KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

redaktor naczelny

Po drogach Ziemi Świętej

Wędrowanie wpisane jest w chrześcijaństwo. Człowiek wiary, podążając ścieżkami swojego życia, podąża ku niebieskiemu Jeruzalem. Zanim jednak osiągnie się ten upragniony cel, niejeden wierzący przemierza szlaki małe i duże, by odwiedzić miejsca szczególnego kultu. Przez wieki pielgrzymowanie do miejsc świętych, związanych z życiem Jezusa Chrystusa, męczeństwa Apostołów i świętych, wskazywało na człowieka jako poszukiwacza sensu życia i chcącego jeszcze bardziej zgłębiać tajemnice wiary.

Gdy przyjrzymy się m.in. pielgrzymowaniu pieszemu, możemy dostrzec szczególną więź braterstwa i czas inspiracji, który procentował i sprzyjał jeszcze większemu rozwojowi pielgrzymek. Wśród rozlicznych szlaków warto wyróżnić te najszczególniejsze, jak: Ziemia Święta, która stanowi kolebkę chrześcijaństwa, gdzie odnaleźć można miejsca pobytu, nauczania i działalności Zbawiciela. Z kolei Rzym to przestrzeń uświęcona męczeńską śmiercią świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz męczenników rzymskich pierwszych wieków. I trzeci szlak – Jakubowy – do Santiago de Compostela, który dzięki m.in. św. Janowi Pawłowi II na nowo się odradza.

Mając na uwadze rozpoczynające się wakacje i fakt, że nie każdemu będzie dane być w miejscach działalności Jezusa Chrystusa, postanowiliśmy przygotować „Nowe Życie”, ukazując Ziemię Świętą jako miejsce niezwykłe, wciąż do końca nieodkryte. Ma to być zachęta do zachwycenia się miejscem najważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła, aby choć przez chwilę poczuć się niczym na pielgrzymce. A może lektura naszej gazety stanie się zachętą do wyruszenia na pielgrzymkę śladami Pana Jezusa? Byłaby to największa nagroda za trud naszej redakcyjnej pracy.