SŁOWNIK WYRAZÓW BARDZO OBCYCH

Dobroć

Wśród doskonałości, jakie chce w nas kształtować Duch Święty, jest także dobroć (zob. Ga 5, 22-23).
Terminem „dobroć” określamy moralną postawę człowieka,
który nie potrzebuje wyraźnych wytycznych, co ma czynić.

KS. ALEKSANDER RADECKI

Wrocław

GPOINTSTUDIO/FREEPIK.COM

Wykracza on zatem w swym postępowaniu poza to, czego wymaga poczucie sprawiedliwości.
To żarliwe obstawanie przy tym, co właściwe. Dobroć zawiera w sobie hojność, ale jej celem jest moralna doskonałość.
Wspaniałomyślna hojność jest zaprzeczeniem zazdrości (zob. Ga 5, 21). Dobroć ma swoje uzasadnienie w oczywistościach serca! Dobroć – to kierowanie się wzniosłymi normami moralnymi i życzliwością wobec otoczenia.
Moralna doskonałość
Dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość – oznaczają także dążenie do prawdy i sprawiedliwości oraz nietolerowanie zła; wyrażają się w dobrych czynach, niesądzeniu ludzi, ale w jasnym określeniu się co do złych czynów i postaw oraz wskazywaniu na nie. To również docenianie w bliźnim jego zalet i milczenie o jego słabościach, jeśli nie zachodzi konieczność wyjawienia ich. Należy dobrze mówić o drugim człowieku i nie czynić wobec niego nic złego. Człowiek dobry chce pomagać innym ludziom; szczęściem dobrego człowieka jest uszczęśliwianie bliźnich.
Bądź dobrym człowiekiem! Dobrym jak chleb…
Sześcioletni Mikołaj podczas konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku” opowiadał o swoich dylematach związanych z wyborem drogi życia.
I w końcu oddał hołd swojej mamie, która miała jedno pragnienie wobec synka: „Wszyscy mi radzą, kim mam być: doktorem, górnikiem (bo dostałbym węgiel w deputacie, kartki na flaki, trzynastkę co jakiś czas, i Barbórkę).
Babcia Rózia namawiała, bym został księdzem, ale ja niechętnie w kościele siedzę, a kolana bolą mnie od klęczenia. (A tak w ogóle to księża żenić się nie mogą, a mnie się ogromnie dziewczyny podobają, więc z tego modlenia się nic nie będzie). Dziadek mówi, bym został nauczycielem, bo to więcej wolnego i ciężko nie musiałbym pracować.
Ale starsi mówią, że jeśli się komuś źle życzy, to niech duże dzieci uczy. Tato mówi, bym był piekarzem, bo przecież ludzie zawsze chleb będą potrzebowali. Ale ja lubię długo spać, a piekarz wcześnie rano musi zabrać się za tę ciężką pracę, a ja się wtedy na drugi bok obracam. Dziadek namawia, bym się tyle wyuczył, by nic nie musieć robić, a… zarobić! Ja sam chciałbym być strażakiem i nieść ludziom pomoc – ale czy jeszcze mi się te pragnienia nie odmienią? Moja mamcia to mi dobrze mówi: nieważne, kim będę w świecie, bylebym był dobrym człowiekiem”.
Ile mam, ilu ojców tak właśnie wychowuje swoje córki i synów, wskazując ten właśnie program: Bądź dobrym człowiekiem! Dobrym jak chleb… (św. Brat Albert). Bo ludzka obawa jest poważna: Gdy będziesz dobry – wykorzystają cię na wszelkie możliwe sposoby!
Więc nie bądź naiwny i miękki! Nam się musi wszystko opłacać, a każda inwestycja zwrócić!

Czynieniem dobra w świecie
Tymczasem dla chrześcijanina ostatecznym argumentem za czynieniem dobra w świecie jest przeświadczenie, że cokolwiek czynimy w relacji do bliźnich, czynimy samemu Chrystusowi.
Skoro udawało się to zadanie świętym – niech nam podpowiedzą jako eksperci, jak przynosić w swoim życiu owoc dobroci, wynikający ze współpracy z Duchem Świętym.
▸ Nic bardziej nie może ciebie uczynić naśladowcą Chrystusa, jak troska o innych. Jeśli nie troszczysz się o bliźnich, to oddalasz się od obrazu Chrystusa. św. Jan Chryzostom
▸ Bóg nie dopuściłby do zła, gdyby nie był dostatecznie wszechmocny, aby wydobyć z niego dobro. św. Augustyn
▸ Dobro czyni się nie w mierze, według której się mówi, ale według miary tego, kim się jest. * Cokolwiek się zdarzy, jeżeli jestem dobry, to moja wędrówka przez ziemię będzie użyteczna dla dusz. Jeżeli jestem zły i przeciętny, będę miał wiele do zrobienia, ale żadne dobro nie wypełni się z mojej ręki. bł. Karol de Foucauld
▸ Czyńmy dobro, kiedy możemy, i oddajmy chwałę naszemu Ojcu niebieskiemu; uświęcajmy siebie samych i dawajmy dobry przykład innym. św. Ojciec Pio
▸ Jeżeli chcesz stać się dobry, praktykuj trzy rzeczy: radość, naukę i pobożność. To wielki program; jeśli go zastosujesz, będziesz mógł być szczęśliwym i zrobić wiele dobrego dla swojej duszy. * Nigdy nie odkładajcie na jutro dobra, które możecie zrobić dzisiaj, bo jutro być może nie będziecie mieli już na to czasu. św. Jan Bosko
▸ Czyń dobro, gdziekolwiek jesteś, aby każdy mógł powiedzieć, że jesteś synem Chrystusa. Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych, ich szczęście mieć na względzie. Zarówno w rzeczach wielkich, jak i małych zawsze dążyć do tego, by innym życie osładzać i upiększać. św. Urszula Ledóchowska

RACHUNEK SUMIENIA

▸ Kto zaś umie dobrze czynić, a nie czyni, grzeszy (Jk 4, 17). Czy spowiadasz się ze swoich grzechów zaniedbania?
▸ Czy zasłużyłeś na to, by ktoś powiedział o Tobie: „Jesteś dobrym człowiekiem”?
▸ Umiesz dziękować Panu Bogu i ludziom za nieustannie otrzymywane dobra? Bo cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał? (1 Kor 4, 7).
▸ Umiesz bronić dobra, opowiadasz się za nim w każdych okolicznościach?