MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNEGO

Wrocławski Niezbędnik Senioralny

Mieszkańcy Wrocławia, którzy w 2021 roku przeszli lub przejdą na emeryturę,
mogą odebrać Wrocławski Niezbędnik Senioralny. Jest to pakiet upominków
specjalnie zaprojektowanych z myślą o nich. Stanowi zaproszenie
do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń,
a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia.

Pomysłodawca, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezentuje pakiet dla seniora, 6 września 2021 r.

ZDJĘCIA GRZEGORZ RAJTER/MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko w 2021 roku we Wrocławiu grono emerytów powiększy się o blisko dwanaście tysięcy wrocławianek i wrocławian. Pakiety przygotowano w takim nakładzie, że wystarczy dla każdej uprawnionej osoby. Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest dostępny bezpłatnie. Mogą odbierać go tegoroczni emeryci. To swego rodzaju podziękowanie za dotychczasową aktywność zawodową.
Zawartość pakietu
W projektowanie zawartości pakietu włączeni zostali sami odbiorcy i to oni wskazali, jakie przedmioty dnia codziennego oraz dodatkowe materiały chętnie widzieliby w upominku z okazji przejścia na emeryturę.
W skład pakietu wchodzą:
▸ plecak miejski,
▸ torba na zakupy,
▸ etui na okulary.
Wszystkie przedmioty zostały zaprojektowane z myślą o Wrocławskim Niezbędniku Senioralnym – ich wygląd jest spójny i estetyczny. Oprócz wyglądu zadbano także o żywotność poszczególnych prezentów. Wykonane zostały z wysokiej jakości tkanin o dużej wytrzymałości, by nawet codziennie użytkowane produkty mogły służyć długie lata.
Prezydent Wrocławia w specjalnym liście skierował osobiste słowa do odbiorcy niezbędnika – zachęca w nich do aktywności społecznej i miejskiej na emeryturze, zastąpienia codziennej pracy zawodowej na takie zajęcia, które przyczynią się do rozwoju osobistego lub społecznego.

W niezbędniku znajdują się także materiały informacyjne. Wrocławski Informator Senioralny to publikacja, w której odbiorcy znajdą wiele użytecznych informacji. Adresy do urzędów, instytucji, a przede wszystkim organizacji pozarządowych z ich ofertą spędzania wolnego czasu i rozwoju dla osób po zakończeniu aktywności zawodowej. Zamieszczono w nim także wiele praktycznych informacji, które mogą być pomocne w załatwianiu codziennych spraw.
Druga publikacja napisana specjalnie dla odbiorców niezbędnika to Wrocławski Spacerownik – czyli praktyczny przewodnik po Wrocławiu. Będzie pomocny przy odkrywaniu miasta na nowo, planowaniu wycieczek w gronie najbliższych, a może pokazywaniu Wrocławia gościom.
Partnerami Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego są aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, WKS Śląsk Wrocław i Opera Wrocławska. Ze strony ZUS przygotowano praktyczne materiały informacyjne. WKS Śląsk Wrocław dołączył specjalne vouchery, które umożliwiają skorzystanie z bezpłatnych biletów na mecze. Opera Wrocławska przygotowała ofertę na bilety w specjalnych, bardzo atrakcyjnych cenach. To jedynie dwie – z bardzo wielu – propozycje na spędzanie czasu wolnego.
Kto wyprodukował niezbędnik
Pomysłodawcą Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego jest Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który swój pomysł przekazał Wrocławskiemu Centrum Rozwoju Społecznego.

W niezbędniku znajdują się także materiały informacyjne:
Wrocławski Informator Senioralny i Wrocławski Spacerownik

ZDJĘCIA GRZEGORZ RAJTER/MATERIAŁY PRASOWE WCRS

Praktyczne podarunki wchodzące w skład niezbędnika zostały wyprodukowane i konfekcjonowane przez osiem lokalnych podmiotów ekonomii społecznej. To przedsiębiorstwa, które aktywizują osoby zagrożone marginalizacją społeczną, w tym osoby z niepełnosprawnościami.
Operatorem projektu została spółdzielnia socjalna Panato z Wrocławia, która łączy aspekty gospodarcze i społeczne, za co w 2018 roku została nagrodzona w konkursie Gryfy Dolnośląskie.
Spółdzielnia Panato zainicjowała powstanie ogólnopolskiej sieci przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby bezrobotne i z niepełnosprawnościami.
Krótkie podsumowanie
Wrocławski Niezbędnik Senioralny to projekt długofalowy, którego celem jest zachęcenie osób, które zakończyły karierę zawodową, do aktywności w różnych obszarach. Pierwsza grupa, jaka może odebrać pakiet, to osoby, które od stycznia 2021 roku otrzymały decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego.
Partnerzy, którzy chcieliby przekazać upominki do Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego, swoje propozycje mogą przesyłać na adres: niezbedniksenioralny@wcrs.wroclaw.pl

Gdzie odebrać Wrocławski Niezbędnik Senioralny
Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest wydawany w centrum Wrocławia – w Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności 1/3/5 w pokoju 414 (IV piętro).
Godziny otwarcia punktu wydawania Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego
Punkt odbioru jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–18.00.
Dla kogo Wrocławski Niezbędnik Senioralny
Może go odebrać osoba, która w 2021 roku otrzymała decyzję z ZUS o przyznaniu emerytury i mieszka we Wrocławiu.
Co ze sobą zabrać?
Osoba, która odbiera pakiet, powinna mieć ze sobą decyzję ZUS, wystawioną w roku 2021, o przyznaniu emerytury, a także dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem). Osoby, które mają trudności w dotarciu do miejsca odbioru, mogą wypełnić formularz pełnomocnictwa – wówczas w jej imieniu pakiet odbiera osoba wskazana w tym dokumencie.

Regulamin oraz niezbędne dokumenty
można znaleźć na stronie:
wcrs.wroclaw.pl/niezbedniksenioralny

W razie pytań prosimy pisać na adres:
niezbedniksenioralny@wcrs.wroclaw.pl