyjne. Głównym celem jest ewangelizacja mężczyzn oraz zbudowanie bliższych więzi między męskimi środowiskami katolickimi na Dolnym Śląsku.

Dotychczas został już przygotowany program wydarzenia, strona internetowa pielgrzymkakrzeszow.pl , fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/meskie.poruszenie/, Instagramie, Tik-Toku i rozpoczęto  działania marketingowe w mediach społecznościach. Jednak najważniejszym a zarazem najbardziej owocnym sposobem promowania pielgrzymki są bezpośrednie spotkania twarzą w twarz z męskimi grupami, działającymi na Dolnym Śląsku. Dlatego członkowie Komitetu Organizacyjnego „Męskie Poruszenie” odwiedzają większe miasta oraz mniejsze miejscowości, aby z zaproszeniem dotrzeć do wszystkich mężczyzn bez względu na ich wiek, status materialny czy społeczny, stan świecki czy duchowny.  Każdy jest mile widziany: zrzeszony, niezrzeszony, wątpiący, wierzący, poszukujący, będący dalej lub bliżej Kościoła.

Pielgrzymka to podróż duchowa, czas wyciszenia z codzienności, słuchania co i przez kogo Pan Bóg chce coś powiedzieć, zaczynająca się w momencie podjęcia decyzji o udziale i kończąca się w momencie rozesłania ok. 17.00 w dniu 11 maja.

Do Krzeszowa każdy pielgrzymuje we własnym zakresie, natomiast na miejscu przewidziano Eucharystię pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Diecezji Legnickiej, konferencje, koronkę do św. Józefa oraz rozmowy w małych grupach. Szczegółowy program oraz możliwość rejestracji jest dostępny na stronie pielgrzymkakrzeszow.pl. Organizatorzy spodziewają się kilkuset pielgrzymów, ale najważniejsze jest spotkanie z Panem Bogiem oraz zauważenie Jezusa Chrystusa w drugim człowieku. Podczas konferencji będzie można się także zastanowić nad  własną, męską godnością i odpowiedzialnością.

Jeśli nie chcesz stać tylko z boku i patrzeć, jak na Twoich oczach zmienia się świat, ale pragniesz mieć realny wpływ na rzeczywistość poprzez aktywne uczestnictwo w Kościele Chrystusowym, to odpowiedz na to zaproszenie i przyjedź sam albo w gronie innych mężczyzn do Krzeszowa 11 maja.