Wypłyń na głębię

KATRINA S/PIXABAY.COM

Biblia – klucz do wiedzy

„Żywe bowiem jest
słowo Boże, skuteczne
i ostrzejsze niż wszelki
miecz obosieczny,
przenikające, aż do
rozdzielenia duszy i ducha,
stawów i szpiku, zdolne
osądzić pragnienia i myśli
serca” (Hbr 4, 12).

Kto nie czyta Pisma Świętego, ten nie zna Jezusa, ten nie zna Boga. Jak często mówimy, że się modlę, a Bóg do mnie nie mówi, nie słucha mnie. Że wobec tego nie zależy Bogu na nas. A przecież Bóg cały czas do ciebie mówi przez Swoje słowo.
Biblia to objawione słowo Boże. Poradnik poruszania się w Królestwie Bożym już tu na ziemi. To instrukcja, jak rozmawiać z Bogiem, aby być pewnym, że nas usłyszy i spełni Swoje obietnice.
Biblia jest pismem natchnionym. Przez proroków mówi do nas sam Bóg. Potem osobiście Jezus, Syn Boży, głosi prawdę o Bogu Ojcu. A potem przez namaszczenie Duchem Świętym apostołowie i uczniowie. Pismo Święte jest opisem Boga i Jego obietnic dla ludzi od początku świata.
Jeśli chcesz naprawdę poznać Boga, Jego charakter, plan dla Twojego życia, Jego obietnice dla ciebie – zacznij czytać Pismo Święte! Jeśli do tej pory nie czytałaś/nie czytałeś Biblii, to po prostu zaproś Ducha Świętego do tej lektury i zacznij czytać. Inaczej możesz przegapić to, co Bóg dla ciebie przygotował. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Biblijne słowo Testament oznacza przymierze. A ty wszystkie te obietnice masz na piśmie.
Kilka ciekawostek o Biblii
„Nie lękajcie się” – pojawia się w Piśmie Świętym aż 365 razy.
Testament – biblijne słowo oznaczające Przymierza zawarte przez Boga z ludźmi.
Bestseller – Biblia jest światowym bestsellerem. Najczęściej kupowaną i czytaną książką na świecie. Przez ostatnich 50 lat wydrukowano i sprzedano 3,9 mld egzemplarzy Biblii.
Rekordowa liczba rękopisów – istnieją 24 tysiące rękopisów Biblii, co potwierdza jej autentyczność. Rękopisy są zgodne co do słowa w 99,5% przypadków. W porównaniu z zachowanymi 643 rękopisami Iliady Homera (druga pozycja na liście największej liczby kopii) jest to liczba niespotykana na świecie.
Rekordowa liczba tłumaczeń – Biblia została przetłumaczona na 1500 języków i dialektów.
1500 lat pisania – cała Biblia została napisana w okresie obejmującym ponad 1500 lat. Liczne i najnowsze badania archeologiczne potwierdzają wiarygodność historyczną Biblii, miejsc i wydarzeń.
Nowy Testament – został spisany w 40–80 roku I wieku. Nowy Testament jest najbardziej wiarygodnym dokumentem starożytnym dostępnym w historii ludzkości.
Jezus Chrystus – postać historyczna, a nie wymyślona. Świeccy historycy odnotowali ogólne fakty z życia Jezusa, wśród nich przeciwnicy Jezusa (Korneliusz Tacyt, Józef Flawiusz, Swetoniusz, Pliniusz Młodszy, Tallus). Żydowska księga Talmud również potwierdza fakt istnienia Jezusa.
Ewangelie – dwie Ewangelie zostały napisane przez apostołów Mateusza i Jana – ludzi, którzy znali Jezusa osobiście i podróżowali z Nim przez ponad trzy lata. Autorami pozostałych dwóch ksiąg są Marek i Łukasz – bezpośredni uczniowie apostołów. Ewangeliści byli naocznymi świadkami opisywanych faktów z życia Jezusa lub korzystali z relacji naocznych świadków. Pierwszy Kościół uznał cztery Ewangelie, ponieważ były zgodne z powszechną wiedzą na temat życia Jezusa. Na podstawie badań prawno-historycznych z całą pewnością można potwierdzić fakt istnienia osoby Jezusa Chrystusa w I wieku n.e.

