Komu wiele dano…

Po niedawnej dyskusji na temat Kościoła pewna młoda kobieta powiedziała:
„Cały czas myślałam, jacy jesteśmy z mężem wspaniali, bo angażujemy się
w działania parafii i Proboszcza, a teraz sobie uświadomiłam, że właściwie
nie robię nic wyjątkowego, spełniam to, do czego zostałam powołana”.

EWA PORADA

Katowice

Młodzież przy relikwiach bł. Karola Acutisa

MARCIN MAZUR

Wielu z nas Kościół rozumie jako instytucję, za którą w znaczącej mierze odpowiedzialni są księża oraz niektórzy świeccy, którzy angażują się w rozmaite posługi w obrębie parafii. Wielu z nas mówi: „Mnie to nie dotyczy, ja chodzę na Mszę Świętą, daję na tacę i wystarczy, nie będę się więcej angażował w życie Kościoła”.
Kościół: wspólnota osób powołanych przez Boga. Jednak jeśli tylko sięgniemy do korzeni, do tego, czym w istocie jest Kościół, to widzimy, że jest to wspólnota osób powołanych przez Pana Boga. Do tej wspólnoty Pan Bóg zaprasza każdego z nas po imieniu. Wzywając nas do Kościoła, obdarowuje nas różnymi darami, łaskami, charyzmatami, powołaniem, które możemy wykorzystać dla własnego rozwoju i dobra innych. Po co Pan Bóg nas powołuje? Bo chce, żebyśmy byli szczęśliwi, mogli się rozwijać i kroczyć wspólnie do Domu Ojca. Celem naszej wędrówki przez życie jest coraz głębsze poznawanie Boga, jednoczenie się z Nim.
Moje miejsce w Kościele to nie tylko jakaś posługa przy parafii, ale przede wszystkim realizacja powołania (kapłańskiego, małżeńskiego, powołania wynikającego z sakramentu chrztu – osób świeckich, czy też powołania do życia konsekrowanego). Oprócz głównego powołania każdy z nas otrzymuje specjalne dary, uzdolnienia, które nas odróżniają od innych i sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi. Wezwanie do życia we wspólnocie Kościoła jest też inspiracją do tego, aby coraz bardziej odkrywać siebie, to kim jestem, jak bardzo zostałem obdarowany przez Pana Boga.
Realizacja powołania – w trosce o dobro wspólnoty i Kościoła. Każdy z nas jest obdarowany w sposób szczególny, jesteśmy też powołani do tego, aby się dzielić swoimi darami. Rodzice dają swój wkład we wspólnotę Kościoła m.in. przez religijne wychowanie swoich dzieci, wprowadzenie ich w budowanie relacji z Bogiem, uczenie modlitw, czytanie historii biblijnych.
Małżonkowie dokładają swoją cząstkę do wspólnoty Kościoła, dbając o wzajemne relacje, odkrywając swoją różność, a zarazem komplementarność jako kobieta i mężczyzna.
Przez otwieranie się na szerszą wspólnotę rodziny: dzieci, rodziców/teściów, wujostwa czy kuzynów. Jako świeccy służymy Kościołowi, ewangelizując w swoich środowiskach zamieszkania czy pracy.

Pan Bóg powołuje każdego z nas do wspólnoty z Sobą i innymi ludźmi, wyznaczając jednocześnie konkretne zadania do wykonania w tej wspólnocie.
I nie jest obojętne, jak wykonujemy swoje zadania, nie jest obojętne, czy będziemy wykorzystywać nasze dary dla dobra całej wspólnoty, jak będziemy realizować swoje powołanie, ponieważ to wszystko ma wpływ na obraz całego Kościoła.
Pogłębienie tematyki – program duszpasterski: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Może ktoś powie, ale skąd mam to wszystko wiedzieć? Jak mam odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła?
Pomocą w tym rozeznawaniu ma być program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Realizacja programu rozpoczyna się wraz z początkiem roku kościelnego – 27 listopada 2022 r., i kończy się w niedzielę Chrystusa Króla – 26 listopada 2023 r. W ramach programu duszpasterskiego zostały przygotowane także materiały dla rodzin lub szerzej – dla osób świeckich, i są przeznaczone do indywidualnej formacji wiernych Kościoła w Polsce. Katechezy przybliżają tematykę Kościoła, a jednocześnie ich formuła ma prowadzić do umacniania więzi małżeńskich i rodzinnych.
Rozważania zostały przygotowane na poszczególne niedziele w ciągu całego roku. Każdy miesiąc ma swoje hasło przewodnie, materiały zaś na poszczególne tygodnie są rozwinięciem tego hasła. Każdy moduł składa się z trzech części: wprowadzenia – najczęściej jest to nauczanie Kościoła na dany temat; „do refleksji” – rozważania pogłębiające nauczanie Kościoła z odniesieniem do życia rodzinnego oraz „zadanie” – konkretna propozycja działań.
Materiały można znaleźć na stronie: http://kodr.pl/2022/10/materialy-dla-rodzin-w-ramach-programu-duszpasterskiego-kosciola-w-polsce-na-rok-20222023/
Czy warto zająć się tą tematyką? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba uświadomić sobie, jak wiele otrzymałem darów od Pana Boga, dzięki czemu jestem wyjątkowy i niepowtarzalny?
A wtedy powrócić do słów Ewangelii: „Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie…” (Łk 12, 48).