MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Sztuka w pawilonach kultury

Minął kolejny, siódmy już sezon działań w Parkach ESK Emocje – Sport – Kultura.
Mieszkańcy dobrze kojarzą parkowe pawilony, które w letnie weekendy tętnią życiem
i bezpłatnymi wydarzeniami dla wrocławian w różnym wieku.

KAMILA KOZIEŁ

WCRS

Pawilon z motywami dębu w Parku Południowym był pierwszym
kontenerem pomalowanym przez dr Annę Bielę.

ZDJĘCIA Z ARCHIWUM WCRS

Początkowo wszystkie pawilony w parkach były jednolicie białe, z czasem jednak pojawiły się na niektórych z nich malunki w różnych odcieniach koloru niebieskiego.
To efekt współpracy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego z artystką dr Anną Bielą. W ramach projektu MADOA parkART dr Anna Biela (aner) pomalowała już cztery pawilony kultury we wrocławskich parkach – Południowym, Staszica, Leśnickim, Polanie Karłowickiej. Niedługo rozpoczną się prace w Parku Tołpy. Tym samym połowa parkowych pawilonów będzie miała już zupełnie nowy wygląd.

Ciężka praca, głowa uwolniona z myśli
Proces malowania jednego pawilonu trwa około dwóch–trzech miesięcy. Artystka wykonuje wszystkie działania jednoosobowo, gdy pozwala na to pogoda oraz jej zobowiązania zawodowe, a do niedawna terminy trzeba było jeszcze synchronizować z działaniami Pawilonów Parków ESK Emocje – Sport – Kultura, które w każdą sobotę i niedzielę od czerwca do końca września oferują wrocławianom bezpłatne wydarzenia sportowe, kulturalne, społeczne i artystyczne.

Kontener na Polanie Karłowickiej
został pomalowany w tym roku

Jak mówi sama dr Anna Biela, tworzenie na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemne. Natura i świeże powietrze pozwalają zachować czystą głowę, zmobilizować ciało i zainspirować umysł. Jak w każdej pracy, zdarzają się jednak kryzysy, gdyż malowanie to również ciężka praca fizyczna, wymagająca skupienia, ale co najważniejsze – czasu! Aner podkreśla, że trzeba oddać się pasji w 100%, żeby osiągnąć zamierzony efekt.
Samodzielnie, ale z publiką
Warto jednak czekać, bo dzieła aner cieszą oko nie tylko dorosłych, ale również tych najmłodszych! Artystka wspomina, że prawie wszystkie dzieci, które oglądały ją w czasie wykonywania obrazu, chciały dostać puszkę farby i same spróbować swoich sił. Nie jest to jednak takie proste ze względu na fakt, że technika malowania sprayami wymaga nie tylko umiejętności plastycznych, ale również siły fizycznej, gdyż spray wydobywa się z puszki poprzez dyszę, która jest pod dużym ciśnieniem. Poza tym dr Anna Biela podjęła decyzję, że każdy pawilon pomaluje całkowicie samodzielnie, bez pomocy innych, aby w pełni przeżyć proces twórczy. Najpierw powstaje projekt graficzny, który aner przenosi na kontener, nakładając poszczególne kolory farb. Na samym końcu powstają detale.
Twórczyni aranżuje kompozycje w taki sposób, aby były czytelne dla każdego. Stawia nacisk na duże formy na pograniczu abstrakcji, aczkolwiek reprezentujące i nawiązujące do historii danego miejsca. Obecnie w pracy twórczej posługuje się kolorami z zimnej gamy: niebieskim, zielonym, granatowym, turkusowym i szarym.
Każdy pawilon będzie inny
Pierwsze dzieło w ramach MADOA parkART dr Anna Biela wykonała na pawilonie w Parku Południowym. Namalowała wielkoformatowe liście dębu oplatające pawilon.
Wybór motywu narzucił się samoistnie – pawilon stoi na polanie, którą otaczają te szlachetne drzewa. Symbolika powiązana z dębem jest bardzo głęboka, to jeden z najstarszych gatunków drzew na świecie, potrafi żyć ponad 1000 lat.
Posiada również symbolikę duchową w kulturze słowiańskiej – wyjaśnia autorka. W Parku Staszica malarka wybrała motyw koni wynurzających się z wody.

Nawiązała w ten sposób do lokalizacji pawilonu przy parkowej fontannie oraz zespoliła całość z myślą przewodnią tegorocznej edycji Multicultural Art and Design Open Air – MADOA aqua. Ważne jest, że na kontenerze są umiejscowione konie, ponieważ park publiczny w tej lokalizacji powstał w latach 1905–1906, wcześniej znajdował się tutaj targ koński (Rossplatz), organizowano tam występy cyrkowe oraz miejskie wydarzenia, takie jak Śląska Wystawa Rzemiosł i Przemysłu z 1881 r. Motyw graficzny w Parku Leśnickim przedstawia twarze mieszkańców jadących tramwajem „na winogrono”.
Pasażerowie trzymają się tramwaju oraz siebie nawzajem i wyglądają niczym kiść winogron. Artystka związek Leśnicy z tramwajem wybrała bardzo świadomie, a udział w tym wyborze miały ciekawe fakty. Budowa linii tramwajowej do Leśnicy rozpoczęła się w 1949 r., zaledwie 11 dni po ogłoszeniu tej informacji! Była to ogromna inwestycja komunikacyjna we Wrocławiu. Obecnie najdłuższą linią tramwajową we Wrocławiu jest „dwudziestka”, która przemierza ponad 19 km, jadąc od pętli Oporów do Leśnicy.
Motyw graficzny na Polanie Karłowickiej jest powiązany z lokalizacją, w której znajduje się pawilon, przed wojną na tym terenie znajdowała się winiarnia, obecnie jest to miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Wrocławia.
Znajduje się tam plac zabaw, boisko sportowe, siłownia na świeżym powietrzu oraz pawilon Parków ESK Emocje – Sport – Kultura.
Sztuka na żywo
Obecnie dr Anna Biela szykuje się do zmiany wyglądu pawilonu stojącego w Parku Tołpy. Podobnie jak przy poprzednich realizacjach, będzie można na żywo „podglądać” ją przy pracy. Informacje o pracach będą publikowane na stronie https://www.facebook.com/ParkiESK.
Jeśli tylko pogoda pozwoli, aner wykona tam piąte z kolei dzieło. Jej inspiracją jest sam park oraz jego otoczenie, m.in. przepiękne kamienice czy bryła kościoła.
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego stawia przed artystką nowe wyzwanie. W 2022 r. otworzony został 11 pawilon kultury umiejscowiony w Eko Parku na Stabłowicach.