„Listy do św. Mikołaja”, czyli kilka myśli o grudniowych prezentach

Grudzień to czas, w którym częściej niż w pozostałych miesiącach powraca temat prezentów.
Chętnie przygotowujemy niespodzianki – szczególnie dla dzieci – z okazji św. Mikołaja czy też po choinkę.
Może jednak warto pomyśleć o nieco innych prezentach?
Nie o tych „tradycyjnych”, które za kilka dni, miesięcy wylądują w kącie, ale o takich, które pozostaną
na długie lata w zakamarkach naszej pamięci.

EWA PORADA

Katowice

GPOINTSTUDIO/FREEPIK.COM

To właśnie w grudniu najczęściej zastanawiamy się, co kupić, aby sprawić największą radość osobie obdarowanej, jak trafić w gust drugiego człowieka?
Problem prezentów
Strategie i pomysły na to, jak dobrać coś odpowiedniego, są przeróżne, uzależnione od stopnia znajomości osoby, której chcemy sprawić przyjemność.
Również sklepy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując możliwość wymiany prezentu, karty podarunkowe oraz inne praktyczne rozwiązania. Osobom, które szukają ciekawych pomysłów, portale internetowe podpowiadają prezenty dopasowane dla mężczyzny, chłopaka, dziewczynki, szefa itp.
Osobisty prezent
Dlaczego właśnie dobór odpowiedniego prezentu zajmuje nam tyle czasu, angażuje tyle energii? Bo prezent ma być wyrazem naszej serdecznej relacji do drugiej osoby; naszej więzi, miłości, szacunku. Przez prezent mamy wyrazić nasze emocje związane z drugą osobą, co nie zawsze jest proste.
Dla osób bliskich prezent ma być wyrazem naszej miłości, wyjątkowości, czułości. Dlatego też coraz więcej osób rezygnuje z kupna „tradycyjnych prezentów” dla najbliższych na rzecz drobnostek wykonanych własnoręcznie, które odbijają bardzo osobistą relację, które albo są wspomnieniem dobrego czasu, albo jego zapowiedzią.
Są też prezenty, które wyrażają nasze zdolności, zainteresowania, pasje, wyrażają nas samych. Taki własnoręcznie zrobiony prezent zdaje się wyrażać zapewnienie: moje zdolności, talenty chcę wykorzystać dla Twojego dobra.
I tak jak dla rodziców najcenniejszym prezentem (przechowywanym często przez lata) jest laurka lub jakaś drobnostka wykonana własnoręcznie przez ich dziecko, tak i obecnie coraz częściej własnoręcznie wykonane rzeczy – także przez dorosłych – stają się najcenniejszym prezentem dla bliskich.
O prezentach nieco inaczej
Dzieci często mówią: chciałbym mieć urodziny albo chciałbym, żeby Boże Narodzenie było codziennie, albo kilka razy w roku. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy po usłyszeniu takich słów, to: pewnie chcą dostawać codziennie prezenty.
Ale wystarczy podjąć temat, żeby zobaczyć, że niekoniecznie materialne rzeczy dzieci mają na myśli.

Na pytanie, dlaczego chcesz mieć urodziny lub święta codziennie, dzieci oczywiście opowiedzą o prezentach, które dostały, ale też natychmiast mówią o świątecznej atmosferze panującej w domu, o czasie spędzanym wspólnie z rodzicami i rodzeństwem, o docenianiu i chwaleniu ich. I wystarczy je zapytać: a gdybyś miał wybierać jedną z dwóch rzeczy: albo codziennie dostajesz prezent, albo codziennie fajnie spędzasz czas z rodziną – co byś wybrał? Większość odpowiada: czas z rodziną, bo prezenty się znudzą.
Dar miłości
Jeśli prezent ma być wyrazem naszej miłości dla drugiego, to może warto skorzystać z podpowiedzi Gary Chapmana, który w swoich książkach pokazuje, że każdy z nas ma swój „język miłości”, dzięki któremu czuje się kochany, doceniany, dzięki któremu może wzrastać.
Autor wymienia pięć sposobów okazywania miłości:
▸ Miłe słowa, czyli docenienie drugiego człowieka, który jest koło nas. Zauważanie go. Podziękowanie za to, co robi, za każdą drobną rzecz.
▸ Drobne przysługi są kolejną formą wyrazu naszej miłości. Proste słowa: w czym ci mogę pomóc? Albo też zauważanie drobnych rzeczy, które możemy zrobić bez pytania: wyniesienie śmieci, zrobienie kawy, pomoc w jakiejś czynności.
▸ Wspólny czas to chwile spędzone razem przy zabawie, przy wspólnych przedsięwzięciach, wyprawach, na rozmowie, czy też po prostu obecność przy kimś, „bezinteresowne marnowanie czasu” dla drugiego.
▸ Prezenty, takie małe i większe, ważne, żeby były osobiste, jak najbardziej spersonalizowane, adekwatne do konkretnej osoby.
▸ Dotyk, przytulenie, trzymanie za rękę – to kolejny sposób wyrażania miłości.
Może właśnie najcenniejszym, najbardziej trafionym prezentem będzie właśnie to: czułe słowo, przytulenie, wspólnie spędzony czas, wzajemna pomoc. Bezinteresowny gest, który znaczy więcej niż kosztowne rzeczy, który pokazuje drugiej osobie: jesteś dla mnie ważna/y. I to właśnie takie prezenty pozostaną z nami dłużej we wspomnieniach dobrych chwil, radości, poczuciu szczęścia. Może właśnie zbliżające się Święta Bożego Narodzenia mają zmobilizować nas do „prezentów miłości” każdego dnia roku.