Sport, edukacja, integracja i rekreacja to nasza misja

O misji, jaka przyświeca
Aquaparkowi Wrocław,
planach rozwoju
oraz wakacyjnej ofercie
z Grzegorzem
Kaliszczakiem
rozmawia

WOJCIECH IWANOWSKI

„Nowe Życie”

Wojciech Iwanowski: Obecnie w Polsce istnieje kilka aquaparków – wodnych parków rozrywki. Co wyróżnia ten wrocławski?
Grzegorz Kaliszczak: Nasz aquapark jako jedyny w Polsce jest dochodowy. Zarabiamy na siebie, na inwestycje i pomagamy wrocławianom. To dla nich jesteśmy. Porównywalne z naszym parki wodne, jak Termy w Poznaniu, Fala w Łodzi czy ogromny wodny park rozrywki w Mszczonowie, nie bilansują się. Tymczasem nasz aquapark jest od samego początku zyskowny. Wyróżnia nas również fakt, że jak żaden inny park wodny mamy kontakt z naszymi użytkownikami. To dla nich mamy rozbudowaną ofertę. To wrocławianie nas inspirują i wskazują kierunek rozwoju.
Jakie są perspektywy rozwoju tej formy wypoczynku we Wrocławiu?
Zgodne z polityką prezydenta Jacka Sutryka, który podczas kampanii wyborczej obiecał wrocławianom dwa kolejne aquaparki w naszym mieście. Jeden z nich lada dzień zostanie otwarty na Brochowie, budowa drugiego – na Zakrzowie – niebawem ruszy. Dosłownie kilka dni temu przekazywaliśmy wykonawcy, wraz z Panem Prezydentem, teren pod budowę. Co ważne, oba te parki wodne położone będą w peryferyjnych dzielnicach Wrocławia. Dzięki swojej lokalizacji będą mogły służyć także mieszkańcom sąsiednich gmin.
Dalsze plany inwestycyjne to budowa kolejnych dwóch obiektów, podobnych do tych z Brochowa. Jedna lokalizacja to północ Wrocławia – okolice ul. Żmigrodzkiej, a druga to zachód Wrocławia – Leśnica bądź okolice.

Oczywiście nie będą to baseny na skalę tego głównego przy ul. Borowskiej 99, gdzie świadczymy pełny zakres usług, a oferta jest wyjątkowo bogata.
Wielu ludziom aquapark kojarzy się jedynie z rozrywką, a posiada on również swoją misję… Jaki cel stawiają sobie Państwo?
Realizujemy hasło prezydenta Jacka Sutryka: wychodzimy bliżej wrocławian. To dla nas zadanie, a zarazem streszczenie naszej misji. Jesteśmy dla Wrocławia i jego mieszkańców. Służymy ich zdrowiu, dbamy o rozrywkę oraz organizujemy wolny czas. W praktyce wygląda to tak, że jesteśmy największą szkołą nauki pływania. W cyklu dwumiesięcznym 2000 dzieciaków uczy się nie tylko pływać, ale także jak wypoczywać nad wodą odpowiedzialnie. Organizujemy kursy pierwszej pomocy przedmedycznej.
Ważna dla nas jest integracja wszystkich mieszkańców naszego miasta. Mamy zajęcia skierowane do seniorów, młodzieży i dzieci, w tym z różnymi problemami. Bardzo zależy nam na seniorach. Dla nich również mamy przygotowaną specjalną ofertę oraz tańsze bilety. Aktywność fizyczna pozwala ludziom starszym dłużej utrzymać samodzielność, co nie jest bez znaczenia przy starzejącym się społeczeństwie. Realizujemy zasady opisane w ustawie o dostępności. W godzinach przedpołudniowych to właśnie seniorzy i dzieci oraz młodzież, którzy odwiedzają nas w ramach zajęć szkolnych, opanowują nasz aquapark. Sport, edukacja, integracja i rekreacja wrocławian to nasza misja.

Basen w Saunarium we wrocławskim aquaparku

AQUAPARK.WROC.PL

Aquapark to nie tylko basen. Jak wygląda Państwa oferta?
Mamy cztery strefy główne: basen sportowy, park wodny, fitness oraz sauny. Najmniejszy jest basen sportowy.
Tam znajdują się tory pływackie. Z kolei największą strefą jest park wodny będący właściwą strefą rekreacji. Tam jest duży basen z tzw. falą, leniwa rzeka oraz cały kompleks zjeżdżalni, a także zewnętrzy basen solankowy oraz zewnętrzny basen do pływania wraz z brodzikiem. Kolejną część stanowi siłownia i fitness. W niej znajdują się bieżnie, rowerki, sztangi oraz inne przyrządy do ćwiczeń. Na tę część aquaparku przypadają również sale do nauki tańca i aerobiku.
Ostatnią strefę stanowią sauny. Jest to wyjątkowa i ekskluzywna przestrzeń, z której jesteśmy bardzo dumni. Jest ona wciąż ulepszana i rozbudowywana. Obecnie powiększamy ją o sześć saun suchych, dwie wypoczywalnie i 1300 m2 trawnika do opalania. Jest to prawie drugie tyle, ile obecnie liczy strefa saun (1500 m2). Jest to też przestrzeń, w której można skorzystać z baru niskoalkoholowego. Jest tak dlatego, że w strefie saun mogą przybywać jedynie osoby dorosłe. Do tego dochodzi gastronomia znajdująca się na terenie aquaparku. Jej oferta jest bardzo rozbudowana. Od zdrowego żywienia poprzez napoje izotoniczne, przekąski aż po obiady.
W Internecie można znaleźć relacje z imprez okolicznościowych, jak urodziny czy rocznica ślubu, które można spędzić u Państwa w obiekcie. Czy to popularna forma świętowania?

Zainteresowanie organizacją imprez okolicznościowych jest ogromne. Właśnie zastanawiamy się, jak sprostać zapotrzebowaniu na imprezy urodzinowe. Do końca sierpnia nie mamy wolnych terminów. Warto zaznaczyć, że jest to forma aktywnego wypoczynku, podczas której jest czas na posiłek czy tort w przypadku urodzin. Wszystko pod opieką animatora. W tym kontekście rozbudowujemy również sauny. Nowa część będzie miała oddzielne, zewnętrzne wejście. Taka oferta stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie klienta biznesowego czy imprezę okolicznościową skierowaną do dorosłego odbiorcy.
Rozmawiamy u progu rozpoczynających się wakacji. Czy mają Państwo jakąś specjalną propozycję na letnie miesiące?
Oczywiście, zwyczajowo przygotowujemy ofertę na okres wakacji i ferii zimowych. Wychodzimy tym samym naprzeciw potrzeb rodziców, którzy pracując, często nie mają komu powierzyć swoich pociech. Przy tym oferujemy świetną zabawę. Aquawakacje rozpoczynają się 27 VI 2022 r. Wtedy startuje pierwszy tygodniowy turnus. Wówczas dzieci i młodzieży goszczą u nas od godz. 8 do 15. My ze swojej strony organizujemy dobrą zabawę połączoną z nauką, opiekę wykwalifikowanej kadry i wyżywienie. Warto dodać, że jest wtedy możliwość zapisania się na naukę pływanie czy wyrobienia karty pływackiej. Oczywiście nie trzeba wykupować całego turnusu. Mamy również propozycje na zabawę jednodniową.