Dobre strony Internetu

Wynalezienie komputerów i Internetu można porównać do wynalezienia pisma
czy prasy drukarskiej – podobnie jak one budzą wiele obaw.
Dziś skupimy się na tym, co wartościowego można znaleźć w sieci.

MAGDALENA ORAŃSKA

Wrocław

Swoją stronę internetową ma również
II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.
Zapraszamy na www.synodwroclaw.pl

KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

Nie ulega wątpliwości, że świat bez smartfonów był inny. Dziś niemal każdy człowiek powyżej dziesiątego roku życia ma w kieszeni urządzenie, które zapewnia mu nieskończone godziny rozrywki, a dzięki licznym funkcjom wydaje się być niemalże niezbędne w codziennym życiu.
Świat komunikacji
Jeśli sięgniemy do gazet z połowy XIX wieku, zobaczymy, że informacje z innych krajów są datowane. Ot, choćby w krakowskim dzienniku „Czas” w numerze z 5 lutego widzimy relację z Berlina z 2 lutego, zaś z Paryża z 31 stycznia. Często zagraniczne gazety były przywożone pociągiem do polskich miast, a jedynie najpilniejsze informacje przekazywano telegramem. Dziś możemy obserwować ważne wydarzenia z całego świata w czasie rzeczywistym. Wojna na Ukrainie, katastrofy naturalne czy wielkie imprezy sportowe na drugim końcu świata – niemal wszystko jest w zasięgu ręki, wystarczy kilka kliknięć na telefonie czy komputerze. Możemy też śledzić pielgrzymki papieskie czy obserwować przebieg trwającego w czasie pisania tego artykułu Synodu o synodalności.
Internet jest doskonałym źródłem informacji o wydarzeniach lokalnych – swoje profile w mediach społecznościowych ma wiele parafii, osiedli czy organizacji działających w naszym najbliższym otoczeniu. Jeśli chcemy porozmawiać o swoim hobby z większą grupą ludzi, często wybieramy social media. Możemy znaleźć konkretną osobę, zajmującą się interesującą nas kwestią – w sieci jest wielu twórców, chcących popularyzować tematykę, którą zajmują się nawet zawodowo. Często udostępniają za darmo bardzo wartościowe treści w formie postów, podcastów czy filmów. Jeśli posługujemy się językiem angielskim, to możemy być pewni, że znajdziemy kogoś nawet i z drugiego końca świata, kto interesuje się niezwykle niszowym tematem, który akurat przykuł naszą uwagę.
Nie do przecenienia jest też rola rozmaitych komunikatorów, pozwalających nam np. utrzymać kontakt z bliskimi mieszkającymi setki albo i tysiące kilometrów dalej. Rozmowy wideo to moment, kiedy można bez większych wyrzutów sumienia pozwolić maluchom patrzeć w ekran na przykład na babcię mieszkającą na drugim końcu kraju. W mojej rodzinie od kilku lat w wieczerzy wigilijnej bierze w ten sposób udział brat mamy, który mieszka w Ameryce Południowej. Rozmaite aplikacje są wykorzystywane do koordynacji różnych przedsięwzięć czy do kontaktów pomiędzy rodzicami oraz nauczycielami w wielu szkołach i przedszkolach, a przede wszystkim do codziennej komunikacji i podtrzymywania więzi z bliskimi.

Cenne miejsca w sieci
Jest wiele sposobów, aby legalnie i darmowo uzyskać dostęp do książek czy filmów. Aplikacje gromadzące e-booki często współpracują z bibliotekami, w których możemy otrzymać kod dostępu i czytać nawet najnowsze publikacje w aplikacji na telefonie czy specjalnym czytniku. Filmy udostępnia choćby Ninateka, czyli portal Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Ich innym projektem jest Fototeka, gdzie fani polskiego kina mogą spędzić długie godziny przeglądając fotosy, zdjęcia z planów filmowych czy premier.
Publikacje, które nie są już objęte prawem autorskim, możemy pobierać choćby w portalu Wolne Lektury lub w jednej z wielu bibliotek cyfrowych. Te ostatnie są istnym skarbcem w szczególności dla fanów historii i nieco zapomnianych rzemiosł. Stare książki kucharskie, pierwsze wydania czy nawet rękopisy klasyków literatury, podręczniki kaligrafii, czasopisma, nuty, stare pocztówki, mapy – sama Biblioteka Narodowa udostępnia ponad 4 mln obiektów. Skany dzieł ojców Kościoła z dziewiętnastowiecznej serii Patrologia Latina, która cytowana jest niemal w każdym dokumencie Stolicy Apostolskiej, kolekcja ponad 200 podręczników tańca wydanych od 1490 do 1929 roku na stronie Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, rękopisy zdigitalizowane przez Bibliotekę Watykańską… W sieci można znaleźć niemal wszystko, a dobrymi przewodnikami po cennych zasobach będą często strony internetowe bibliotek, a także portal Legalna Kultura. Nie sposób też zapomnieć o tym, że w ostatnich latach niemal wszystkie ważniejsze dokumenty papieskie publikowane są po polsku na stronie watykańskiej równolegle z pozostałymi językami. Jeśli chcemy, możemy nawet posłuchać w sieci encyklik Jana Pawła II jako audiobooków w języku polskim.
Gorąco polecam również buszowanie po cyfrowych zbiorach największych muzeów na świecie – Luwr udostępnia ponad pół miliona obiektów, co stanowi ponad trzy czwarte ich kolekcji. Fundacja Wirtualizacji Dziedzictwa Naukowego zajmuje się digitalizacją wnętrz polskich Kościołów na Szlaku Świątyń Maryjnych i udostępnia w portalu Maryjny.org model 3D prezbiterium i obejścia naszej wrocławskiej katedry. Fascynujących i wartościowych projektów w sieci jest mnóstwo, dlatego zachęcam, aby eksplorować możliwości, jakie daje nam Internet. Oczywiście nie zapominając o ostrożności, ale o tym więcej w kolejnym miesiącu.