dla dzieci
BOHATEROWIE BIBLIJNI

Mojżesz – przymierze na Synaju: Dziesięć Przykazań

Pan rzekł do Mojżesza: Wstąp do Mnie na górę i pozostań tam,
a dam ci tablice kamienne, Prawo i przykazania, aby ich pouczyć.
(Księga Wyjścia 24, 12)

Mojżesza poznaliśmy już we wcześniejszych opowiadaniach. Był przywódcą narodu izraelskiego, którego Bóg powołał, aby Jego lud wyprowadził z Egiptu. Łączyła go z Panem bardzo bliska więź: A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem (Wj 33, 11).
Przez Mojżesza Bóg przekazywał Izraelitom wszystkie swoje polecenia. Kiedy po wyjściu z Egiptu dotarli na pustynię Synaj, wezwał go na górę, gdzie się z nim spotkał. Chciał podać swojemu ludowi prawa i zasady, którymi mają się kierować w życiu. Pan zstąpił na górę Synaj, na jej szczyt. I wezwał Mojżesza na szczyt góry, a Mojżesz wstąpił. (…) Wtedy wypowiedział Bóg wszystkie te słowa: Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli (Wj 19, 20; 20, 1).
Dalej Pismo Święte przytacza szczegółowo Boże nakazy i zakazy. Znamy je, ujęte w sposób skrócony, jako Dziesięć Przykazań (dosłownie: Dziesięć Słów). Boże przykazania nazywamy prawem naturalnym, zapisanym przez Pana w naszych sercach, gdyż w sposób intuicyjny kierujemy się nimi w życiu. Kiedy ich przestrzegamy, pozostajemy blisko Boga, który je ustanowił. Zrobił to po to, abyśmy, także dzisiaj, wiedzieli, jak dobrze żyć. Prawo to zostało zapisane na dwóch kamiennych tablicach, które Mojżesz zniósł do Izraelitów z góry Synaj. Na jednej widniały trzy przykazania odnoszące się do Boga, a na drugiej – siedem dotyczących naszych relacji z ludźmi. Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze
Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym (Wj 31, 18).
Bóg zawarł w ten sposób szczególne Przymierze ze swoim narodem wybranym, zobowiązując go do przestrzegania przykazań. Oto Ja zawieram przymierze wobec całego ludu twego i uczynię cuda, jakich nie było na całej ziemi i u żadnych narodów; i ujrzy cały lud, wśród którego przebywasz, że dzieła Pana, które Ja uczynię z tobą, budzą trwogę. Przestrzegaj tego, co Ja dzisiaj tobie rozkazuję (Wj 34, 10-11a). Cały lud izraelski od razu obiecał posłuszeństwo Bogu i Jego nakazom: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni (Wj 24, 7b).

ILUSTRACJA MWM

Wiemy jednak, że szybko zawiedli i przestali wykonywać Boże nakazy. Warto się zastanowić, w jakim stopniu my wypełniamy polecenia Pana. Można je potraktować dosłownie i pomyśleć: nie zabijam, nie kradnę, nie kłamię… więc przestrzegam przykazań. Jednak to tylko zewnętrzna strona Bożej woli wobec nas. Bardzo mocno podkreślał to Pan Jezus, kiedy żył na ziemi. Nadał wszystkim przykazaniom dużo głębszy wymiar, stawiając na pierwszym miejscu przykazanie miłości Boga i człowieka. Dlatego każde z Dziesięciu Przykazań powinniśmy interpretować, mając postawę miłości.
Zapytaj zatem sam siebie: kiedy ostatnio pogniewałeś się na brata? Kiedy nakrzyczałaś na koleżankę? Złe albo krzywdzące słowo zabija.
Czy zawsze jesteś posłuszny swoim rodzicom? Czy chętnie wykonujesz to, co mówią? A jak wypełniasz swoje szkolne obowiązki? Czy nigdy nie ściągasz na klasówce?
Czy nie przepisujesz od kolegi pracy domowej?
Takie pytania można dodać do każdego z przykazań.
Wtedy zobaczysz ich sens i głębię. Wtedy zaczniesz rozumieć, czego Bóg oczekuje od ciebie i do czego daje ci siły dzięki swojej bliskiej obecności przy tobie. Zrób to już dziś.

EWA CZERWIŃSKA