Ekumenicznie o synodalności

Foto: Henryk Koczan

W środę 24 stycznia 2024 r., w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej odbyła się debata pt. „Ekumenicznie o synodalności”. Dysputa towarzyszyła wrocławskim obchodom Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Wprowadzenia do dyskusji dokonał ks. dr hab. Jacek Froniewski, kierownik Katedry Eklezjologii i Sakramentologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, rysując wizję synodalności proponowaną przez papieża Franciszka.
W debacie udział wzięli: Adriana Kwiatkowska – przewodnicząca Sekretariatu Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, dr Paweł Wróblewski – kierownik Pracowni Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi Uniwersytetu Wrocławskiego, a także pastorzy – Krzysztof Wolnica (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) i Marta Zachraj-Mikołajczyk (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Panel prowadził Wojciech Iwanowski, sekretarz redakcji dolnośląskiego pisma katolickiego „Nowe Życie”.
Spotkanie było okazją do poznania synodalności w różnych tradycjach chrześcijańskich, Ks. Krzysztof Wolnica z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, stwierdził, że wspólnota ta istnieje na sposób synodalny. Bowiem to coroczny synod – konferencja, organizuje życie metodystów. Dr Paweł Wróblewski, przedstawił rozumienie synodalności w tradycji prawosławia, opierając się głownie na przekazach patrystycznych. Wskazał, że w Kościele prawosławnym synodalność jest wyrazem „duchowej symfonii” z wcześniejszymi pokoleniami chrześcijan, uobecnieniem nauk Pisma i Tradycji poprzez charyzmat służby biskupów dla całej wspólnoty. Lud pełni z kolei rolę jednej z instancji w procesie recepcji nauczania – jest eklezjalnym sumieniem, w które winna wsłuchiwać się hierarchia, by zachować autentyczność swojej posługi. Wikaria ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej – Marta Zachraj – Mikołajczyk, wspomniała o zrealizowanym synodalnym marzeniu jakim była dla niej ordynacja na urząd pastorski. Adriana Kwiatkowska, mówiąc o Synodzie Archidiecezji Wrocławskiej, jako owocu synodalnego poruszenia w całym Kościele Katolickim, wspomniała o potrzebie komunii, formacji i misji, której zaradzić ma odbywający się w naszej diecezji synod.