Warto…


przeczytać

Interno życia

W tym miesiącu polecam konceptualne party. Zaprasza duet Justyna Dereszyńska i Adam Ryszard Prokop. Prawnik i filozof wydali kolektywnie tomik poezji pod roboczo-życiowym nazwaniem Przywiązanie długie jak życie (Wydawnictwo Media Zet, Piła 2021). Jednym głosem prezentują poetyckie sceny z życia i na próżno szukać podpisów, gdzie eksponuje pani, a gdzie pan. Wertowałam nerwowo tomik, szukając legendy. Strata czasu. Wróćmy na przyjęcie. Dajmy się unieść atmosferze, którą przygotowali gospodarze.
Rzucić w wir pląsów słownych. „Życie to bal jest nad bale” napisała Osiecka, a Dereszyńska i Prokop odświeżają nam tę maksymę. Czasem brylujesz na parkiecie. Czasem siedzisz za stołem. Innym razem podpierasz ściany. Nieważne, czy olśniewasz widownię, czy biernie obserwujesz.
Autorzy uświadamiają nam, że klawiatura czarno-białych scen z życia jest zawsze atrakcyjna. Kupujemy cytryny, przecieramy buty, popijamy whisky. Ranimy. Jesteśmy samotni. Wyjeżdżamy. Życie to momenty piękne i brzydkie, słodkie i gorzkie, tęczowe i szare. Jest czas na łzy i czas na chichot. Codzienność jest przywiązaniem długim jak życie.
Codzienność to bal nad bale. I choć na końcu stajemy się „Starowinką różańcową”, to ten status nie wyklucza nas z balu. Miejsca starczy dla wszystkich. Te emocje w postaci aperitifu, przystawek i wreszcie dania głównego wnoszą osobiście gospodarze – autorzy. My musimy ich zakosztować, a potem przetrawić. Dania są finezyjne i kunsztowne.
Uwielbiam ten rodzaj intelektu lotnego, błyskotliwego, wnikliwego. Minimalizm słowny, który wyraża monumentalnie fundamentalne prawdy. Dziękuję Dereszyńskiej i Prokopowi za zaproszenie. Czuję się zaszczycona. Party udane. Atmosfera wyborna. Coś zrozumiałam. Kilka kwestii jeszcze przemyślę. Jeśli przyjdzie do was zaproszenie – nie wahajcie się. To nie zabawa w strażackiej remizie, to konceptualna uczta. Brawa dla autorów za objaśnienia do tekstu.

AGNIESZKA BOKRZYCKA


obejrzeć

Fatima

Wzruszająca i godna polecenia superprodukcja o cudzie w Fatimie. W zasadzie tyle wystarczyłoby na recenzję tego filmu. Resztę trzeba zobaczyć. Film został świetnie nakręcony, a w jego realizacji biorą udział gwiazdy Hollywood.
100. rocznica objawień fatimskich już za nami. Szkoda, że film Fatima powstał właśnie tuż po niej. Byłby świetnym dopełnieniem i możliwością głębszego przeżycia tego jubileuszu, szczególnie dla tych, którzy nie mogli być w Fatimie.
Co ważne, film nie będzie rozczarowaniem dla tych, co byli już w małej portugalskiej wiosce i mogli modlić się w miejscach objawień. Aranżacja filmowa miejsca objawień jest świetnie odwzorowana i każdy widz, który już wcześniej pielgrzymował do tego miejsca, będzie miał nieodparte wrażenie, że to co oglądamy na ekranie, rzeczywiście dzieje się właśnie w Fatimie. Historia jest przedstawiona w sposób dynamiczny. Dzieci fatimskie muszą walczyć o to, aby inni uwierzyli w cud obecności Maryi. Sprawę chcą wyciszyć zarówno ich rodzice, jak i przedstawiciele Kościoła. Maryja wraz ze swoim przesłaniem przychodzi do wszystkich ludzi i wiara w jej obecność w tym miejscu jest jak kula śnieżna pędząca po zboczu góry, której nie da się już zatrzymać. Wiele osób ciągle pielgrzymuje do tego miejsca. Walka o prawdę przesiąkniętą modlitwą i obecnością Maryi w tym miejscu to skarb, który zostaje nam dany już na zawsze.
Na koniec tej recenzji chciałbym użyć jeszcze jednego porównania, które nasuwa mi się właśnie w kontekście przeżyć dzieci i tego, jak dziś jest nam dane dotrzeć właśnie do miejsc związanych z objawieniami. Zarówno Maryję, jak i serca dzieci przeszywał smutek i ból, te same uczucia towarzyszyły Panu Jezusowi w trakcie jego męki i śmierci.
Dziś, krocząc Jego drogami i odkrywając miłość Boga do ludzi, idziemy wraz z nim Drogą Krzyżową. Jesteśmy świadkami nie tylko Jego męki i śmierci, ale przede wszystkim Zmartwychwstania, tak jak Dzieci Fatimskie.

MICHAŁ ŻÓŁKIEWSKI


zwiedzić

Kolejkowo – miniaturowy świat, który trzeba zwiedzić

Jest największą makietą kolejową w Polsce i tego lata przeniosło się z Dworca Świebodzkiego do Sky Tower – Kolejkowo. Wrocławska atrakcja, która zachwyci odbiorców w każdym wieku, zaprasza do odwiedzania. Zatem – para buch, koła w ruch – ruszajmy na wycieczkę po świecie miniatur (nie tylko) Dolnego Śląska.
15 pociągów, 60 wagonów, 242 budynki i ponad 3 tysiące figurek ludzi i zwierząt. Wiele z nich w ruchu, w trakcie jazdy. I, co ciekawe, do obserwowania podczas dnia i nocy.
To wszystko zobaczymy w jednym miejscu – wrocławskim Kolejkowie. Tutaj „dzień” trwa 9, a „noc” 4 minuty. A gdy zachodzi słońce i zapada zmrok, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w miniaturowych mieszkaniach. To robi wrażenie! – Kolejkowo to w sumie ponad 700 metrów kwadratowych makiety, a to dopiero początek, ponieważ wystawa cały czas się rozrasta i z każdym miesiącem będą dokładane nowe jej części – mówi Kamil Słowiński, menadżer Kolejkowa.
Na makiecie zobaczymy budowle znane z całego świata, pomniejszone 25-krotnie. Wiele z nich to miejsca z Dolnego Śląska – obserwatorium na Śnieżce, Dworzec Świebodzki, wrocławskie bloki tzw. sedesowce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu czy schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.

Nową i jednocześnie najbardziej okazałą budowlą w Kolejkowie jest wrocławski ratusz. Stworzenie tego zabytkowego obiektu zajęło trzem modelarzom 2522 godziny. Warto docenić tę pracę i zwrócić uwagę zwłaszcza na rzeźby i witraże.
Na czas zwiedzania makiety organizatorzy przygotowali także świetną zabawę dla małych (i większych) detektywów.
Przy wejściu można pobrać ulotkę, zaznaczono na niej kilkanaście figurek, które trzeba odnaleźć, oglądając makietę. A patrzeć należy bardzo uważanie, gdyż niektóre z nich ukryte są naprawdę skrzętnie.
Kolejkowo to świat, w który warto się przenieść. Zwiedzać powoli, wypatrując i podziwiając wszystkie detale. Tej pracy nie sposób nie docenić. Przygotowanie jednej tylko figurki to dla modelarza czas ok. 6 godzin pracy. Całość robi ogromne wrażenie i daje namiastkę dalekiej podróży.
Wystarczy kupić bilet… Polecamy!

umwdKATARZYNA KRZEMIŃSKA
MATERIAŁ PRZYGOTOWANY
PRZEZ WYDZIAŁ PROMOCJI
WOJEWÓDZTWA