MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy

Wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy może przydać się każdemu
o dowolnej porze roku czy dnia. We Wrocławiu są specjaliści, którzy wiedzę tę
przekazują bezpłatnie, w sposób atrakcyjny i przy wykorzystaniu
najnowszych rozwiązań. Warto z tej możliwości skorzystać i nauczyć się
(lub uaktualnić wiedzę), jak zachować się, by uratować komuś życie lub zdrowie.

Pokaz ratownictwa wodnego Wodnej Służby Ratowniczej
zorganizowany w ramach szkoleń WAPP.

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy to kampania edukacyjna prowadzona przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Nad merytoryką zajęć czuwają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z takim zapleczem zajęcia są wypełnione aktualną wiedzą przekazywaną w sposób nie tylko rzetelny, ale także ciekawy. Misją organizatorów jest dotarcie z ofertą kursów i przeszkolenie wszystkich mieszkańców Wrocławia.
W ramach kampanii prowadzone są zajęcia, których główną tematyką jest udzielanie pierwszej pomocy osobom potrzebującym. Formuła zajęć nieustannie zmienia się ze względu na grupę odbiorców (jej wiek, wykształcenie) oraz ze względu na warunki zewnętrzne.
Kursy stacjonarne
Jeszcze do niedawna WAPP działała przede wszystkim stacjonarnie. Najpopularniejsze szkolenia odbywały się w niewielkich grupach w centrum miasta. Zajęcia prowadzili praktycy (ratownicy z wieloletnim stażem). Były to popołudniowe spotkania pełne zajęć praktycznych i niezbędnej wiedzy. Wyposażeni w praktyczną wiedzę kursanci wiedzieli, jak się zachować, gdy są świadkami wypadku czy innego zdarzenia nagłego.
Bezpieczne wakacje
Najmłodsi mieszkańcy także są odbiorcami działań WAPP. W przypadku dzieci największy nacisk położony jest na profilaktykę. Seria wydarzeń pod nazwą „Bezpieczne wakacje” odbywała się nad wrocławskimi kąpieliskami.

We współpracy ze służbami, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo nad wodą, edukowano dzieci i młodzież, jak bezpiecznie korzystać z wakacyjnego wypoczynku. Już te spotkania uświadomiły, że w dzieciach drzemie ogromny potencjał oraz chęć uczenia się zachowań, które mogą uratować czyjeś zdrowie.
Pandemia a pierwsza pomoc
W ubiegłym roku pandemia zmieniła wiele obszarów codziennego życia. I chociaż świat na chwilę przystanął, wiele rzeczy nie zmieniło się aż tak bardzo. Ludzie nadal ulegają wypadkom i nadal są zdani na pomoc, z którą mogą przyjść inni.
Chociaż kursy stacjonarne zostały zawieszone, Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy szybko zareagowała, by dzielić się najbardziej aktualną wiedzą. W okresie lockdownu powstały webinary WAPP. Pierwszy dotyczył uaktualnionych zasad niesienia pomocy w czasie pandemii, a zatem z uwzględnieniem dodatkowego czynnika ryzyka, jakim stał się koronawirus. Celem webinarów było przede wszystkim uświadomienie mieszkańcom, że mogą działać bezpiecznie dla siebie, a jednocześnie skutecznie dla osób, których zdrowie i życie są zagrożone.
Po sukcesie pierwszego webinaru powstało jeszcze kilka spotkań odbywających się online, a dotyczących tematów, o które często pytali uczestnicy kursów. Jak postępować w chorobach przewlekłych oraz jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami sytuacji nagłych.

Ćwiczenia w terenie na półkoloniach WAPP

Kursy hybrydowe
Wciąż nie wiadomo, kiedy będzie można na dobre powrócić do szkoleń odbywających się na żywo. Same webinary to za mało, by rozwijać w mieszkańcach niezbędne umiejętności. W 2020 roku w ofercie WAPP pojawiły się szkolenia łączące bezpieczne spotkania i kursy hybrydowe.
Uczestnicy szkoleń spotykają się na platformie e-learningowej, gdzie prowadzący omawia punkt po punkcie cały program dotychczas realizowany na miejscu. Ważnym elementem jest pakiet, który kursantom jest dostarczany do domów (w ramach wypożyczenia).
W pakiecie znajduje się m.in. fantom treningowy, na którym można ćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową dokładnie według wskazówek ratownika prowadzącego szkolenie. Co ważne, pakiet ten jest u kursantów przez kilka dni. Mają więc szansę nie tylko na ćwiczenie zdobytych umiejętności, ale także na podzielenie się nimi z najbliższymi. W ten sposób realizowany jest cel rozpowszechnienia wiedzy o tym, jak skutecznie udzielać pomocy.
Wakacyjne kursy dla dzieci
Po pierwszej edycji „Bezpiecznych wakacji” pandemia pokrzyżowała plany zorganizowania kolejnej. Zmieniono zatem formę szkoleń i postawiono na ich kameralność. W ramach półkolonii dzieci mają zajęcia z ratownikami, którzy uczą podstaw udzielania pierwszej pomocy. Podsumowaniem tych spotkań jest gra ratownicza, która jest „terenowym” sprawdzianem z przekazanej wiedzy. W takiej formie nie liczy się tylko indywidualne wyszkolenie, ale przede wszystkim umiejętność współdziałania całej grupy małych ratowników.
Już dwukrotnie w ramach podziękowań dzieci były zapraszane na specjalny rejs po Odrze, którego kulminacyjnym punktem była pozorowana akcja ratunkowa na wodzie.

Podstawowy zestaw do ćwiczeń

Operatorzy numeru 112
Potwierdzeniem wysokiej jakości szkoleń organizowanych przez WAPP była propozycja przeszkolenia operatorów numeru 112. To pogłębione szkolenie dla osób, które w skrajnie trudnych warunkach powinny umieć na odległość wytłumaczyć, jak zareagować w nagłej sytuacji. Współpraca z centrum jest rozłożona na kilka etapów, tak by każdy z konsultantów mógł przejść szkolenie.
Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy edukuje każdą osobę, która chce poznać mechanizmy udzielania pierwszej pomocy. Codziennie pojawiają się posty na profilu kampanii pod adresem: https://www.facebook.com/WroclawskaAkademiaPierwszej-Pomocy. Wśród nich wiele ciekawostek i praktycznych porad.