Warto…


przeczytać

Tylko dla mężczyzn

Męski modlitewnik (Wydawnictwo Stacja7, Kraków 2021) to zbiór modlitw ujęty w ramy 365 rozważań na każdy dzień roku, skierowanych do mężczyzny. Poszczególne rozdziały poruszają rozległe kwestie, są to m.in. Twórczość, Dar, Wybór. Każdą część rozpoczyna cytat zaczerpnięty z Biblii, książek czy filmów. Rozdział składa się z trzech części – konkretu, modlitwy i zadania. Autorami rozważań i modlitw są osoby duchowne, wskazówek – mężczyźni będący mężami i ojcami. Duchowni i świeccy mężczyźni przedstawiają nam niuanse teologii bez nadmiernego patosu z nieszablonowej perspektywy. Przeczytamy o milczeniu jako postawie przygotowującej do prawdziwego apostolstwa, miłosierdziu jako zachowaniu wymagającym uznania własnej słabości czy o jasnych stronach szaleństwa. W modlitewniku obecne są dwa aspekty – wymiar teologiczny i wątek filozoficzny.
Uzupełnieniem refleksji, będących przenikaniem się teologii i filozofii, są modlitwy. Ten stricte religijny aspekt w wymowny sposób podsumowuje konkret. Zadania napisane przez świeckich mężczyzn są lakonicznymi wezwaniami do naprawiania siebie i świata, które mimo prostoty nie rażą banalnością. Autorzy zachowują dojrzały optymizm.
Nie twierdzą, że problemy, jakie niesie świat, da się łatwo pokonać, ale poprzez inspiracje przemyśleniami, modlitwy i zadania można wykonać pierwszy krok, dzięki któremu człowiek poczuje się jak wędrowiec, który upada, ale i spektakularnie powstaje. Kolejną zaletą książki jest warstwa literacka. Twórcy chętnie odwołują się do utworów kultury popularnej, takich jak np. Gwiezdne wojny czy Władca pierścieni, tym samym udowadniając, że refleksja teologiczna może zdecydowanie nawiązywać do dzieł popkultury, nie kolidując z powagą tematów, jakie porusza. Książka to kompendium wiedzy o postawie wobec świata. Stanowi zdrowy balans pomiędzy ucieczką od niego w duchowość a jego afirmacją. Warto poświęcić jej swój czas.

ADAM BOKRZYCKI


obejrzeć

Powołany

W tym numerze „Nowego Życia” chcę zaproponować film, który nie jest uważany za produkcję kinową, choć swoją premierę miał w kinie. Wiele osób pytało mnie: oglądałeś? Co o tym sądzisz? Słyszałem wiele opinii na temat tego filmu i w końcu stwierdziłem, że muszę go obejrzeć. Bardzo się ucieszyłem, że film w całości jest na YouTube. Dzięki temu każdy, kto chce go obejrzeć, ma do niego darmowy dostęp. Kolęda, zamożna rodzina, wierząca mama, wikary, nastoletni syn, zbuntowana córka, antyklerykalny mąż. Tak w skrócie można zarysować fabułę filmu. Jednak patrząc na to, że jest to film dokumentalizowany, sama fabuła jest w tym wypadku drugorzędna. Najważniejszą rolę odgrywają tu świadectwa. Krótkie historie ludzi są wplecione w wizytę duszpasterską jako przykład obecności Boga w świecie.
Kapłan prowadzi dialog z powątpiewającym Alkiem. Odpowiada na jego wątpliwości, pokazując, jak inni odnaleźli Boga w życiu. Wiele osób, oglądając ten film, liczy na spektakularne cuda. Tak nie jest. Może to budzić rozczarowanie.
Jednak w trakcie oglądania filmu na pewno będziemy bardzo głęboko przeżywali wraz z bohaterami historie z ich życia. W filmie Powołany urzekło mnie to, że osoby, które widzimy, w większości nie są aktorami. Dzięki temu film jest inny niż te, które zazwyczaj oglądamy, a prezentowane historie odczytujemy bardzo osobiście. Ludzie, którzy opowiadają o swoim nawróceniu, wg mnie dzielą się na dwie grupy: tych, których spotkało coś trudnego w życiu, i tych, którzy spotkali wierzących ludzi na swojej drodze. Obie grupy poszły za głosem, który pojawił się w ich sercu. Dzięki temu doświadczyli spotkania z Bogiem. Film prowadzi nas do uświadomienia sobie bardzo ważnej prawdy.
Żadne z tych spotkań nie byłoby możliwe, gdyby nie posługa kapłanów. Zachęcam do obejrzenia filmu i przemyślenia tematu tej produkcji. Film spodoba się tym, którzy wierzą mocniej, a także tym, którzy czasem wątpią.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

Znajdź swoją trasę na Dolnym Śląsku!

Tematyczne spoty promujące turystykę rowerową w kraju i za granicą oraz nowa strona internetowa ze sprawdzonymi trasami rowerowymi – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego startuje z letnią kampanią #ZnajdźSwojąTrasę i zaprasza do spędzenia słonecznych weekendów oraz letnich urlopów w najbardziej różnorodnym regionie Polski. Trasy typu singletrack, MTB, downhill czy trasy rodzinne – Dolny Śląsk to kraina różnorodności.
Znajdź Swoją Trasę. Nasz region może się pochwalić nie tylko największą liczbą zabytków i uzdrowisk w kraju, ale także ciekawie zróżnicowanym terenem. To sprawia, że każdy miłośnik rowerów znajdzie u nas odpowiednią trasę – od Stawów Milickich z niewymagającymi ścieżkami i pięknymi widokami po najdłuższe w Europie trasy typu singletrack, gdzie drogi rowerowe są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla kolarzy spragnionych wyzwań.
W ramach kampanii spoty zachęcające do turystyki rowerowej na terenie Dolnego Śląska będą emitowane w Internecie (skierowane również do zagranicznych odbiorców – w języku angielskim, niemieckim i czeskim), w ogólnopolskich telewizjach (TVP, TVN, Polsat) oraz w telewizjach regionalnych. Będzie je można zobaczyć w pociągach KD i dolnośląskich kinach.
Filmy prezentujące trasy rowerowe idealne dla zawodowców, kolarzy szosowych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodzin przekonują, że na Dolnym Śląsku każdy znajdzie swoją trasę.

Dolny Śląsk rowerem. Co najmniej 100 opisanych wycieczek rowerowych po Dolnym Śląsku pojawi się w nowej aplikacji – na amatorów jednośladów czekają gotowe propozycje wypraw rowerowych po najpiękniejszych zakątkach Dolnego Śląska. Dolnośląska Organizacja Turystyczna od wielu lat popularyzuje turystykę rowerową w regionie. Wcześniej wydawane były papierowe mapy z propozycjami wycieczek. Obecnie funkcję przewodnika po rowerowych szlakach przejęła aplikacja rowerem.info oraz strona dolnyslaskrowerem.pl Nowa strona z trasami pomoże w wyborze atrakcyjnych wycieczek rowerowych po Dolnym Śląsku. Jej zawartość to propozycje tras opartych na szlakach wytyczonych przez gminy. Każda ze ścieżek została sprawdzona, zrecenzowana, a także opatrzona zdjęciami. To wyróżnia aplikację spośród innych produktów. Opiera się ona na oficjalnie wyznaczonych oraz oznakowanych trasach, a dzięki współpracy z gminami wszelkie zmiany na trasach będą aktualizowane. Obecnie trwa wprowadzanie kolejnych wycieczek do bazy danych.
Równi w pasji. Ważnym aspektem kampanii jest promocja jazdy na jednośladzie również w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Rower to integracyjny środek transportu, który jest traktowany przez osoby z niepełnosprawnościami zarówno jako rodzaj aktywnego wypoczynku i sport, jak i służy jako pomoc w poruszaniu się przy ograniczonej mobilności.

umwdKATARZYNA SZAJDA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA