MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Jesteśmy po to, by pomagać

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to instytucja, która wielu kojarzy się głównie
z przyznawaniem zasiłków, a przecież rola jej pracowników jest dużo większa.
MOPS oferuje mieszkańcom to, co niemal najważniejsze – bezinteresowne wsparcie drugiego człowieka.
W przedświątecznym okresie warto pokazać, jaką pracę wykonują, by życie wrocławian było lepsze.

ANNA BYTOŃSKA

MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu ma swoją maskotkę, MOPSika.
MOPSika szyją wspólnie uczestnicy zajęć i pracownicy ośrodka
w czasie zajęć Klubu Integracji Społecznej.

FOTO WROCLAW.PL

Wachlarz usług, jakie proponuje ośrodek, jest naprawdę szeroki. MOPS przyznaje oczywiście pomoc finansową ściśle określoną w przepisach, a więc zasiłki, dodatki dla osób, które mają kłopot z uiszczaniem opłat mieszkaniowych, czy świadczenia dla rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, jednak daje mieszkańcom o wiele więcej.
– Oferujemy wsparcie drugiego człowieka, czasem jedyne, na jakie mogą liczyć nasi klienci – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Pomagamy seniorom, rodzinom, dzieciom pozbawionym opieki rodziców biologicznych, osobom z niepełnosprawnościami, mieszkańcom doświadczającym przemocy, bezdomności, bezrobotnym, samotnym, osobom w trudnej sytuacji materialnej, nieradzącym sobie z wychowywaniem dzieci, prowadzeniem gospodarstwa domowego czy racjonalnym wydawaniem pieniędzy.
Pomoc dla każdego
O pomoc może zwrócić się każdy, kto czuje, że sytuacja życiowa go przerasta. Nie ma znaczenia, czy ta osoba korzysta, korzystała czy zrezygnowała z usług MOPS.
– Ten krok zwrócenia się do MOPS bywa bardzo trudny. Ludzie się wstydzą, boją stygmatyzacji, próbują poradzić sobie sami i brną w problemy coraz głębiej. Prosimy: nie bójcie się zwrócić o pomoc – apeluje Andrzej Mańkowski – i nie bójcie się prosić o pomoc dla innych. My jesteśmy właśnie po to, żeby pomagać. Jesteśmy otwarci, nie oceniamy, nie skreślamy. Chcemy podać rękę, wyciągnąć kogoś, kto tego potrzebuje, z problemów i – jeśli to możliwe – sprawić, by mógł cieszyć się życiem.
Najczęściej pierwszą linię kontaktu z MOPS stanowią pracownicy socjalni, którzy są zatrudnieni w biurach na terenie miasta. Oni służą pomocą, ale także podpowiedzią, gdzie jeszcze można zgłosić się z problemem.
Zadania pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni to osoby, które są najbliżej potrzebujących. Ich zadanie to pomoc w sytuacjach, w których klienci sobie nie radzą, wspieranie ich w samodzielnym rozwiązywaniu problemów i coraz lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Co to oznacza? Że pracownik socjalny pokaże, jak szukać pracy, jak umówić się do lekarza, jak korzystać z telefonu, pomoże nawiązać relacje z sąsiadami, przełamywać wewnętrzne bariery. Nie zrobi tego za klienta, ale nauczy jak.
– Zawód pracownika socjalnego to zawód z powołaniem – mówi Michał Szydłowski, zastępca dyrektora MOPS, niegdyś pracownik socjalny. – Pracownik socjalny musi być otwarty na drugiego człowieka, komunikatywny, wykazywać się cierpliwością, musi umieć łączyć potrzeby swoich klientów i możliwości, jakie daje otoczenie, a także mieć w sobie zgodę na to, że jeżeli ktoś nie chce, nie można mu pomocy na siłę udzielić.
Opiekunki i asystenci
Kolejną ważną grupą wsparcia są opiekunowie, którzy pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Z tej pomocy korzystają najczęściej osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Opiekunka lub opiekun (jest ich jednak znacznie mniej) pomogą w porannej toalecie, zrobieniu zakupów, przygotowaniu posiłku czy drobnych porządkach. Porozmawiają, pomogą – w miarę możliwości – pójść na spacer, utrzymać kontakt z otoczeniem. Opiekunki, które przychodzą do wrocławian, są zatrudnione w Ekumenicznej Stacji Opieki, jednak, aby skorzystać z ich pomocy, należy najpierw skontaktować się z najbliższym zespołem terenowym lub Działem Usług Opiekuńczych MOPS.
Z kolei asystenci osób z niepełnosprawnościami wspierają osoby z różnymi dysfunkcjami. Korzystające z ich pomocy osoby mają szansę na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego życia. Z takiego wsparcia mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy posiadają odpowiednie orzeczenie. Żeby mieć asystenta, trzeba się skontaktować bezpośrednio z jedną z organizacji, która świadczy taką usługę lub z Działem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.
W ośrodku są zatrudnieni również asystenci o zupełnie innym zakresie obowiązków. Są to tzw. asystenci rodziny, którzy wspierają rodziny z trudnościami wychowawczymi.

