Uroczystości 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej

11 listopada 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.
Transmisja online na kanale YouTube COB: https://www.youtube.com/watch?v=NQ0vd_NK3f4

BIURO PRASOWE działa w budynku Instytutu Papieża Jana Pawła II (sala nr 1) przy ul. Hlonda 1  w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej w godz. 8-20.

Godz. 8.00-9.50 – odprawa i wprowadzenie mediów przed Mszą Św. o godz. 10.00 z udziałem najwyższych władz państwowych
Godz. 16.30-16.50 – odprawa i wprowadzenie mediów przed koncertem

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej, 11 listopada 2023 r.

10.00-11.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny z uroczystym zapaleniem Świecy Niepodległości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę
11.00-16.00 Możliwość zwiedzania Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI Wieku dla Dzieci
12.00-13.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny
17.00-18.00 Koncert patriotyczny „Wolność jest w nas” zwieńczony wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych
19.18 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny. Rozesłanie wiernych ze światłem wolności. Zapalenie Świec Niepodległości w naszych domach i odmówienie Aktu Dziękczynienia Polski na zakończenie obchodów

Podczas Mszy Świętej będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu.

W uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości powstające Sanktuarium Opatrzności Bożej zajmuje od kilku lat miejsce wyjątkowe. Jednoczy bowiem wszystkich Polaków w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę nad naszą Ojczyzną i ufnym zawierzaniu jej losów Bogu na kolejne wieki.

Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by rozpalić ją dopiero wówczas, gdy nasza Ojczyzna będzie już wolna. W 1920 roku, w archikatedrze warszawskiej zapalił ją marszałek  sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność. Ten historyczny gest przerodził się w tradycję zapalania Świecy w czasie Święta Niepodległości. Czynimy to, pamiętając o licznych pokoleniach, które w sercach przenosiły marzenie o niepodległej Ojczyźnie i o przesłaniu św. Jana Pawła II, że wolność jest darem, ale także zadaniem.

Zwieńczeniem uroczystości będzie wieczorny koncert patriotyczny „Wolność jest w nas”. Łącząc się z cierpiącym z powodu wojny narodem ukraińskim, obok artystów polskich, w tym Małej Armii Janosika z Podhala, wystąpią: Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz baryton Viktor Yankovsky.

Koncert zamknie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

Wstęp na koncert jest wolny.  Zaproszenia można pobrać w naszym serwisie: https://www.centrumopatrznosci.pl/koncert-11-11-2023/

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach tego dnia.