dla dzieci

BOHATEROWIE BIBLIJNI

Pasterze przy żłóbku Jezusa

Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką.
(Ewangelia wg św. Łukasza 2, 10)

Dziś, razem z pasterzami idziemy odwiedzić nowo narodzonego Jezusa…
Jedyny Syn Boży przyszedł na ten świat nie w pałacu, w otoczeniu królewskiego dworu, lecz w grocie za miastem.
Jako pierwsi nie odwiedzili Go najważniejsi ludzie w Izraelu, ale ci, którzy znajdowali się najbliżej stajenki.
To właśnie pasterzom pilnującym w nocy stad na polach wokół Betlejem anioł ogłosił tę niezwykłą nowinę: – Dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2, 11).
Mężczyźni, przestraszeni tym cudownym zjawieniem się Bożego posłańca, nie wiedzieli w pierwszej chwili, co robić. Tymczasem do anioła przyłączyły się całe zastępy niebiańskich istot i wokoło rozległo się uwielbienie dla Boga: – Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał (Łk 2, 14).
Po chwili aniołowie znikli, a pasterze postanowili sprawdzić, co znaczy ta wiadomość: – Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił (Łk 2, 15b). Wierzyli, że to Bóg przemówił do nich przez aniołów.
Szybko wyruszyli i znaleźli Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i malutkie Dziecko. Nie miało kołyski, Mama położyła je w żłobie wyścielonym słomą. Biło od Niego niezwykłe światło.
Pasterze nieśmiało stanęli w progu groty… Mieli pobrudzone, codzienne ubrania, nieśli zapach owiec. Brakło im śmiałości, by się zbliżyć do Niemowlęcia. Po chwili jednak przestali się lękać, gdyż otoczyła ich miłość tego Maleństwa.
Uwierzyli, że Ono jest naprawdę Zbawicielem. Uklękli przed Nim i powtórzyli obecnym słowa anioła.
Kiedy po pewnym czasie wracali do swoich obowiązków, wielbili Boga i opowiadali wszystkim o tym, co się stało i co widzieli. Ludzie zdumiewali się, że sam Bóg zstąpił z nieba do swojego ludu.
To niezwykłe wydarzenie, ale też wiara prostych pasterzy zadziwia nas i dzisiaj. Bóg nadal chce być z nami, pragnie być jak najbliżej ciebie. Czy rozpoznajesz w swoim życiu Zbawiciela, gdy przychodzi do ciebie? Możesz Go zobaczyć dosłownie wszędzie. Czasem przychodzi „w przebraniu”.

ILUSTRACJA MWM

Pojawia się w człowieku, którego spotykasz – tym, który potrzebuje twojej pomocy, lecz również tym, który tobie pomaga, tobą się opiekuje i o ciebie się troszczy.
I jest obecny w Najświętszym Sakramencie, choć ukryty w białej Hostii. Jezus bardzo pragnie spotykać się z tobą, i to jak najczęściej.
Czy ty też chcesz tego? Możesz niemal o każdej porze dnia przyjść do kościoła i zobaczyć Pana. Możesz spotkać się z Nim w czasie modlitwy.
Pasterze szli do Betlejem pospiesznie. A ty? Czy chętnie wybierasz się z rodzicami na Mszę Świętą? Na to świąteczne spotkanie z Jezusem?
Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia zadbaj o to, by przyjść jak najbliżej i spojrzeć Jezusowi w oczy… zobaczyć Go również w tej figurce w żłóbku… ale przede wszystkim w tych, którzy w Niego uwierzyli i przyszli oddać Mu pokłon jako Panu i Królowi. On naprawdę żyje w nas i wśród nas!

EWA CZERWIŃSKA