MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Współpraca i bliskość potrzeb mieszkańców

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego to jednostka, która działa na rzecz wielu
grup mieszkańców. Wśród wielu prowadzonych projektów ważne miejsce zajmuje
dialog międzykulturowy i prowadzenie niezwykłego miejsca Przejście Dialogu.

BEATA NAWROTKIEWICZ

WCRS

Przejście Dialogu to dziś centralne
miejsce informacji dla uchodźców

JERZY WYPYCH/MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego to jednostka Gminy Wrocław, która realizuje zadania miasta Wrocław w zakresie rozwoju społecznego, odpowiadając na potrzeby mieszkańców oraz różnorodne wyzwaniami społeczne.
Jednostka została powołana w 2009 r. przez Radę Miejską Wrocławia. Powstaniu przyświecała misja bycia bliżej mieszkańców, bliżej potrzeb społecznych, poszukiwania rozwiązań, które będą inspirować, motywować oraz tworzyć warunki i możliwość wielowymiarowego rozwoju – psychicznego, fizycznego, społecznego.
WCRS od lat wspiera działania skierowane do seniorów, młodzieży, lokalnych społeczności, zarówno realizując duże projekty, jak i wspierając mniejsze inicjatywy.
Tych działań jest cały wachlarz, każda z wymienionych grup ma swoją ofertę, która jest przygotowywana wspólnie z różnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami i samymi mieszkańcami. Szczególną grupę odbiorców stanowią seniorzy, warto wymienić klika realizowanych projektów: sieć klubów seniora (to ponad 100 podmiotów, z którymi prowadzona jest współpraca), współpraca z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, a także miejsca bezpośrednio prowadzone przez zespoły WCRS – Wrocławskie Centrum Seniora, Przestrzeń Trzeciego Wieku na pl. Solidarności. Rozpoznawalną inicjatywą jest też Wrocławska Karta Seniora (ok. 60 000 wydanych kart), której kolejne odsłony poszerzają ofertę wsparcia mieszkańców Wrocławia; to przepustka do wielu usług, jak Taxi 75+, usługi w domu seniora dla osób w wieku 90+ czy możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym i rekreacyjnym miasta z uwzględnieniem specjalnych zniżek. Dni Seniora to święto nie tylko wrocławskich seniorów, które co roku pokazuje moc drzemiącą w pokoleniu osób 60+. Tegoroczna inauguracja odbędzie się 10 września. Przez cały miesiąc na seniorów czeka bogaty program wydarzeń, wśród których każdy znajdzie interesujące wydarzenia, w których chętnie weźmie udział.
Działania społeczne
Od wielu lat WCRS realizuje politykę społeczną kreowaną przez Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, a obecnie Prezydenta Wrocławia, w ramach której wraz z innymi jednostkami urzędu wspierany jest także rozwój sieci wrocławskich centrów aktywności lokalnej. Tutaj warto zwrócić uwagę na zaangażowanie Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który lubi osobiście angażować się w lokalne działania.
W sezonie letnim WCRS obecne jest w parkach miejskich, gdzie kontynuuje od 2016 r. program Europejskiej Stolicy Kultury, a także w drewnianym kościółku w Parku Szczytnickim. Te dodatkowe lokalizacje umożliwiają prowadzenie i wspieranie lokalnych działań artystyczno-integracyjnych.
Wsparcie dla wspólnot lokalnych to również współpraca z 48 Radami Osiedli. Udzielone wsparcie dotyczy spraw administracyjnych, organizacyjnych oraz projektowych.
Z dużym zaangażowaniem włączamy się w projekty ekologiczne. Dobrym tego przykładem jest projekt Wrośnij we Wro, realizowany we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Celem programu jest wzmocnienie lokalnych i rodzinnych więzi poprzez wspólne sadzenie drzew oraz troskę o zieleń w najbliższym otoczeniu.
Mamy ponadto wiele projektów kierowanych do dzieci i młodzieży. Działamy w takich obszarach, jak: edukacja, cyberbezpieczeństwo, wolontariat, kompetencje międzykulturowe, organizacja czasu wolnego w mieście, co ważne szczególnie w okresie wakacyjnym.
WCRS stara się być blisko tematów bieżących, działa międzysektorowo, organizuje i współorganizuje liczne kampanie społeczne, prozdrowotne czy przeciwdziałające przemocy.
Działania na rzecz międzykulturowości Wrocławia
Ostatnie miesiące, po inwazji Rosji na Ukrainę, to zupełnie osobny rozdział działań w historii jednostki. Kryzys humanitarny związany z dramatem wojny na kilka miesięcy zdeterminował jej działania. Przy czym należy podkreślić, że wyzwania międzykulturowe i procesy migracyjne od wielu lat były obszarem zainteresowania i działania WCRS, np. od 2018 r. realizuje we Wrocławiu Wrocławską Strategię Dialogu Międzykulturowego, która określiła priorytetowe cele i obszary działań oraz współpracy. Dzięki temu w ramach partnerstwa i współpracy z licznymi organizacjami, instytucjami, a także podmiotami WCRS sprawnie odpowiedziało na wyzwanie, przed którym jako wspólnota mieszkańców Wrocławia stanęliśmy.

Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego to program miejski, który realizowany jest w latach 2018–2022. Stanowi odpowiedź na migrację cudzoziemców, jaką obserwować możemy w naszym mieście. Należy jednak pamiętać, że Strategia została opracowana jeszcze przed wojną u naszych wschodnich sąsiadów i związanym z nią kryzysem humanitarnym. Składa się na nią wiele projektów, inicjatyw, kampanii, zadań władz miasta, które ułatwiają zarówno nowym, jak i dotychczasowym mieszkańcom Wrocławia odnalezienie się w nowej sytuacji. Działania realizowane w ramach Strategii pomagają tworzyć relacje międzykulturowe i wspólnie wzrastać w coraz bardziej różnorodnym mieście, jakim staje się Wrocław.
Warto przypomnieć, że już przed czterema laty we Wrocławiu i okolicach mieszkały osoby z ok. 120 różnych nacji. Program zawiera wizję Wrocławia jako „wspólnoty mieszkańców, którzy żyją we wzajemnym szacunku – bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy religię”. Twórcy Strategii, a program był konsultowany przez wielu partnerów indywidualnych i instytucjonalnych, chcieli poprzez ten dokument wskazać azymut i wrocławski paradygmat integracji międzykulturowej mieszkańców.
Poprzez Strategię wprowadzone zostały standardy miasta wolnego od uprzedzeń, umiejącego zarządzać migracjami i wielokulturowością, dbającego o wzajemny szacunek wobec innych kultur. Gdyby nie wieloletnia współpraca partnerów instytucjonalnych, wielogodzinne rozmowy o tym, jak stworzyć miasto kompetentne międzykulturowo, i setki projektów, w których działaliśmy, dyskusje, w których mieliśmy różne stanowiska i poglądy – zmierzenie się z kryzysem uchodźczym byłoby niemożliwe do zrealizowania.
Instytucje miejskie, rządowe, pozarządowe, biznesowe itd. dzięki dotychczasowym działaniom międzysektorowym mówią dziś wspólnym językiem, a czasem rozumiemy się bez słów, gdy trzeba pochylić się nad potrzebującymi wsparcia uchodźcami i zaplanować kolejne działania. To jest wielki potencjał, który zawdzięczamy wieloletniej polityce miasta.
Można przytoczyć długą listę partnerów, instytucji, osób prywatnych, z których każdy przez ostatnie lata budował miasto dialogu międzykulturowego.
Wszystkim, którzy wraz z WCRS byli i są w drodze ku miastu międzykulturowemu, należą się podziękowania.
Sukcesem Strategii było nie tylko podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście i kompetencji międzykulturowych mieszkańców miasta. Udało się również zwiększyć poziom adaptacji i integracji migrantów. Tutaj najbardziej cieszą nowe inicjatywy, które stały się już samodzielne, a prowadzące je organizacje, domy kultury, szkoły, przedszkola czy inne instytucje dzięki dotacjom miejskim oraz innym środkom bardzo rozwinęły oferty dla wszystkich mieszkańców.
Oczywiście w planach było wiele działań, których nie udało się zrealizować ze względu na ograniczenia systemowe, kadrowe, czas, środki oraz dwa lata pandemii. Niestety, dynamika sytuacji, obecne wyzwania adaptacyjno-integracyjne uchodźców i dziś na to nie pozwalają. Podsumowanie realizacji Strategii wciąż jest kwestią przyszłości, powinno jednak nadejść, by cieszyć się wspólnymi sukcesami i wyciągać wnioski z tego, co się nie udało, oraz kreować i planować kolejne działania.
Przejście Dialogu
To nowe, działające w Przejściu Świdnickim miejsce na wielokulturowej mapie Wrocławia, które powstało w 2021 r. Jest nietypowo ulokowane – pod ziemią, w dawnym przejściu pod ul. Kazimierza Wielkiego – z nowoczesną, ciekawą aranżacją przestrzeni i wyposażone w sprzęt multimedialny do organizacji prelekcji i spotkań. Posiada osiem oddzielonych od siebie kotarami przestrzeni, w których odbywają się spotkania, wykłady, debaty, warsztaty, porady prawne, konsultacje, konferencje itp. Obecna sytuacja zdeterminowała funkcje Przejścia Dialogu do centralnego miejsca informacji dla uchodźców. W pierwszych tygodniach obsługiwanych było nawet 500 osób dziennie.
Obecnie kontynuowane są działania informacyjno-konsultacyjne i przygotowywana jest ponowna realizacja pełnowymiarowej funkcji tego miejsca. Jego nadrzędnym celem jest spotkanie i dialog. Już wkrótce przedstawione zostaną plany na najbliższe miesiące. Choć wszyscy zdają sobie sprawę, że muszą zaakceptować nieprzewidywalność i zmiany, które w ostatnim czasie wyznaczają kierunki działań całego zespołu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.