KS. ŁUKASZ ROMAŃCZUK

redaktor naczelny

Słowo wstępne

Rozpoczynając swoją posługę jako redaktor naczelny „Nowego Życia”, chciałbym przywitać się z wszystkimi czytelnikami naszej gazety. Jest dla mnie wielką radością, że będziemy mogli spotykać się na łamach naszego miesięcznika. W czerwcu mija 40 lat od ukazania się pierwszego numeru „Nowego Życia”, a miniony czas stanowi konkretną historię i bagaż doświadczeń, z którym zmierzyć się musieli moi poprzednicy oraz wszyscy czytelnicy pisma. Pierwszy numer „Nowego Życia” ukazał się tuż przed pielgrzymką papieża Jana Pawła II we Wrocławiu, z datą 19 czerwca 1983 r. Pismo od samego początku koncentruje się na sprawach dotyczących wiary oraz życia Kościoła katolickiego lokalnego i powszechnego. Poruszane są też problemy społeczno-polityczne, psychologiczne, historyczne i kulturalne.

Patrząc realnie na otaczającą nas rzeczywistość, można stwierdzić, że obecne czasy nie są łatwymi dla branży prasowej, a nieustanny spadek czytelnictwa w naszym kraju stawia nas przed nowymi wyzwaniami, których się nie boimy, ale chcemy stawić im czoła, stąd też chciałbym podziękować wszystkim, którzy chętnie sięgają po „Nowe Życie” i są wiernymi czytelnikami i zapewnić, że podejmiemy wszelkie starania, aby nasze pismo było coraz bardziej atrakcyjne i służyło duchowej i intelektualnej formacji. Słowa przywitania i podziękowania kieruję także do wszystkich księży proboszczów Archidiecezji Wrocławskiej. To dzięki wam nasza praca redakcyjna dociera do wiernych.

W czerwcu przypada 10. rocznica ingresu abpa Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej. Z tej okazji zapraszamy do lektury wywiadu z Metropolitą Wrocławskim. W najnowszym numerze znajdą Państwo także wiele artykułów poświęconych parafii, jej funkcjonowaniu we współczesnych czasach, w naszej archidiecezji, w kraju i na świecie.