MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Jesienią przesiądź się na rower – wygraj cenne nagrody!

„W kółko kręcę” to rowerowa rywalizacja skierowana do osób pracujących,
studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych i seniorów

MAGDALENA KROMA

UM Wrocław

Już 2 października rusza 4. edycja rywalizacji rowerowej „W kółko kręcę”. Przez dwa miesiące wrocławianie, którzy wybiorą rower jako swój główny środek transportu, będą rywalizować o cenne nagrody, m.in.: rowery, akcesoria rowerowe czy wejściówki do miejskich atrakcji.
„W kółko kręcę” to rowerowa rywalizacja skierowana do osób pracujących, studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych i seniorów. Celem konkursu jest promocja ruchu rowerowego w drodze do pracy, szkoły i na uczelnię oraz popularyzacja roweru jako całorocznego środka transportu w przestrzeni miejskiej. W tym roku zacznie się 2 października, a skończy 30 listopada
Pobierz apkę i wsiądź na rower
Rywalizacja odbywa się w bezpłatnej aplikacji mobilnej „W kółko kręcę” (dostępnej od 1 października na Android i iOS). Trzeba ją pobrać na telefon, zarejestrować się i wybrać miejsce startu oraz cel dojazdów (np. szkołę, uczelnię, miejsce pracy, inne). – Wystarczy założyć konto w aplikacji „W kółko kręcę” i od 2 października do 30 listopada regularnie podróżować rowerem. Szczególnie punktowane będzie pokonywanie trasy między domem a codziennym miejscem dojazdu. To może być praca, szkoła, uczelnia czy klub seniora – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Jak zdobywa się punkty?
W aplikacji uczestnicy zbierają punkty za przejechane kilometry. Szczególnie punktowane jest pokonywanie na rowerze trasy dom – codzienne miejsce dojazdu: praca/ szkoła/uczelnia/inne, np. klub seniora.
Aplikacja zawiera funkcję „pauza”, która powoduje zatrzymanie odmierzania dystansu i czasu na pokonywanej na rowerze trasie w celu np. zrobienia zakupów.
Punkty przyznawane będą za przejazdy na rowerze rozpoczynające się i/lub kończące się w obszarze administracyjnym miasta Wrocławia. Punkty przyznawane są także za przejazdy rekreacyjne (z limitem 30 punktów dziennie) oraz za zaproszenie innych do rywalizacji.
Regularność i zaproszenia – to ważne!
Oprócz przejechanego dystansu nagradzana będzie przede wszystkim regularność. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za regularną jazdę 5 dni z rzędu (w przypadku przejazdów o minimalnej długości 1,5 km).
– Zależy nam na tym, by w wyzwaniu wzięło udział jak najwięcej mieszkańców Wrocławia. Dlatego punktowane będzie również skuteczne zaproszenie znajomego do rywalizacji – mówi Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności. – Co ciekawe, rywalizacja będzie mogła odbywać się w utworzonych grupach szkolnych czy uczelnianych.
Jest o co walczyć!
Wspólnie ze sponsorami i partnerami rywalizacji przygotowano wiele atrakcyjnych nagród:
– Co ważne, nagrody główne, czyli rowery, zdobędą osoby, które zajmą w rankingu 4., 14. i 44. miejsce. Dzięki temu każdy z nas ma szansę na wygraną – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności. – Oprócz tego, zdobywając punkty, otrzymujemy odpowiadające ich liczbie „monety”, za które możemy dokonać zakupu w kiosku znajdującym się w aplikacji mobilnej. Lista nagród obejmuje wejściówki do wielu miejskich atrakcji, vouchery do serwisów rowerowych, kawiarni, kin, liczne nagrody rzeczowe. Szczegółowa oferta nagród znajduje się na stronie www.wkolkokrece.pl

Wrocławianie na rowery!
W pierwszej, pandemicznej edycji rywalizacji (w roku 2020) aktywnie jeździło 978 osób, w roku ubiegłym było to już 1444 osób. Z roku na rok Wrocławianie coraz częściej wybierają rower jako szybki, zdrowy i niezależny środek transportu. Wrocław to świetne miasto do jazdy na rowerze! Jest tu ponad 1400 km tras, ponad 15 tys. miejsc parkingowych dla rowerów, prężnie działa system Wrocławski Rower Miejski, który ma już ponad 200 stacji. Dodatkowo na www.wroclaw.pl oraz www.visitwroclaw.eu znajdziemy liczne propozycje wycieczek rowerowych po Wrocławiu.
Szczegóły rywalizacji na stronie: wkolkokrece.pl

PODSTAWOWE ZASADY PUNKTACJI:

▸ 50 punktów za każdy przejazd o długości minimum 1,5 kilometra na trasie: miejsce zamieszkania – praca/szkoła/uczelnia lub praca/szkoła/uczelnia – miejsce zamieszkania, wskazanych przez uczestnika przy rejestracji do rywalizacji, z ograniczeniem do punktowania dwa razy dziennie w pięciu dowolnych dniach w tygodniu, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 30 minut od momentu zakończenia przejazdu.
▸ 1 punkt – 1 kilometr – za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt – z limitem maksymalnie 30 punktów dziennie.
▸ 5 punktów za każdy przejazd rekreacyjny (inny niż na trasie: miejsce zamieszkania – praca/szkoła/uczelnia lub praca/szkoła/uczelnia – miejsce zamieszkania) o długości minimum 1,5 kilometra, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 15 minut od momentu zakończenia przejazdu, z limitem maksymalnie 2 przejazdów dziennie.
▸ 50 punktów za każde 5 dni regularnej jazdy – punkty będą przyznawane po każdych 5 dniach, w którym uczestnik zarejestruje przejazdy o minimalnej długości 1,5 kilometra.
▸ 10 punktów za skuteczne zaproszenie jednej osoby do rywalizacji (maksymalnie 10 osób), otrzymywane po pierwszym punktowanym przejeździe osoby zaproszonej.
▸ 2% punktów z każdego punktowanego przejazdu osób skutecznie zaproszonych, rozliczane codziennie na koniec dnia.

Nagrody główne, czyli rowery, zdobędą osoby, które zajmą w rankingu 4., 14. i 44. miejsce.
Dzięki temu każdy z uczestników ma szansę na wygraną

HIPOLIT TERPIŃSKI/MATERIAŁY PROMOCYJNE WYDZIAŁU PROMOCJI MIASTA I TURYSTYKI UM WROCŁAW