Warto…


przeczytać

Nie tylko dla kobiet

Boże Narodzenie jest czasem totalnej adoracji nowego życia. Żłóbeczek, owinięcie w pieluszki, kolędowanie Małemu. Cały świat niańczy Boże Niemowlę. Gdy jednak ma pojawić się na świecie ludzkie niemowlę, pojawiają się kalkulacje i spekulacje. Co ze studiami, karierą, korporacjami, nieprzespanymi nocami. Będziesz ofiarą. Będziesz zaniedbana. Stracisz szansę na siebie. Stracisz figurę. Nigdy nie będziesz pierwsza. Jeśli daliście się wtłoczyć w takie postfeministyczne myślenie, powstałe jako niechciany efekt uboczny, skądinąd wysoce słusznej walki o równe prawa kobiet, to jako odtrutkę polecam pozycję Druga Anny Hazuki (Wydawnictwo Stacja7, Kraków 2022), z której to pochodzi parafraza powyższych rozterek. Autorka to aspirująca do podbicia prawniczego świata mama piątki dzieci urodzonych w ciągu ośmiu lat. Ktoś ładnie napisał: chciała zdobyć świat, szczęśliwie zdobyła samą siebie. Książka jest niewymuszoną, prostolinijną opowieścią o odkrywaniu przygody, jaką jest macierzyństwo. Hazuka nie wymądrza się, nie poucza, nie wywyższa. Nie epatuje dydaktyzmem i moralizatorstwem. Urzeka nas swoją szczerością i bezpretensjonalnością.
Z miejsca się zaprzyjaźniamy i razem z Anią ruszamy oswajać macierzyństwo. Każdy rozdział to klucz do bycia szczęśliwą matką. Autorka zaprasza nas do swojego świata. Nie udaje nikogo ani niczego. Otwarcie pisze, że kiedy pierwszy raz została sama ze swym nowo narodzonym dzieckiem, zdawało się jej, że ktoś jej ukradł życie. Poznajemy zwyczajną dziewczynę, która jest zmęczona, niewyspana, ma problemy z laktacją, chce wrócić do pracy. Swoją mądrością leczy nas ze wszystkich kompleksów i lęków, jednocześnie wybijając z głowy start w plebiscycie na najlepszą matkę roku. Bo macierzyństwo to nie współzawodnictwo, to też nie poświęcenie, ale podróż w głąb siebie. Nie trzeba się jej bać. Trzeba ją rozpocząć. Gorąco polecam! Nie tylko kobietom!

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Prorok

2022 to wyjątkowy rok dla filmów o tematyce religijnej. Tak możemy powiedzieć na podstawie liczby premier i nowych tytułów, które pojawiły się w bieżącym roku. W ostatnim miesiącu 2022 roku chcę zatem zaprosić do obejrzenia kolejnego tytułu stricte religijnego, poświęconego postaci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Prorok to tytuł filmu Michała Kondrata przedstawiającego Prymasa Tysiąclecia jako człowieka niezłomnego i oddanego służbie Bogu i ludziom. Warto podkreślić, że jest to pierwszy film fabularny tego reżysera. Do tej pory znaliśmy go z dokumentów fabularyzowanych. Ostatni jego film był przeze mnie polecany w recenzjach „Nowego Życia”. Jeśli komuś podobały się filmy Czyściec oraz Miłość i miłosierdzie, to myślę, że nie trzeba już nic więcej pisać, żeby wybrał się także na Proroka. Fabuła filmu o Prymasie oparta jest na akcji szpiegowskiej o kryptonimie „Prorok”, przeprowadzanej przez komunistyczne władze. Celem działań było intensywne śledzenie Prymasa Wyszyńskiego. Rządzący pragną zdyskredytować duchownego i szukają sytuacji, które mogliby wykorzystać przeciwko niemu. Warto podkreślić, że dialogi gabinetowe w filmie są oparte na esbeckich stenogramach z rozmów Prymasa Wyszyńskiego z ówczesnym I Sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką i premierem Józefem Cyrankiewiczem. W filmie pojawia się także wątek dotyczący Karola Wojtyły i prezentowane są motywy wyboru tegoż na Biskupa Krakowskiego.
Prymas Tysiąclecia jest wielką postacią Kościoła i narodu polskiego. W filmie jasno widzimy, że jego działania oparte są na dialogu i szacunku wobec drugiego człowieka. Prymas Wyszyński pragnie, żeby jedynym orężem w walce z komunizmem było dobro i prawda. Widzimy, że jemu się udało, a dzięki niemu udało się także nam. Zapraszam do adwentowego czuwania i przemyśleń w obecności Maryi i kard. Stefana Wyszyńskiego.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

