MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocław wspiera migrantów i uchodźców

Wrocław jest miastem spotkań, ale także miejscem, do którego przybywają ludzie
z różnych zakątków świata, by tu żyć (czasowo lub na stałe): uczyć się, studiować,
pracować. Powojenny Wrocław budowali migranci wewnętrzni, którzy trafiali tu
z różnych stron Polski. Natomiast Wrocław z lat 20. XXI w. trudno sobie wyobrazić
bez tworzących klimat tego miasta przybyszów z całego świata.

BEATA NAWROTKIEWICZ

WCRS

Mapa dla migrantów pomaga orientować się w mieście

MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Jest duża różnica pomiędzy tymi dwiema grupami, choć obie na pewnym etapie zasilają grupę mieszkańców danego kraju czy miasta.
Migranci i uchodźcy
Migrantami są osoby, które opuszczają swój kraj (emigranci) i przybywają do innego (imigranci). Powodów migracji jest bardzo wiele, choć do najpopularniejszych należą sprawy ekonomiczne, edukacyjne, demograficzne, kariera lub po prostu chęć życia w danym kraju. Definicja uchodźcy została określona w Konwencji Genewskiej i odnosi się do osób, które na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej zmuszone były opuścić kraj pochodzenia oraz które z powodu tych obaw nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony swojego kraju. Potwierdzeniem takiej przyczyny opuszczenia własnego kraju jest nadanie statusu uchodźcy w kraju przyjmującym i wynikającej z niego ochrony prawnej.
Dane z roku 2019 pokazują, że w ujęciu globalnym na świecie co 30 osoba opuszcza swój kraj pochodzenia. I chociaż z porównania danych o uchodźcach w roku 2000 i 2020 wynika, że liczba migrantów (w danych bezwzględnych) wzrosła niemal dwukrotnie (14 mln vs. 25,9 mln), to procent migrantów w ogólnej populacji nie zmienił się. Największy wzrost migracji przypadł na lata 2015–2018. Wtedy to na skutek m.in. wojny w Syrii czy konfliktów zbrojnych w Afryce Unia Europejska musiała przyjrzeć się dotychczasowej polityce migracyjnej.
Z perspektywy europejskiej wydawało się, że uchodźcy masowo kierują się do krajów starego kontynentu. Faktem jednak jest, że większość uchodźców schronienie znajduje w innych częściach swojego kraju bądź w krajach sąsiednich. W roku 2020 pięć krajów, które przyjęły najwięcej uchodźców, to: Turcja, Pakistan, Uganda, Niemcy i Sudan – jak widać, spośród nich jest tylko jeden europejski. Zmiana nastąpiła po 24 lutego 2022 roku – otwarto granice dla uchodźców, którzy opuszczali kraj, uciekając przed pełnoskalową wojną, którą rozpoczęła Rosja przeciwko Ukrainie.
WroMigrant
WroMigrant (a wcześniej Infolink) to jeden z projektów Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Jest to punkt informacji dla migrantów i uchodźców, gdzie zespół konsultantów udziela informacji osobom, które dopiero przyjechały do Wrocławia.

WroMigrant

– zespół Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – udziela konsultacji osobistych, telefonicznych, mailowych oraz za pomocą komunikatorów w języku: polskim, angielskim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim.
Kontakt do WroMigranta:
wromigrant@wcrs.pl
Messenger: m.me/wromigrant
tel./Viber: +48 735 969 992
+48 538 579 555
tel. +48 71 77 24 950
+48 538 579 521

Można w nim uzyskać praktyczne porady, w których urzędach załatwiane są sprawy pobytowe, meldunkowe, związane z pracą i nauką itp., jakich formalności trzeba dopełnić w wielu sprawach codziennych. Z konsultacji korzystają osoby przyjeżdżające zarówno z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza niej. Ubiegłoroczny luty stał się momentem przełomowym w działaniach WroMigranta. Do Wrocławia przyjeżdżały wtedy dziesiątki tysięcy osób. Większość z nich potrzebowała podstawowych informacji o życiu w Polsce, aktualnych przepisach prawnych regulujących codzienne potrzeby i możliwości wsparcia rzeczowego i zakwaterowania.
Żeby pokazać zmianę skali działania WroMigranta, warto przytoczyć dane liczbowe. Do lutego 2022 roku średnio z punktem kontaktowało się ok. 150 osób miesięcznie. Tylko w marcu ubiegłego roku udzielonych zostało 8000 konsultacji dla 12 000 osób. Oczywiście tak duży wzrost liczby porad dla obywateli Ukrainy nie byłby możliwy bez połączenia sił z organizacjami partnerskimi. Wsparcia informacyjnego wraz z zespołem WroMigranta udzielali wolontariusze, radcowie z Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz konsultanci Instytutu Praw Migrantów.
Miejscem działań stało się Przejście Dialogu, gdzie konsultacje trwały po 11 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. W kolejnych miesiącach sytuacja zmieniła się o tyle, że liczba konsultacji zmalała najpierw do ok. 1500 miesięcznie, a obecnie do kilkuset (600–700), co wciąż jest liczbą ponad czterokrotnie wyższą niż przed lutym 2022. Konsultacje oprócz formy bezpośredniej (osobistej) odbywają się także telefonicznie, mailowo i za pomocą popularnych aplikacji: Messenger, Viber czy WhatsApp.
Oprócz konsultacji WroMigrant zaprasza społeczność migrantów lub uchodźców na bezpłatne szkolenia. Ich tematy wynikają bezpośrednio z prowadzonych konsultacji – omawiają najczęściej pojawiające się zagadnienia czy problemy. Dotychczas wśród tematów szkoleniowych znalazły się m.in.: temat Karty Polaka, wizy humanitarnej, statusu uchodźcy, ale też funkcjonowania polskiego systemu edukacji czy pisania CV.
UNICEF
Na podstawie memorandum między władzami Wrocławia a Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) uruchomiono dodatkowe środki finansowe. Dzięki nim m.in. rozszerzono zespoły pomagające uchodźcom z Ukrainy (konsultanci, prawnicy, psychologowie, pedagodzy, asystenci, nauczyciele j. polskiego). Stworzono także ofertę działań pomocowych i integracyjnych, które nie tylko pomagały wdrożyć się do życia w nowym społeczeństwie i miały wymiar terapeutyczny, ale także rozwijały zainteresowania i pozwalały na spotkania społeczności przyjmującej i uchodźców.

Konsultantki
WroMigrant

Spotkania osobiste z konsultantkami WroMigrant są możliwe w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie), ul. Świdnicka 19, od poniedziałku do soboty w godz. 12.00–16.00. Nie ma zapisów – wystarczy przyjść w podanych dniach i godzinach.

Podczas konsultacji w punkcie WroMigrant

MATERIAŁY PRASOWE WCRS