Multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863-64”

Od 14 do 25 października na placu przed Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184 we Wrocławiu
Wstęp wolny!

O wystawie

Czy kosa była skuteczniejsza niż karabin? Dlaczego rządy Mariana Langiewicza przetrwały jedynie przez kilka dni? Jaki udział miały kobiety w powstaniu styczniowym? Jakie jest powiązanie kwiatu nieśmiertelnika z insurekcją z 1863 roku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące najważniejszego zrywu niepodległościowego w XIX-wiecznej historii Polski można znaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej 160. rocznicy powstania styczniowego.

Wystawa jest dostępna od 14 do 25 października na placu przed Centrum Historii Zajezdnia w godzinach otwarcia placówki. Przy tej okazji zapraszamy również do obejrzenia naszej wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”.

Ekspozycja, dostępna w języku polskim i angielskim, składa się z:

  • 16 stanowisk opisujących fakty z insurekcji z 1863–1864. Rozpoczynając od przedstyczniowych demonstracji, przebiegu walk, roli wybranych postaci i różnych grup społecznych biorących udział w powstaniu. Kończąc na informacjach o reakcjach światowej prasy na te wydarzenia, modzie epoki powstańczej i pamięci o zrywie. Ta część wystawy jest interaktywna, umożliwiając zwiedzającym samodzielną eksplorację treści historycznych.
  • rotundy prezentującej wybrane aspekty z okresu powstania styczniowego w formie multimedialnej oraz historie związaną z ruchem insurekcyjnym. Opowieści te są oparte na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych oraz dokumentach.

Podczas zwiedzania istnieje możliwość układania wieloformatowych puzzli oraz zbierania pieczęci związanych z powstaniem. Wystawie towarzyszy także pakiet edukacyjny oraz wiele innych form aktywności.

Wstęp wolny!

Plan na poniedziałek 16 października:

  • wernisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie – godzina 16:30, wstęp wolny,
  • szkolenie dla nauczycieli o godz. 11:00 i 16:30 – wstęp wolny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz do 15 października: https://formularz.zajezdnia.org/powstali-1863-64/

Związki bohaterów powstania styczniowego z Wrocławiem

Przy tej okazji warto przypomnieć związane z powstawaniem styczniowym wątki wrocławskie, choćby fakt, iż dyktator powstania Marian Langiewicz studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a jego prawnuczka, Jadwiga Langiewicz-Aulich, łączniczka AK w czasie II wojny światowej, po wojnie zamieszkała we Wrocławiu i została pochowana na cmentarzu św. Rodziny przy ul. Smętnej. Wrocław uczcił gen. Langiewicza, nazywając jego nazwiskiem park na osiedlu Gajowice. Studentem na wrocławskiej Alma Mater był również Stefan Pawlicki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego (i jego rektor 1905–1906), który po powstaniu powrócił do Wrocławia, aby kontynuować rozpoczęte tu przed insurekcją studia. Po powstaniu studentem Uniwersytetu Wrocławskiego był Teofil Ciesielski, walczący w oddziale Kazimierza Unruga (też studenta UWr), światowej sławy botanik, na którego odkrycia powoływał się (i z nich korzystał) Karol Darwin. We Wrocławiu studiował także Ksawery Liske, organizator przerzutu broni i ludzi z Wielkopolski, a później wybitny historyk i założyciel lwowskiej szkoły historycznej. Ksawery Liske jest patronem ulicy niedaleko akademików Kredka i Ołówek. Innym patronem ulicy – na wrocławskim Sępolnie –jest Andrij Potebnia, Ukrainiec, carski oficer, który przeszedł na stronę powstańców i poległ w bitwie niedaleko Krakowa.

Więcej informacji o projekcie: https://powstanie1863-64.pl/

O wystawie: https://www.zajezdnia.org/kalendarz/817

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1g4tI2jZS

Więcej o związkach Wrocławia z powstaniem styczniowym w tekście Kamilli Jasińskiej z Centrum Historii Zajezdnia: https://www.zajezdnia.org/wh-220123

Zapraszamy!