Dolnośląski prezentownik

Huta Julia, kryształ ze świecą

Bolesławiecki zestaw w dekoracji rustykalnej

Pachnąca świeczka na zimowe wieczory, bilety na ciekawe wydarzenie, a może pyszne słodkości? Oto nasze propozycje prezentów na Święta Bożego Narodzenia.
Kryształy. Dolnośląskie kryształy zachwyciły już niejednego władcę. Ich produkcja utrzymywana jest na najwyższym poziomie. Dzięki wytworom m.in. naszej lokalnej huty Julia każdy może poczuć się po królewsku we własnym domu. Znajdziemy tam eleganckie kieliszki, zapachowe świeczki w kryształowych szklankach, zdobione karafki czy wyjątkowe figurki z kryształu – idealne na prezent.
Ceramika bolesławiecka. Ręcznie wytwarzane wyroby ceramiczne z Bolesławca znają już chyba wszyscy. Są symbolem tradycji i zamiłowania do lokalnej produkcji. Wytwarzane na Dolnym Śląsku zestawy obiadowe, kawowe, łazienkowe oraz artykuły dekoracyjne własnoręcznie stempelkowane są idealnym pomysłem na podarunek.
Dolnośląskie smakołyki. Jak umilić najbliższym ponure zimowe dni? Jednym ze sposobów jest podarowanie im słodyczy. Miłośnikom słodkości Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania. To właśnie w naszym województwie, a dokładnie w Świdnicy pojawiły się pierwsze pierniki w Polsce. Ta wielowiekowa tradycja jest wciąż pielęgnowana i możemy się pochwalić miejscami, gdzie ciągle są robione te korzenne ciasteczka. Jednym z nich są Pierniki Wrocławskie. To miejsce stworzone przez osoby zainspirowane wrocławską tradycją tworzenia małych dzieł sztuki. Robią je nie tylko na święta, ale także na co dzień. Kolejnymi produktami, które mogłyby się znaleźć pod choinką, są naturalne miody. Miód lipowy, wrzosowy, wielokwiatowy, gryczany – warunki w naszym regionie sprawiają, że wybór jest ogromny, a słodkie nektary z pewnością sprawią radość najbliższym.
Bilety na wydarzenia. Oferta kulturalna na Dolnym Śląsku jest szeroka, dlatego dobrym pomysłem na prezent będzie bilet na spektakl lub koncert w operze, Imparcie, Capitolu czy lokalnych teatrach i filharmoniach. Taki podarunek będzie dobrym pretekstem do przypomnienia naszym najbliższym o czerpaniu przyjemności ze świata sztuki.

Vouchery. Dla tych, którzy lubią wyjeżdżać, aktywnie wypoczywać, sprawdzi się podarunek w postaci vouchera na zwiedzenie pobliskich dolnośląskich atrakcji albo bon na zabieg w spa, kosmetyki czy pobyt w uzdrowisku, których na Dolnym Śląsku mamy wiele. Cieplickie uzdrowisko to miejsce, gdzie w ramach podarunku można wybrać kąpiele mineralne w leczniczych wodach, relaksujące masaże czy różnorodne zabiegi ujędrniające skórę.
Prezenty dla rodzin. Dolnośląskie atrakcje to nie tylko zoo, Kolejkowo, Aquapark, ale także inne miejsca przeznaczone dla całych rodzin. Niemałą przyjemność sprawić mogą vouchery na wejście do lokalnych zamków. Zamki Czocha, Książ czy Bolków – te miejsca czekają na odkrycie ze swoimi tajnymi przejściami, podziemiami czy królewskim noclegiem. Można zaskoczyć najbliższych także karnetem na jeden ze stoków narciarskich, których na Dolnym Śląsku nie brakuje. Czarna Góra Resort, Ski Arena w Szklarskiej Porębie, Ski&Sun w Świeradowie-Zdroju.
Prawdziwy prezent od serca. Okres przedświąteczny wiąże się z wieloma przygotowaniami, pięknymi spotkaniami, a także tworzeniem radosnej atmosfery. Bez wątpienia wyjątkowym prezentem jest poświęcony czas oraz pomoc drugiej osobie. Jest na to wiele sposobów. Można rozejrzeć się wokół i zwrócić uwagę na ludzi, którzy potrzebują przyjacielskiej dłoni. To mogą być drobne, codzienne czynności, takie jak sąsiedzka pomoc, różnorodne zbiórki charytatywne dla lokalnych fundacji i stowarzyszeń czy podarowanie posiłku najuboższym. Istnieją również organizacje, w których warto zaangażować się w stały wolontariat. Na stronie wolontariat.wroclaw.pl można sprawdzić, które miejsca aktualnie potrzebują wsparcia. Niektóre prezenty pojawiające się w naszym prezentowniku można znaleźć na stronie dolnyslask.travel.

umwdKATARZYNA SZAJDA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA