Moja Niedziela

4 CZERWCA 2023 R.
Uroczystość Najświętszej Trójcy

Miłość mimo wszystko

J 3, 16-18

Miłość Boga
Miłość, według klasycznej definicji, to afirmacja osoby przez osobę ze względu na jej godność. Mówiąc prościej, bycie dla kogoś tylko dlatego, że on jest z jednoczesnym bezinteresownym świadczeniem na jego rzecz. Bóg stworzył człowieka bezinteresownie – z miłości.
Miłość mimo wszystko
Miłość człowieka do Boga okazała się niedoskonałą – człowiek dopuścił się niewierności, czym nie odwzajemnił doskonałej miłości Stwórcy, jednocześnie niejako zwalniając go z kochania siebie. W obliczu powyższego Bóg nie opuszcza człowieka, więcej – ofiaruje mu siebie.
Miłość dająca życie
Zbawcze dzieło Jezusa to dar życia wiecznego dla wszystkich, u podstaw którego leży bezinteresowna miłość Ojca. Warunkiem uzyskania tegoż życia jest wiara w syna człowieczego. To właśnie o tej wierze poucza Jezus Nikodema. Uświadomi go podczas rozmowy, że miłość do Boga, do Jezusa winna skutkować wypełnianiem Jego nauki.

Jezus pragnie naszego Zbawienia – mimo wszystko. Dajmy mu szansę się zbawić. Uwierzmy.

11 CZERWCA 2023 R.
10. Niedziela zwykła

Pójdź za mną

MT 10, 26-33

Spojrzenie
Musiało być coś wyjątkowego w spojrzeniu Jezusa, a także w Jego słowie. Wzrok Zbawiciela spoczywa na Mateuszu, który wykonuje codzienne swoje zajęcie. Warto zaznaczyć, że zajęcie to było zawodem powszechnie pogardzanym, a sam celnik uznawany był za grzesznika. W myśl zasad współcześnie obowiązujących wśród religijnych Żydów, był Mateusz człowiekiem godnym pogardy. Jezus na niego spogląda.
Wybór i uzdolnienie
Powołanie to zadanie i uzdolnienie do jego wykonania. Mesjasz wybiera Mateusza. Patrzy na niego i w nim widzi tego, który wypełni zadanie mu powierzane. Nikt inny, tylko Jezus dostrzega Mateuszowy potencjał. Można w tej scenie zauważyć wybór i uzdalnianie, ale także bezmiar troski, która wypływa z serca Jezusa. Chce Mateuszowi dać to, co najlepsze – nowe życie, życie zgodne z Ewangelią, głoszeniu której zostanie ono poświęcone.
Oburzenie
Faryzeusze są oburzeni – jak to!? Ten, który uważa się za świętego, obcuje z nieczystymi!? Jezus bardzo szybko zamyka rozwijającą się dyskusję, a tym samym ukazuje wartość każdego człowieka. Dla niego Mateusz jest jednym z tych, którzy najbardziej go potrzebują. Jednocześnie jest także jednym z tych, którzy Jego miłość zaniosą w świat.

Jezus spogląda na każdego z nas. Nie tyle spogląda, ile każdemu składa propozycję, do wykonania której czyni go zdolnym, a propozycja brzmi: pójdź za mną!

Adam i Ewa w raju. Bizantyjska mozaika z XII-XIII w. w katedrze Monreale, Włochy / WWW.THEREDLIST.COM

Wysłanie dwunastu apostołów.
Obraz współczesny, stworzony z pomocą sztucznej
inteligencji (AI)

RONALD SANDINO/AI/PIXABAY.COM

18 CZERWCA 2023 R.
11. Niedziela zwykła

Zbawienie jest darmowe

MT 9, 36 – 10, 8

Troska o głoszenie
Jezus troszczy się o to, by Jego nauka dotarła wszędzie. Dlatego właśnie wybiera spośród swoich uczniów tych, którym powierza głoszenie. Treścią ich życia i jego podstawową troską ma być „zaniesienie” dobrej nowiny do tych, którzy jej nie poznali.
Nauka z mocą
Jezus wielokrotnie udowadniał, że Jego słowa mają moc. Słowo Boga przekazywane przez ludzi cechuje taka sama skuteczność. Chrystus udziela jej tym, których wybiera i którym nakazuje po pierwsze głosić Ewangelię, ale po drugie dokonywać cudów w imię Jego.
Wybór
Zbawienie adresowane jest do wszystkich i dla wszystkich darmowe. Jezus wyraźnie, stosunkowo jasno i bezwzględnie sugeruje, że to co apostołowie otrzymali od Niego, mają przekazywać tym, do których idą. Darmowość ta nie oznacza jednak zbawienia od zaraz – każdy ma wybór: może naukę apostołów przyjąć, ale może także ją odrzucić.

Decyzja o przyjęciu Ewangelii to akces do zbawienia. Odrzucenie głoszenia apostołów jest odrzuceniem samego Jezusa.

25 CZERWCA 2023 R.
12. Niedziela zwykła

Nie bójcie się!

MT 10, 26-33

Strach
Strach jest emocją, która pojawia się w obliczu realnego zagrożenia. Mówi nam o tym, że jest coś, co stanowi dla nas niebezpieczeństwo i jednocześnie przygotowuje do działań obronnych. Wiele naszych życiowych kroków podejmowane jest ze względu na obawę przed ludźmi. Ich zachowaniami, działaniami, reakcją.
Znajomość
Jezus zna każdego – bez wyjątku. Zna dokładnie tych, którzy się boją, i tak samo tych, którzy powodują strach. Wie o każdej naszej motywacji, lęku, obawie. Odczytuje bezbłędnie motywy naszego działania i znajduje wśród nich te, które powodowane są obawą przed ludźmi i jednocześnie pozostają w sprzeczności z postępowaniem zgodnym z wolą Bożą.
Życie
Największa obawa, która nam towarzyszy, to strach przed utratą życia. Życie jest tym, czego najczęściej bronimy. Jego zachowanie wytycza kierunki naszego działania i drogę naszych decyzji. Życie jest najcenniejszym darem, jaki otrzymujemy od Boga, i tylko On, jedynie On może nas go pozbawić albo może w nas je zachować. Może uczynić nas żyjącymi na wieki.

Zaparcie się Jezusa, nawet w kontekście uratowania życia doczesnego, jest związane z pozbawieniem siebie życia na wieki. Utrata życia na wieki – to jedyne, czego winni obawiać się uczniowie Jezusa.

KS. KACPER RADZKI