Ich obowiązki wynikają z ustawy i obejmują m.in. wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów, prowadzenie konsultacji, motywowanie do aktywności zawodowej i społecznej, zachęcanie do uczestnictwa w różnych zajęciach, grupach. Pomagają też rodzicom, których dzieci trafiły do pieczy zastępczej.
Miejsca pomocy

Czasem pomoc w miejscu zamieszkania nie wystarcza. Wtedy Miejski Ośrodek Pomoc Społecznej kieruje do różnych miejsc pomocowych przeznaczonych dla osób z różnymi kłopotami. Osoby starsze mogą znaleźć opiekę w Dziennych Domach Pomocy. Są to miejsca, w których seniorzy spędzają kilka godzin dziennie, mają zapewniony posiłek, różne zajęcia, rehabilitację, a nawet koncerty, potańcówki czy wycieczki. Dwa takie domy funkcjonują w strukturach MOPS, a pozostałe (jest ich w sumie we Wrocławiu kilkanaście) są prowadzone przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych lub organizacje pozarządowe. Aby skorzystać z pomocy, można skontaktować się z wybranym dziennym domem lub zespołem terenowym.
Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny mogą skorzystać również z opieki wytchnieniowej. Ten rodzaj pomocy może być udzielany zarówno w domu, jak i w specjalistycznych, przystosowanych do tego celu, mieszkaniach. Opieka wytchnieniowa to po prostu bezpłatna, krótkotrwała (np. tydzień), ale kompleksowa pomoc w zajmowaniu się niesamodzielnym członkiem rodziny. Opiekun może ją świadczyć w domu lub podopieczny może na krótki okres zamieszkać w mieszkaniu wytchnieniowym i tam korzystać z profesjonalnego wsparcia. Rodziny, które zwykle poświęcają się opiece, mogą ten czas wykorzystać dowolnie: na sprawy urzędowe, odkładane wizyty lekarskie, remont, wyjazd, wypoczynek. To niezmiernie ważny rodzaj wsparcia, ponieważ stała opieka nad uzależnionym członkiem rodziny jest wyczerpująca, zarówno psychicznie i fizycznie. W celu skorzystania z opieki wytchnieniowej należy skontaktować się z jedną z organizacji, która realizuje taki projekt lub z Działem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.
Zakres działań ośrodka jest o wiele większy. MOPS kieruje też do Domów Pomocy Społecznej, finansuje prowadzenie miejsc pomocowych dla osób w kryzysie bezdomności, zajmuje się osobami doświadczającymi przemocy czy dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych oraz prowadzi wiele innych działań.
Pomoc świąteczna
W okresie przedświątecznym nie sposób nie wspomnieć o pomocy akcyjnej, która jest kierowana co roku do najbardziej potrzebujących klientów ośrodka. Przed świętami MOPS zlecił przygotowanie ponad 4,5 tysiąca paczek żywnościowych, przeznaczonych dla najbardziej potrzebujących klientów. Trafiły one do kombatantów, rodzin zastępczych, wielodzietnych i innych osób w najtrudniejszej sytuacji korzystających ze wsparcia ośrodka. Paczki dystrybuują również rady osiedli i jadłodajnie prowadzone przez Caritas, Fundację Antoni, Fundację Sancta Familia i Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były również rozdawane w czasie wieczerzy w wigilię świąt Bożego Narodzenia w Czasoprzestrzeni (dawna zajezdnia Dąbie).

WAŻNE ADRESY

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, ul. Strzegomska 6, tel. 71 78 22 322
  • Dział Usług Opiekuńczych, pl. Hubska 30-32, tel. 71 76 57 913
  • Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, ul. Strzegomska 6, tel. 71 78 22 339
  • Dział pomocy Instytucjonalnej (skierowania do Domów Pomocy Społecznej), ul. Strzegomska 6, tel. 71 78 22 344
  • Zespół Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, ul. Wysoka 6, tel. 71 78 22 366