MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Lato w mieście

Wakacje – czas wypoczynku, relaksu i chwil z najbliższymi. Nawet bez
wyjeżdżania z miasta można ten czas spędzić przyjemnie. Letnie propozycje
Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego sprzyjają integracji
i wzajemnemu poznawaniu się, co szczególnie w Roku Dobrych Relacji
jest procesem budującym tkankę dbających o siebie mieszkańców.

BEATA NAWROTKIEWICZ

WCRS

Parki ESK to miejsca zajęć sportowych i wydarzeń kulturalnych

ZDJĘCIA MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Jak co roku w letnie weekendy otwierają się pawilony kultury, czyli metalowe kontenery morskie przerobione na plenerowe sceny.
Parki ESK
Emocje–Sport–Kultura
W nich prowadzone są działania w ramach projektu Parki ESK Emocje–Sport–Kultura, który od 2015 roku zachęca mieszkańców miasta, by twórczo i aktywnie spędzali czas, nawet jeśli podczas weekendów pozostają w mieście. Ideą Parków ESK Emocje–Sport–Kultura jest stworzenie miejsc, w których dobrze się wypoczywa w otoczeniu przyrody. To także zachęta dla osób spędzających czas w mieście do korzystania z przygotowanych atrakcji: zajęć sportowych i artystycznych, koncertów, wydarzeń kulturalnych. Opiekunowie poszczególnych pawilonów zachęcają do włączania się w tworzenie programu atrakcji.
Mogą to być całkiem spontaniczne występy artystyczne mieszkańców, zajęcia rozwijające pasje czy rozgrywki sportowe. Zakres działań ogranicza tylko wyobraźnia tych, którzy zechcą być gospodarzami własnych wydarzeń.
W miarę dostępnych terminów każdy może zorganizować tutaj własne wydarzenie, podzielić się swoimi talentami czy opowiedzieć o pasjach.
Pawilony kultury stoją w dziesięciu zielonych miejscach Wrocławia (na polanach, skwerach i w parkach). Na pewno kojarzą je osoby odwiedzające parki: Tołpy, Staszica, Grabiszyński, Południowy, Leśnicki, Słoneczny, Tarnogajski, Strachociński, a także Polanę Karłowicką czy Skwer de Veuster.
Cztery z pawilonów przeszły już metamorfozę wyglądu. Za sprawą artystki dr Anny Bieli i jej projektu parkART minimalistycznie białe kontenery zmieniają się w miejsce artystycznej ekspresji.

Artystka dba, by każdy wzór był inny i nawiązywał tematem do teraźniejszości lub historii miejsca, w którym stoi dziś pawilon kultury. Wzór pierwszego odmalowanego kontenera – w Parku Południowym – nawiązywał do rosnących nieopodal dębów. Sylwetki koni na pawilonie w Parku Staszica upamiętniają odbywający się niegdyś w tym miejscu targ koński. W miejscu Polany Karłowickiej kiedyś znajdowała się winiarnia. Do Leśnicy poprowadzono pierwszą powojenną linię tramwajową, stąd postaci uczepione kontenera niczym pasażerowie podróżujący zatłoczonym tramwajem. Aktualne harmonogramy wydarzeń odbywających się w pawilonach kultury można sprawdzić na stronie wcrs.pl/parki-esk.
Potańcówki Wrocławskie
Plac Wolności po raz kolejny stanie się tego lata wielkim parkietem. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przygotowało cykl sześciu Potańcówek Wrocławskich. Te wieczorne, plenerowe spotkania przy muzyce w ubiegłym roku cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale także gości odwiedzających Wrocław. Pierwszą tegoroczną potańcówkę, zaplanowaną na 25 czerwca, wpisano w harmonogram obchodów Święta Wrocławia. Po niej kolejne dwie potańcówki odbędą się w lipcu, a także w sierpniu, a ostatnia – na początku września. To wydarzenie naprawdę łączy pokolenia. Przy muzyce spotykają się i bawią znajomi, przyjaciele, a czasem zupełnie nieznane sobie osoby.
Szczególny wymiar będzie miała potańcówka planowana na 30 lipca. Kilka dni wcześniej na całym świecie obchodzony jest dzień osób samotnych. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, by tego dnia każdy, kto tylko może, znalazł dla siebie przestrzeń do bycia z innymi, by nie czuć się samotnie. Więcej szczegółów na temat planowanych potańcówek można znaleźć na stronie: www.wcrs.pl.

Gry terenowe dla dzieci

Bezpieczne wakacje
Dzieci przebywające na półkoloniach organizowanych przez szkoły, instytucje i organizacje pozarządowe będą mogły wziąć udział w kursach pierwszej pomocy przygotowanych z myślą o bezpiecznych wakacjach.
Organizatorzy wypoczynku, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w tej akcji, będą gościć podczas turnusów instruktorów Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy – edukacyjnego projektu prowadzonego przez WCRS.
Szkolenie dla dzieci na półkoloniach podzielone jest na dwie części. W pierwszej odbywa się krótka pogadanka o tym, jak reagować na sytuacje nagłe. Nauka dzieci właściwych zachowań: prawidłowego wezwania karetki czy doraźnej pomocy, to uwrażliwienie na sytuacje, które mogą zdarzyć się wszędzie. Drugim etapem tych kursów jest gra terenowa. W jej trakcie dzieci szukają ukrytych punktów kontrolnych i rozwiązują zadania związane z udzielaniem pomocy.
Całą zabawę kończy fantomowy wyścig karetek, w którym zwyciężają te dzieciaki, które prawidłowo wykonują masaż serca. Podsumowaniem Bezpiecznych wakacji będzie Festiwal pierwszej pomocy – dostępny dla każdego, nie tylko uczestników wakacyjnych kursów. 

To solidna dawka wiedzy z pierwszą pomocą w roli głównej. Rzetelna wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy może zostać przekazana w sposób przystępny i atrakcyjny. Taki cel stawiają sobie organizatorzy Festiwalu.
Otwarta Przestrzeń Kultury
Zabytkowy kościółek w Parku Szczytnickim działa pod szyldem Otwarta Przestrzeń Kultury. Podobnie jak pawilony kultury, jest otwarty w weekendy, tutejsza oferta kulturalna różni się jednak od parkowej. Drewniana przestrzeń jest miejscem ekspresji młodych twórców, przede wszystkim wrocławskich. Odbywają się tutaj koncerty i prezentowane są wystawy – publiczność bierze w nich udział bezpłatnie. W tym roku nowością jest cykl spotkań filmowych Retro mówi. W każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca o godz. 18.00 we współpracy z Filmoteką Narodową w Otwartej Przestrzeni Kultury prezentowane są klasyki polskiej kinematografii (w ramach projektu Nitro Film). Fabularne filmy przedwojenne, zarówno dźwiękowe, jak i nieme, zostały zdigitalizowane i są gotowe, by prezentować je szerokiej publiczności. Harmonogram wydarzeń można znaleźć w serwisie Facebook: fb.com/OtwartaPrzestrzenKultury.

Spotkanie w ramach OPK w Parku Szczytnickim