Czy można uciec od horroru handlu ludźmi?

27 października o godz. 10:00 na terenie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu wystartuje edukacyjny projekt Escapetruck, który po raz pierwszy odwiedza Polskę. Projekt w innowacyjny sposób zwraca uwagę na kwestię handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego. Uroczystego otwarcia dokona Zastępca Szefa Misji w Ambasadzie Królestwa Niderlandów Pan Taco Stoppels w towarzystwie włodarzy miasta, Uniwersytetu Wrocławskiego i przedstawicieli Policji.

Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów. Projekt został zainicjowany w Polsce w ścisłej współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.

Zagadnienie handlu ludźmi zostanie przedstawione odwiedzającym w formie escape roomu. Mimo że jest to gra, odwiedzających czeka szokujące i skłaniające do refleksji doświadczenie.

Uczestnicy gry poznają prawdziwe historie kobiet i mężczyzn, którzy padli ofiarą handlu ludźmi w Polsce, a którym udało się uciec dzięki pomocy władz. Podczas gry uczestnicy – w grupach do 6 osób – będą musieli wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc kody. Kluczowym zadaniem graczy będzie pomoc wirtualnej ofierze w wydostaniu się z beznadziejnej sytuacji bycia wykorzystywaną. Pomieszczenia w escape roomie zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały warunki życia ofiar handlu ludźmi. Można spodziewać się nieprzyjemnych dźwięków i zapachów oraz poczuć atmosferę zamknięcia.

Obecni na miejscu policjanci będą udzielać uczestnikom informacji na temat czyhających zagrożeń, sposobach działania przestępców i skutków handlu ludźmi. Celem organizatorów wydarzenia jest podniesienie świadomości społecznej oraz uwidocznienie ofiar i ich traum.

Jeśli jesteś gotowy ratować ofiary z ich tragicznej sytuacji i dowiedzieć się więcej o handlu ludźmi, dołącz do nas i spróbuj uciec.

Udział w grze jest bezpłatny i otwarty dla osób powyżej 16. roku życia. Escapetruck będzie dostępny dla odwiedzających do godzin popołudniowych w niedzielę 29 października.