Warto…


przeczytać

Świat wg św. Franciszka

Od kiedy w 1223 r. papież Honoriusz III zatwierdził trzecią, obowiązującą do dziś wersję reguły, franciszkanie szybko rozprzestrzeniają się po całej Europie, a ich myśl jest nauczana na uniwersytetach w Oksfordzie, Paryżu i Kolonii.
Dziś franciszkanizm potocznie definiujemy jako dostrzeganie piękna i dobroci Boga przez pryzmat piękna przyrody i świata. Jednak szkoła franciszkańska to nie zamknięta organizacja afirmująca miłość do ptactwa i traw, ale stan umysłu, który kompletnie przedstawia nam Bernard Forthomme w książce Myśl franciszkańska (Wydawnictwo Bratni Zew, Kraków 2021). Autor ukazuje perspektywę widzenia świata umysłowością św. Franciszka. Jest to świat niezafałszowany, świat prawd absolutnych, ponadczasowych systemów wartości, korzystnych wyborów i zachowań. Forthomme akcentuje, że pod prostotą myśli franciszkańskiej kryje się głębia filozoficzno-teologiczna.
Zapoznając się z nią, możemy determinować nasze pojmowania, pragnienia i obawy. Autor porusza się w tematyce wolności, używania, globalizacji i kurczenia świata.
Zatrzymuje się przy kulturze gniewu i porusza problem melancholii kultury. Tłumaczy szkołę szkotystyczną i ockhamistyczną.
Zarysowuje franciszkańską antropologię, wreszcie sporo miejsca poświęca homo novus. Myśl franciszkańska jawi nam się jako w pełni ugruntowane panaceum na lęki i traumy współczesnego człowieka. Książka uwalnia nas od nieufności do wszystkiego. Uwrażliwia na kłamstwo i demagogię. Odarci z maski pozorów odkrywamy harmonię sfery umysłowej z ładem zewnętrznym.
Lektura jest wysoce wymagająca i rygorystyczna. Naukowość totalnie angażuje umysł, jednak przewijający się liryzm daje odpocznienie od ciężkich wykładów. Franciszkanizm to świat idei. Tez innowacyjnych, twórczych, dalekich od muzealnych konceptów. Ale co istotne, myśl franciszkańska wymusza działanie. Polecam!

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Czyściec

W ostatnim czasie mamy do czynienia z wysypem filmów o tematyce religijnej. Na początku Wielkiego Postu chciałbym Państwa zachęcić do obejrzenia filmu M. Kondrata Czyściec. Tytuł filmu zdradza temat, który będziemy mogli przeżyć na podstawie objawień mistycznych Stefanii Fulli Horak. W jej życiorysie odnajdujemy dwa kluczowe momenty. Pierwszy z nich to przetrwanie łagru, a drugi – odnalezienie wiary. Stefania była nauczycielką i zdeklarowaną ateistką. Mimo wychowania w wierze utraciła tę łaskę. W trakcie wojny jest łączniczką AK, przez co zostaje zesłana do łagru. Po 10 latach piekła na Syberii wraca do Polski. Umiera w 1993 r. w Zakopanem. Całe jej życie było naznaczone poszukiwaniem prawdy i walką o wolność.
Dzięki walce wewnętrznej na nowo odnajduje wiarę. Główna bohaterka, nie tylko w filmowej kreacji, to postać bliska każdemu wierzącemu. Kluczowy moment filmu to spotkanie, w trakcie którego w sercu Stefanii zostaje zasiane ziarenko niepewności i zachodzi przemiana, dzięki której na nowo odnajduje wiarę. Jest to jej droga do odnalezienia prawdy o Bogu i spotkania ze świętymi, którzy przekazują jej różne informacje o Bogu i życiu pozagrobowym. Film podkreśla wartość modlitwy i szukania w życiu prawdy o Bogu i sobie samym. Spotkanie z Bogiem jest prawdziwą tajemnicą, a każdy z nas ma szansę, aby odkryć swoją drogę do Boga.
W rolę głównej bohaterki wciela się Małgorzata Kożuchowska. Film jest dynamiczny. Nie ma czasu na nudę. Śledzimy kolejne spotkania ze świętymi. Zastanawiamy się nad tajemnicą nieba, czyśćca i piekła. Wizje czyśćcowe, mimo trudu związanego z odpokutowaniem wszystkich win i kar, są stanem pełnym nadziei na spotkanie z Bogiem. Film spodoba się wszystkim wierzącym i zachęci do modlitwy.
Jest to także ciekawa historia dla tych, którzy wątpią, albo chcieliby odnaleźć swoją drogę do Boga. Zacznijmy więc kolejny Wielki Post, umacniając wiarę w moc modlitwy.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

