Papieska Światowa Sieć Modlitwy

luty 2022

INTENCJA MODLITEWNA – ZA ZAKONNICE I INNE KOBIETY KONSEKROWANE


MÓDLMY SIĘ W INTENCJI ZAKONNIC I INNYCH KOBIET KONSEKROWANYCH
– DZIĘKUJĄC IM ZA ICH MISJĘ I ODWAGĘ – ABY NADAL ODKRYWAŁY
NOWE ODPOWIEDZI W OBLICZU WYZWAŃ NASZYCH CZASÓW

Należy na wstępie przypomnieć, że 2 lutego, gdy w liturgii jest obchodzone święto Ofiarowania Pańskiego, zgodnie z decyzją Jana Pawła II, od 1997 r. jest obchodzony w Kościele powszechnym Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W orędziu ustanawiającym ten dzień papież nakreślił trzy racje i cele dla jego ustanowienia.
Po pierwsze ma to być dzień uwielbienia Boga i dziękczynienia Mu za dar życia konsekrowanego. Drugi cel związany jest z pragnieniem lepszego poznania, zrozumienia i szacunku dla tej formy życia w Kościele. Trzeci powód odnosi się bezpośrednio do osób konsekrowanych, aby pełniej odkryły tajemnicę swojego powołania i swoją znaczącą misję w Kościele i w świecie.
W takim odniesieniu zrozumiała jest intencja Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy zapraszająca do modlitwy „za zakonnice i inne kobiety konsekrowane”.
Zwróćmy uwagę na adresatów modlitwy. Są nimi nie tylko siostry zakonne, ale także „inne kobiety konsekrowane”.
Trzeba bowiem mieć na uwadze różnorodność i bogactwo form życia konsekrowanego, które może sprawiać wrażenie gwiezdnego nieba w letnią noc. Nieraz powtarzany jest żart, że nawet Pan Bóg w niebie nie wie, ile jest zakonów na świecie. W dokumentach Soboru Watykańskiego II jest piękne i trochę poetyckie określenie, które przypomniał Jan Paweł II w dokumencie o życiu konsekrowanym Vita consecrata. Porównuje ono różnorodność form życia konsekrowanego „do drzewa o wielu gałęziach, które tkwi korzeniami w Ewangelii i przynosi obfite owoce w każdej epoce życia Kościoła” (VC 5).
Trzeba bowiem pamiętać, że w ramach całego życia konsekrowanego istnieją powołania do życia monastycznego, do życia oddanego całkowicie kontemplacji, do pełnienia apostolskiej służby. Te powołania realizują się w instytutach zakonnych, w stowarzyszeniach życia apostolskiego, w instytutach świeckich, jak i w indywidualnych formach życia konsekrowanego – w dziewictwie, wdowieństwie czy życiu pustelniczym.
W dalszej części papieskiej intencji jest mowa o wdzięczności oraz odwadze odkrywania nowych odpowiedzi: „…dziękując im za ich misję i odwagę – aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów”.

Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Katedra wrocławska, 2 lutego 2021 r.

AGATA COMBIK/FOTO GOŚĆ

W pierwszej kolejności jesteśmy zaproszeni do wdzięczności Bogu za dar obecności i posługi sióstr oraz kobiet konsekrowanych. Bp Jacek Kiciński CMF, Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, w liście na tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego napisał: „Osoby zakonne ślubują żyć według trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Czystość jest wyrazem prawdziwej miłości, ubóstwo – znakiem wolności od różnego rodzaju form zniewolenia, a posłuszeństwo oznacza dyspozycyjność dla miłości. Dziś, gdy coraz bardziej wydajemy się być zatopieni w doczesności, nabierają one szczególnego znaczenia. Rady ewangeliczne są wyrazem całkowitego oddania i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich planów i swojego życia. W ten sposób konsekrowani wiążą się w ścisły sposób ze wspólnotą Kościoła, którą ubogacają swoimi charyzmatami”. Te wzniosłe słowa są przekuwane w codzienności osobistych zmagań o wierność na drodze powołania, zaangażowanie w różnorodne dzieła apostolskie – od katedr uniwersyteckich, przez katechizowanie w szkołach, pracę w żłobkach, przedszkolach, po zwyczajną i cichą, jednak bardzo istotną dla codziennego życia obecność i służbę w kuchni, pralni itp.
Oprócz wdzięczności jesteśmy zaproszeni do modlitwy o odwagę dla sióstr i kobiet konsekrowanych w podejmowaniu wyzwań związanych z prowadzeniem czy reorganizacją prowadzonych dzieł, troską o budzenie nowych powołań czy odpowiedzią na wyzwania związane chociażby z epidemią koronawirusa.

KS. BOGDAN GIEMZA