GRAJĄ WE WROCŁAWIU OD PRAWIE 50 LAT

Muzycy w niebieskich mundurach

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zaczęła swoją działalność
prawie pół wieku temu. Większości z jej obecnych członków nie było wówczas nawet
na świecie. Muzycy w niebieskich mundurach uświetniają swoimi występami nie tylko
najważniejsze uroczystości państwowe, ale także rozmaite imprezy muzyczne.

ARKADIUSZ MAJCHEREK

Wrocław

Przemarsz orkiestry przez Rynek.
Święto Wrocławia, 26 czerwca 2022 r.

TOMASZ WOLNIACZYK

Utworów zagranych przez policyjną orkiestrę z Dolnego Śląska słuchało tysiące osób zarówno z Polski, jak też z innych krajów, które nieraz odwiedzili policjanci z Wrocławia.
Codziennie budują pozytywny wizerunek dolnośląskiej Policji i pokazują, że służą w niej prawdziwi profesjonaliści.
Początki orkiestry
Sięgają roku 1974. Jej założycielem i kapelmistrzem do roku 2002 był podinsp. mgr Tadeusz Mroczek. Po 1990 r. tradycje oraz zadania kontynuuje do dziś jako Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Od początku swojego istnienia zaznaczała ona swoją obecność podczas licznych wystąpień nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Charakter imprez, w których uczestniczyli i którym towarzyszyła orkiestra wrocławskiej komendy, jest naprawdę imponujący.
Orkiestra oprócz głównej prowadzi również działalność prewencyjno-edukacyjną, organizując od wielu lat koncerty dla dzieci i młodzieży. Wydarzenia te łączą się niejednokrotnie z lekcjami muzyki, podczas których słuchacze zapoznają się z budową instrumentów, ich brzmieniem oraz z repertuarem orkiestry. Takie wydarzenia są bardzo często dla wielu osób pierwszym kontaktem z orkiestrą dętą, instrumentami, na których grają artyści, oraz różnorodnymi formami muzycznymi.
Chlubna działalność
Do doniosłych momentów jej działalności należy bez wątpienia udział w Pielgrzymce Wojska i Policji, podczas której zaprezentowała się przed papieżem Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino.
Miało to miejsce w listopadzie 2000 r. Wart podkreślenia jest także fakt, że muzycy z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nie tylko występują, ale również organizują duże imprezy muzyczne. W 2009 r. byli gospodarzami I Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Chórów Policyjnych, który odbył się na terenie dolnośląskiej stolicy.
Ponadto występowali też na wielu prestiżowych uroczystościach, takich jak:
▸ występy podczas międzynarodowych Festiwali Orkiestr Policyjnych i Wojskowych m.in. w Niemczech, Danii, Szwajcarii, Holandii czy Francji,
▸ wielokrotny udział w Centralnych Obchodach Święta Policji w Warszawie,
▸ udział w uroczystościach państwowych organizowanych nie tylko na terenie Dolnego Śląska, ale również całej Polski,
▸ występy dla mieszkańców regionu podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, festiwali i festynów czy akcji charytatywnych, takich jak coroczny Wielki Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz koncerty dla podopiecznych wrocławskiego Przylądka Nadziei.
Orkiestra występuje średnio ponad 100 razy w roku i każdy jej koncert cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Wydarzenia te zawsze kończą się gorącymi oklaskami, które stają się bezpośrednią nagrodą za ich wysokiej klasy kunszt muzyczny.
Wyrazem uznania dla działalności muzyków było m.in. przyznanie Orkiestrze przez Ministra Spraw Wewnętrznych nagrody I stopnia za całokształt działalności artystycznej.

W 20. rocznicę powstania otrzymała ona od Ministra Kultury i Sztuki dyplom honorowy za aktywny udział w życiu kulturalnym miasta i regionu, a w 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz nagrodził ją medalem stulecia Salezjanów w Polsce.
Orkiestra ma w swoim dorobku aż cztery płyty ze swoją twórczością, która skupia się na muzyce marszowej oraz rozrywkowej. Ostatnia z nich została wydana w 2014 r. z okazji 40-lecia Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest podinsp. Adam Witiw, a tamburmajorem st. sierż. Paweł Nieroda. Aktualnie w orkiestrze na 9 rodzajach instrumentów dętych oraz perkusyjnych gra ponad 30 doświadczonych muzyków, którzy codziennie szkolą swój warsztat repertuarowy.
Dzień powszedni muzyków orkiestry
Większość z nich to policjanci, jednak ich służba różni się trochę od typowej pracy funkcjonariusza. Dzień zaczyna się od odprawy, która często połączona jest z tzw. rozegraniem. Następnie rozpoczynają się próby. Część z nich prowadzona jest indywidualnie, a część wspólnie. Najczęściej ok. połowy dnia muzycy grają razem, w sali głównej Domu Klubowego „Śnieżka”, mieszczącego się tuż obok gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jednak równie ważne są ćwiczenia indywidualne lub w ramach sekcji tych samych instrumentów. Jednak policyjni muzycy ćwiczą nie tylko grę na instrumentach.
Oprócz niej równie ważna jest musztra w terenie, czyli swego rodzaju choreografia, która robi ogromne wrażenie podczas występów. Członkowie orkiestry muszą bowiem jednocześnie idealnie grać i maszerować, wszystko oczywiście w odpowiednim tempie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza kiedy z nieba leje się żar, a uroczystość trwa już kilka godzin na nagrzanym słońcem placu. To prawdziwa sztuka, aby w tych nielekkich warunkach perfekcyjnie zagrać utwory, które uświetnią święto państwowe lub inną ważną uroczystość.
Oprócz ćwiczeń członkowie orkiestry zajmują się także innymi obowiązkami, czasem również tymi typowo biurowymi. Zdarza się też, a tak było choćby podczas pandemii, że tak jak inni funkcjonariusze pełnią służbę „na ulicy”. Wstępując do Policji, nie od razu trafiają do orkiestry. Mimo że są absolwentami szkół muzycznych, muszą również ukończyć szkolenie policyjne oraz odbyć m.in. adaptację zawodową w Oddziale Prewencji Policji. Dopiero po tym zmieniają bloczek mandatowy i kajdanki na instrumenty muzyczne.
Duża część policjantów oraz pracowników orkiestry gra w niej przez większość swojej kariery. Zdarza się, że staż pracy czy służby przekracza nawet 40 lat! To pokazuje, że orkiestra jest miejscem, gdzie można się rozwijać i gdzie panuje naprawdę dobra atmosfera. A to niezwykle ważne, zwłaszcza że muzycy spędzają ze sobą naprawdę dużo czasu. Zdarza się bowiem, że kiedy ruszają w swoiste tournée, związane najczęściej z różnego rodzaju świętami państwowymi lub resortowymi, w „trasie” spędzają razem nawet kilkanaście dni.
Nie ma co ukrywać, że Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest dumą nie tylko dolnośląskiego garnizonu Policji, ale także całej formacji. Kiedy więc zobaczą Państwo muzyków w mundurach, warto zostać z nimi chwilę i posłuchać ich kunsztu muzycznego!