Schronisko Szwajcarka – miejsce kultowe

Budynek schroniska w stylu szwajcarskim – drewniana konstrukcja z balkonem wokół całego obiektu
MARCIN DZWONEK

MATERIAŁY PRASOWE URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJ. DOLNOŚLĄSKIEGO

W ramach kampanii #GóryBezBrawury Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca do odkrywania kultowych miejsc w dolnośląskich górach. Schroniska są cenione przez turystów nie tylko przez przestrzeń do odpoczynku po wejściu na szczyt, ale także ze względu na swój niepowtarzalny klimat i historię. Takim miejscem jest schronisko Szwajcarka, leżące wśród świerkowych i bukowych lasów, gdzie łączy się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Leży ono w Górach Sokolich na wysokości 520 m n.p.m. – to jedyne całkowicie drewniane schronisko w Sudetach.
Jak się dostać? Do Szwajcarki można dotrzeć z różnych stron. Popularną trasą jest szlak żółty z Karpnik, gdzie po drodze mija się wzniesienie Trzech Koron (525 m n.p.m.). Całość drogi trwa ok. 45 min. Warto również wybrać jako punkt startowy wieś Trzcińsko i wędrować do schroniska szlakiem niebieskim. Do tej miejscowości dojeżdża pociąg. Trasa trwa ok. 1 h. Inną opcją jest rozpoczęcie drogi z Janowic Wielkich zielonym szlakiem. Po drodze można zobaczyć m.in. ruiny zamku Bolczów. Czas trasy to ok. 2 h. Do miasteczka można dostać się pociągiem. Nie ma przeszkód, żeby dojechać do schroniska samochodem. Droga prowadzi od strony Janowic przez Przełęcz Karpnicką, jednak trzeba pamiętać, że jest to droga szutrowa.
Historia schroniska. Powstało w 1823 r. z polecenia właściciela zamku w Karpnikach – Wilhelma von Hohenzollerna. Forma budynku była wzorowana na stylu szwajcarskim. Wyjątkowe są w nim takie elementy, jak całkowicie drewniana konstrukcja oraz balkon wokół całego obiektu. Na pierwszym piętrze znajduje się biesiadna sala z kominkiem oraz pokoje. Początkowo był to dom myśliwski, następnie gospoda, a w 1950 r. schroniskiem zajęło się PTTK i od tego momentu jest dostępne dla turystów.

Ze względu na popularność Gór Sokolich do stawiania pierwszych kroków we wspinaczce górskiej, często w schronisku pojawiały się ciekawe osoby, w tym Wanda Rutkiewicz – pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie K2.
W Szwajcarce turyści mogą skorzystać z noclegów nie tylko w tradycyjnych pokojach schroniskowych od 3- do 19-osobowych, ale również w osobnym domku letniskowym, własnym namiocie lub campingu. Warto się tam zatrzymać na dania serwowane w bufecie, w szczególności na pyszną szarlotkę. Poza tym w schronisku często organizowane są koncerty, imprezy plenerowe, lekcje jeździectwa, a także zawody, takie jak dogtrekking. Obiekt udostępnia salę kominkową, salę przy bufecie, a latem miejsce przy ognisku na różnorodne uroczystości.
Atrakcje w okolicy. Tereny wokół Szwajcarki to raj dla miłośników wspinaczki, jazdy na rowerze oraz wycieczek pieszych po górach. Duży węzeł szlaków turystycznych przy schronisku sprawia, że jest to idealny punkt startowy w takie miejsca, jak Sokoliki, Husyckie Skały, Skalny Most czy Przełęcz Karpnicka. W pobliżu przebiega wiele malowniczych tras rowerowych, które można sprawdzić na stronie rowerem.info. Do tego miejsca chętnie przyjeżdżają osoby uprawiające wspinaczkę górską. Skałki Sokolików są idealną lokalizacją do nauki i doskonalenie swoich umiejętności taterniczych. Można tutaj pobierać lekcje w zakresie alpinistyki i asekuracji od doświadczonych alpinistów.
Będąc w tych okolicach, warto także zobaczyć w centrum Rudaw Janowickich – Zamek Bolczów. Ruiny budowli połączonej kamiennym murem są dostępne dla turystów całą dobę. Wstęp jest bezpłatny.

umwdKATARZYNA SZAJDA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA