MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą

Transplantacje dają szansę na nowe życie dziesiątkom osób –
wszystko dzięki wzrostowi świadomego dawstwa, kampaniom społecznym
oraz często tytanicznej pracy lekarzy.

AGATA DZIKOWSKA

Biuro Prasowe UM Wrocławia

Na stronie www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wroclawska-karta-dawcy dostępna jest
Wrocławska Karta Dawcy, którą można wydrukować i uzupełnić.

URZĄD MIASTA WROCŁAWIA

Wrocław rozpoczyna kampanię społeczną pod hasłem „Zgoda to dar życia. TAK, chcę być dawcą”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat znaczenia zgody na pobranie organów do przeszczepu. Miasto będzie zachęcać do wyrażania świadomej zgody, która po śmierci może pomóc uratować życie nawet siedmiu osobom.
– Życie jest darem dla człowieka, to wiemy nie od dzisiaj. Świadoma decyzja, która przyczynia się do uratowania bądź wydłużenia życia drugiego człowieka, jest darem podwójnym i równie bezcennym. Dlatego cieszę się, że we Wrocławiu ruszamy z tak ważną społecznie kampanią „Zgoda to dar życia. TAK, chcę być dawcą”. Będziemy zachęcać, edukować i przekonywać do tego, że nawet po naszej śmierci, możemy uratować drugiego człowieka. W tej kwestii miasto zawsze będzie na TAK. Będzie aktywnie wspierać tego typu projekty – zachęca do zapoznania się z kampanią i wzięcia w niej udziału Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Twarzą tej akcji jest Szymon Konieczny, student z Wrocławia, który od 4 lat żyje z przeszczepionym sercem. Urodził się z rzadką wadą – brakiem lewej komory. Przez 16 lat jego życie było ciągłym wyzwaniem, nie mógł biegać, potem chodzić, w końcu każdy dzień był walką. W 2019 roku w Zabrzu otrzymał nowe serce, które dało mu szansę na normalne, pełne życie. Szymon jest wdzięczny dawcy za ten niezwykły dar i chce dzielić się swoją historią, aby inspirować innych.
– Nie ma dnia, żebym nie myślał o osobie, która podarowała mi życie. To, co mogę zrobić, to opowiedzieć o mojej historii. Zainspirować innych do wyrażania świadomej zgody, tak, by pacjenci czekający na przeszczep mieli podobną szansę – podkreśla Szymon Konieczny.

Z kampanią związany jest Szymon,
który żyje dzięki przeszczepowi serca

URZĄD MIASTA WROCŁAWIA

Co roku w Polsce na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest około 2000 osób, w tym dzieci. Niestety, nie wszyscy zdążą otrzymać organ, który uratuje im życie. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.
– Dla mnie oddanie narządów jest największym aktem bohaterstwa. Jaki jest sens w śmierci? Moim zdaniem jedyny sens, jaki można nadać śmierci, to uratowanie żyć innych osób. Niejednokrotnie informacja, że serce bije ponownie u innego człowieka, nerki produkują mocz, a oczy patrzą ponownie na niebo, jest dla bliskich dawcy ogromną otuchą w przeżywaniu żałoby i jak już kilka razy słyszałem, „najlepszą wiadomością w ostatnich dniach” – tłumaczy Mateusz Rakowski, koordynator ds. Transplantacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
W ramach działań edukacyjnych lekcje dla licealistów poprowadzi Agnieszka Nowak, mama Szymona, który zmarł nagle rok temu. Jego narządy uratowały 6 osób. Wspólnie z koordynatorem Poltransplantu będzie ona dzielić się swoim doświadczeniem, aby uczulić młodzież na istotę zgody na pobranie organów do przeszczepu i zachęcić ich do otwartych rozmów na ten temat.
– W ubiegłym roku przydarzyło nam się ogromne nieszczęście – Szymon zmarł nagle. To była wola całej naszej rodziny. Wiedzieliśmy, że organy nie idą do nieba, że warto uratować czyjeś życie i w przypadku Szymona okazało się, że to było aż sześć osób – opowiada Agnieszka Nowak.
Partnerem akcji „Zgoda to dar życia. TAK, chcę być dawcą”. jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny, najdynamiczniej rozwijający się ośrodek transplantacyjnym w naszym kraju. Już drugi rok z rzędu w USK wykonano największą liczbę transplantacji serca u dorosłych w Polsce. Od 2021 roku, w niezwykle krótkim czasie, w szpitalu przeszczepiono 130 serc. Co istotne, w samym 2023 roku było to 46 wykonanych zabiegów. Transplantacje serca to nie wszystko. Specjaliści USK we Wrocławiu zrealizowali również 63 transplantacje nerek, w tym aż 8 od żywych dawców, a także transplantacje wątroby.
USK we Wrocławiu w 2023 roku nie tylko zrealizował setki transplantacji, ale jako szpital aktywnie zgłaszający dawców udzielił wsparcia pacjentom z innych ośrodków, dając szansę na nowe życie dziesiątkom osób – wszystko dzięki wzrostowi świadomego dawstwa, kampaniom społecznym oraz często tytanicznej pracy lekarzy anestezjologów.

Kościół katolicki nie tylko akceptuje, ale wprost zachęca do transplantacji narządów jako sposobu na ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Stanowi ona przejaw gotowości do poświecenia oraz solidarności. Dlatego warto wyrazić zgodę na transplantację i poinformować o tym swoich bliskich.

ks. Przemysław Vogt