JAN BUJAK

Dostrzegaj

Gdy byłam dzieckiem,
wdzięczność kojarzyła
mi się głównie z radością
z otrzymanego prezentu
i słowem ,,dziękuję”.
Z czasem jednak zaczęłam
traktować ją jako coś,
co umacnia
i dopełnia.

Szukając codziennie powodów do wdzięczności, odkrywałam, że jestem w stanie znaleźć ich znacznie więcej, niż sądziłam. Wdzięczność jest czymś, co się mnoży, gdy zaczynamy nie tyle patrzeć, ile dostrzegać…
Każdy z nas mniej więcej kojarzy, co oznacza wdzięczność. Ujmując najprościej – radość, gdy spotka nas coś miłego. Pojęciem tym zajmuje się także psychologia. Amerykańscy psycholodzy definiują wdzięczność jako „bycie świadomym dobrych rzeczy, które się przydarzają i bycie wdzięcznym za nie; poświęcanie czasu na wyrażanie podziękowań”. Czy warto praktykować postawę wdzięczności w codzienności?
Jak pokazują badania – poziom odczuwanego szczęścia wzrasta, gdy jesteśmy wdzięczni.
Nawet nauka przemawia na korzyść wdzięczności. Często to, co jest już zbadane, przekonuje ludzi do dokonania jakiejś zmiany. Nie jest to jednak takie proste. Nauka to jedno, a życie i jego trudy pokazują, że nie zawsze wdzięczność przychodzi do człowieka tak łatwo. Często musi minąć sporo czasu, żeby poczuć, że jest się naprawdę wdzięcznym. Podstawą zmiany jest zadanie sobie ważnych pytań, które pozwolą dotrzeć do źródła problemu: dlaczego nie potrafię odczuwać wdzięczności? Co blokuje mnie przed tym, by dostrzegać dobro w codzienności?
Uzyskanie odpowiedzi stanowi pierwszy krok, aby coś nowego, piękniejszego mogło powstać w miejsce tego, co już znane, ale niekoniecznie nam służy. Rany z przeszłości, nieuporządkowane historie życiowe, pytania bez odpowiedzi – często stanowią przeszkodę na drodze ku byciu świadomym dobra, które ma miejsce w naszym życiu. Warto odrzucić kajdany tego, co już się wydarzyło, by się otworzyć na teraźniejszość i przyszłość. Warto zaczynać nowy dzień z czystą kartą, nie oglądając się za siebie. Niektórych zdarzeń nie da się odmienić, ale ich przepracowanie może przynieść ulgę.
Nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem, że ktoś jest niewdzięczny, bo nie potrafi cieszyć się z tego, co ma.
Słyszałam, że należę do takich osób.
Rzeczywiście, długo nie doceniałam dobra w moim życiu. Miałam wyrzuty sumienia, że nie czuję wdzięczności, gdy doświadczam od innych osób miłości, życzliwości czy wsparcia. Dziś wiem, że przyczyną nie była niewdzięczność, ale nieumiejętność. Nie potrafiłam dostrzegać sercem. Patrzyłam, ale nie widziałam…
Wdzięczność zaczyna się, gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele otrzymaliśmy i otrzymujemy zupełnie za darmo. To nie jest tak, że nam się coś należy. Postawa roszczeniowa może prowadzić tylko do frustracji – nieważne, jak wiele będziesz posiadał, i tak uznasz, że to wciąż za mało. Wdzięczność otwiera wiele nowych drzwi. Pozwala świadomiej przeżywać każdy nowy dzień, dostrzegając w nim te drobne radości.
Każdy z nas pragnie doświadczać wielkich rzeczy, jeśli jednak nie potrafimy cieszyć się z tych małych, to tymi wielkimi ucieszymy się tylko przez chwilę.
,,Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy” (E.E. Schmitt, Oskar i pani Róża). Warto tak właśnie podchodzić do naszej ziemskiej podróży – do tego zaprasza Pan, który uczynił nam wielkie rzeczy. Niech zatem ogarnie nas radość! (Ps 126, 3).

JULIA PAWELEC